Не купуй нічого, май усе: радість витрачати менше, ділитися і робити це все усвідомлено

Книга засновниць міжнародного проєкту The Buy Nothing Лісл Кларк та Ребекки Рокефеллер

09.04.2021

Надихнувшись споконвічними практиками економіки обміну, засновниці міжнародного проєкту The Buy Nothing Лісл Кларк і Ребекка Рокефеллер пропонують вам приємний спосіб подбати про нашу планету. Довідайтесь, як купувати менше, споживати усвідомленіше, віддавати більше, збудувати тісну й благополучну спільноту.

Ця книжка поєднує провокаційне дослідження залежності від обновок і практичний план дій, що допоможе вам позбутися непотрібних речей і змінити підхід до покупок. Пропонуємо вам прочитати уривок.

Уривок. Нехай кожен день буде особливим

Чи є у вас скарби, приховані «на особливий день»? Як часто ви ними користуєтесь? Ми так і думали. Настав час дістати ці чудові речі зі сховків. Життя надто коротке, а ви заслуговуєте на найкраще!

Помирають батьки народжених у роки бебі-буму, їхній спадок розподіляють між нащадками, багато хто з нас отримує подарунки типу вишуканих порцелянових сервізів і чомусь негайно їх ховає. Ми так боїмося втратити чи пошкодити гарні речі, що не отримуємо від них радості. Чому? Лісл уже багато років використовує успадковану від прабабці тонку порцеляну—навіть для найпростіших страв, навіть із дітьми шкільного віку. Цей посуд можна мити в посудомийній машині, тож немає причин ним не користуватися. Так, рік тому одна тарілка розкололася, і Лісл її склеїла. Тепер тарілка як нова на вигляд, але має унікальну історію.

Наталія Пескін з Редмонда, штат Вашингтон, пише, як сумно, коли успадковані речі не використовуються: «Кілька разів мені доводилося розбирати речі покійних родичів. Найтяжче було бачити ті самі „скарби“, які вони ховали десь у шафах і коморах. Найсумніша знахідка—винні келихи, які моя свекруха ніколи не ставила на стіл. А ще гарні німецькі та англійські тарілки. Коли ми навідувалися до свекрів, то їли зазвичай зі старих пластикових тарілок, куплених на гаражному розпродажі».

Дістаньте з шаф і комор особливі речі, які лише збирають там пил, і радійте їм уже сьогодні!

  • Одяг. Не бережіть красиве вбрання для особливих випадків. Якщо певний одяг допомагає вам почуватися прекрасно, носіть його: на роботу, на зустрічі, на вечері з друзями. Почнете носити гарні речі—і не потребуватимете так багато не-таких-гарних замінників. 
  • Прикраси. Надіньте браслет, якого вже багато років не надівали, чи сережки, які сховали, аби не згубити. Вони не принесуть вам радості, якщо ви їх не носитимете. Якщо ви усвідомлюєте, що ніколи не надінете ті чи інші речі зі своїх скарбниць, виберіть доречний момент і подаруйте їх дорогим для вас людям. Краще зараз, ніж ніколи. Носячи ці речі, люди згадуватимуть вас. 
  • Косметика та парфумерія. Виділіть сьогоднішній день для спа-процедур. Недавно Лісл знайшла в себе м’ятну олійку для ніг, яку берегла на день, коли матиме час полежати ніжками вгору (а відклала шістнадцять років тому, коли її син був немовлятком!). Усі ці роки олійка лежала у шафці під раковиною, змінивши три ванні кімнати з переїздами (одного разу—через усю країну). Нарешті Лісл вирішила, що її пора використати! Користуйтеся пінками та олійками для ванни, кремами для пілінгу, своїми найкращими парфумами. Це не той випадок, коли вік речам на користь.
  • Харчі. Пора залізти в комору чи кухонну шафку й дістати звідти продукти, які давно чекають на особливу нагоду. Приготуйте з них усе найкраще, що можете приготувати зараз, перш ніж спливе термін придатності й доведеться згодувати все курям.
  • Вази. Не допускайте, щоб вази без діла стояли в шафах! Якщо вони прозорі чи невисокі, у них можна класти свої колекції скелець чи морських камінчиків, вміст кишень членів вашої родини в день прання (цікавезна капсула часу!), пір’їни, гілочки, мармурові кульки, гроші, зекономлені завдяки проєкту «Не купуй»… і, звісно ж, квіти.
  • Свічки. Свічки перетворюють буденну вечерю на особливу подію. Не бережіть довгі свічки для урочистостей, які ще нескоро настануть. Користуйтеся ними зараз, а коли вони догорять, попросіть у спільноти ще (або виготовте самі).
  • Келихи для вина. Діставайте кришталь! Не бережіть його для урочистих вечер, які ви, можливо, колись влаштуєте. Пийте з гарних келихів вино, комбучу або мінералку—і почувайтеся гарними й вишуканими. Доньки Ребекки змалку пили воду з кришталевих келихів і розбили за весь час лише один: до вишуканого посуду підсвідомо хочеться ставитися обережніше, тому й живе він довше, ніж можна подумати.
  • Срібні столові прибори. Якщо маєте, користуйтеся ними! Не дайте їм почорніти в оксамитових футлярах. Раз на тиждень викладайте їх на стіл. Або зухвало їжте ними щоразу! Хіба це не глупство—зберігати такі гарні речі в коробці?
  • Гарні щоденники та блокноти. Можливо, ви колись купили кілька гарних блокнотів, які надихають самим своїм виглядом, але досі припадають пилом на поличці, бо ви не придумали, що б таке досконале там записати? Та пишіть що завгодно! Наприклад, списки справ, покупок чи будь-які нотатки.
  • Постільна та столова білизна. Невже ви досі бережете найкращі простирадла, наволочки та ковдри, подушки та лляні серветки на випадок, якщо до вас завітає тітонька Розалінда? Невже ви самі собі не бажаєте найкращого? Не зберігайте білизни для особливих людей чи нагод, бо особлива людина—це ви, а нагода—сьогоднішній день! 

ВАМ — ЛИШЕ НАЙКРАЩЕ. З ЦІЄЇ МИТІ!

А тепер спробуйте відмовитися від нового на користь старого

У цьому розділі ми маємо для вас три рекомендації. 

Перша—відмовитись від купівлі. Перегляньте наш список «50 речей, яких ми не купуємо» й виберіть п’ять речей, від купівлі яких ви теж можете відмовитись без особливих зусиль чи труднощів. Не ставте перед собою непідйомних завдань. Ця відмова покликана спростити вам життя, покращити настрій і заощадити гроші, а не принести страждання. Почніть з того, що повністю відповідає цим критеріям. Коли навчитесь обходитись без цих п’яти речей, додайте ще п’ять. Ви можете поповнювати список своїми ідеями та ділитися ними на форумі за адресою buynothinggeteverything.com.

Друга рекомендація—використовувати повторно. Найближчими днями проведіть експеримент: складіть у купу всі одноразові речі, які зазвичай кидаєте у смітник чи в контейнер «на переробку». Не хвилюйтесь, вам не доведеться зберігати їх вічно. Знайдіть у цій купці три предмети, які можна використати ще раз. Це можуть бути скляні та пластикові банки й пляшки, паперові та пластикові пакети, дешеві китайські палички для їжі, одноразові виделки й ложки, вітальні листівки, рекламні листи, робочі папери (не конфіденційні). Навіть коли ми стараємось не купувати одноразових виробів, вони так чи інакше просочуються в наше життя. Тож оберніть ситуацію на користь і почніть використовувати їх повторно. Запишіть на звороті рекламного листа список покупок на завтра, встроміть китайські палички у вазон для підтримки кволої рослини, заповніть паперовими обрізками порожні місця в коробці зі смаколиками, яку збираєтесь послати племінниці-студентці. Можна навіть використати свої знахідки для імпровізованого подарунка: наповніть знайдену скляну пляшку водою, поставте в неї гарну квітку й залиште на робочому столі колеги. Ви безоплатно поділитесь красою і матимете свою винагороду—щиру радість.

І поширюйте цю інформацію. Відмова від купівлі та повторне використання здатні змінити не тільки нас, а й усю планету, але щоб розкрити їхній потенціал, необхідно ділитися своїми маленькими успіхами та винахідливими рішеннями. Можна опублікувати фото свого найбільшого досягнення на цьому етапі та закликати друзів і знайомих опублікувати свої. Ділитися можна на форумі buynothinggeteverything.com, в особистих розмовах, на сторінках цієї книжки, яку ви потім комусь позичите, на початку ділової зустрічі, щоб «розтопити лід» між учасниками — словом, при кожній слушній нагоді. Повірте, принципи цього етапу інтригують і захоплюють людей, треба тільки про них говорити.

 

 

Ребекка Рокфеллер (зліва) та Лісл Кларк є співзасновницями проекту «Нічого не купувати». Штат Вашингтон налічує понад 187 000 членів — більше, ніж будь-який інший штат. (Алан Бернер / The Seattle Times)

Про авторок

Лісл Кларк – співзасновниця міжнародного проекту The Buy Nothing, режисерка та письменниця. Протягом останніх двох десятиліть Лісл знімала для National Geographic та NOVA. Використовуючи свої розповіді та фотографії, вона створила The Buy Nothing, який перетворився на соціальний рух, спрямований на зміни у свідомості людей та позитивний вплив на навколишнє середовище.

Ребекка Рокефеллер – засновниця міжнародного проекту The Buy Nothing, письменниця, пекарка-аматорка, феміністка, організаторка громад.

Новини партнерів