WoMo-книга: Як бути на крок попереду: «За лаштунками Facebook» Майка Хеффлінґера

Успіх найпопулярнішої на сьогодні соціальної мережі

21.10.2019

Всі знають історію про те, як у гарвардському гуртожитку вундеркінд-інтроверт розробив сайт, який через десятиліття поєднав між собою понад мільярд людей. Але це тільки один епізод, яким не пояснити приголомшливого успіху найпопулярнішої на сьогодні соціальної мережі. Розібратися як слід у її основних перевагах над конкурентами допоможе книжка «За лаштунками Facebook», український переклад якої нещодавно вийшов у видавництві K.Fund Media. Її автор Майк Хеффлінґер, який тривалий час був серед топ-менеджерів компанії, розповідає, за рахунок чого продовжує рости цей гігант і в чому суперсила людини, яка його створила.  

Марк не боїться. Будь як Марк

Звідки у хлопця із заможного передмістя Доббс-Феррі, за тридцять кілометрів на північ від Нью-Йорка, з’явилося прагнення стати зв’язковим №1? Все почалося ще до навчання в одному з найпрестижніших закладів Ліги плюща. Цукерберґ — представник першого покоління, яке в підліткові роки мало комп’ютери та доступ до інтернету й сповна використовувало надані ним можливості.

Ще дитиною він навчився програмувати і поєднав шістьох членів родини за допомогою власноруч розробленої мережі ZuckNet. Навчаючись у Гарварді, він запустив онлайн-сервіс CourseMatch, де оприлюднив соціальні та академічні зацікавлення студентів. Його сороміцький досвід із FaceMash — “сайтом-пранком” з оцінювання студенток за рівнем привабливості, що порушив закони про авторське право та конфіденційність, — став справжнім скандалом. Але, кажуть, саме він спонукав молодого програміста створити thefacebook.com у лютому 2004-го.

Із Гарварду соціальна мережа поширилася на інші американські університети. Потім — усю Америку. Вийшовши на міжнародну арену, Facebook перетворився на місце як для особистого життя, так і підтримки ділової репутації. Експерти з комунікацій та піарники почали говорити «Якщо вас немає у Facebook, вас не існує». У жодній країні у світі немає такої кількості людей, як тут (1.59 мільярда станом на червень 2019-го). Як дітищу Цукерберґа вдалося досягти таких масштабів?

Хеффлінґер вважає, що головний козир його засновника в тому, що він практик, а не проповідник. Цукерберґ, як і будь-який смертний, неодноразово помилявся, чого не приховує, але й вигравав у бізнес-джекпот завдяки своїй сміливості, опинившись у потрібному місці та в потрібний час.

Деякі продукти, які він активно відстоював (серед яких, зокрема, платформа для Android-смартфонів Facebook Home), виявилися провальними. Але й чимало його кроків у довгостроковій перспективі себе виправдали. Цукерберґ не продав свою компанію Yahoo (рішення, яке багатьох тоді здивувало) за мільярд доларів, а потім ризикнув ще кількома мільярдами, щоб збільшити покриття соціальної мережі. Він відкритий до викликів.

«Хоч Цукерберґ і контролює структуру ради директорів компанії, він усе одно бере на роботу непростих та дуже категоричних лідерів думок, таких як підприємець, венчурний капіталіст і апологет думки про поглинання світу програмним забезпеченням Марк Андріссен, мафіозний бос PayPal, венчурний капіталіст, футурист і бунтар Пітер Тіль, генеральний директор Netflix та вбивця традиційного телебачення Рід Гастінґз і колишній власник The Washington Post Дон Ґрем».

За словами Хеффлінґера, своїм власним прикладом Цукерберґ показує співробітникам сенс розвішаних по кампусу плакатів «Що б ви зробили, якби не боялись?». Автор переконаний, що Цукерберґу вдалося засвоїти й запровадити найцінніші принципи Кремнієвої долини.

«Ніколи не рано ухвалювати складні рішення»

Коли інтернет-користувачі почали проводити більше часу з мобільними пристроями, Цукерберґ без жодних вагань вирішив створити найзахопливіший, найпопулярніший додаток у світі, попри ризик, що це призведе до зменшення трафіку повної версії Facebook. А замість змагатися із другою за популярністю соцмережею Instagram, він її викупив. Компанія також взялася розвивати Messenger як окремий додаток і придбала WhatsApp, отримавши мільярд активних користувачів на місяць.

Кажуть, публіці вже замало екранів їхніх пристроїв. Тому Facebook стала новим власником компанії Oculus VR і додала підрозділ досліджень віртуальної та доповненої реальності.

І нарешті найсерйозніший виклик: бізнес мусить рости. Як підключити до інтернету ще кілька мільярдів людей? Заснована Facebook Connectivity Lab використовує для вирішення цієї проблеми супутники й безпілотні літальні апарати. До того ж, ключовим елементом продуктів Facebook став штучний інтелект, щоб якомога ефективніше вирішувати складні комплексні завдання.

«Facebook поділилася своїми ПЗ, серверами, мережами й телекомунікаційною інфраструктурою, щоб підвищити продуктивність усієї галузі та скоротити витрати на розвиток цих технологій, — і міцно вчепилася за основні (інформацію про людей та зв’язки між ними). Компанія зробила це, поки не мусила». 

Колишній генеральний директор Intel Енді Ґроув свого часу сказав, що «ніколи не рано ухвалювати складні рішення». Цукерберґ узяв це до уваги, діяв на випередження — і не прогадав.

Спаринг альфа-хижаків

За останні вісім років Facebook розширилася більш ніж учетверо, здобувши понад 13 % ринку інтернет-реклами, і продовжує зростати. Але 2016-го найбільша його частка (40 %) все ще була у розпорядженні Google. За прогнозами, ці, як їх називає автор, альфа-хижаки разом зосередять у своїх руках ¾ цього ринку. Утім, жоден із них поки не зміг захопити основну сферу діяльності суперника.

Graph Search від Facebook не похитнула гегемонію Google. Водночас Google+ програла навіть не так Facebook, як звичайному небажанню людей переходити у нову соціальну мережу. Навіть найобговорюваніша її функція «Кола» можливість створювати користувацькі групи людей і ділитися певним контентом з окремими аудиторіями — виявилася кращою лише в теорії, ніж на ділі.

«Це повчальна історія для всіх, хто думає, що конкуренція в абстрактному цифровому світі легша за конкуренцію у виснажливому світі матеріальних виробів». 

Обидві компанії наразі потрібні одна одній. Facebook залежить від Google через доступ до смартфонів на системі Android, додатки для яких контролюються Google Play Market. Google, своєю чергою, залежить від Facebook через реферальний трафік (перехід на сайт за посиланнями на інших інтернет-ресурсах).

Але Хеффлінґер вірить, що у довгостроковій перспективі Facebook все ж буде простіше відвоювати аудиторію в Google, аніж навпаки, адже він вже має значні ресурси у соціальних медіа та сервісах обміну повідомленнями. Пошук Google, попри лояльність населення до цього бренду, працює за відносно стандартизованим алгоритмом, йому бракує орієнтованості на користувача та мережевих ефектів. Google — дуже прибутковий переможець у минулому й теперішньому, резюмує автор, а на Facebook чекає дуже цікаве майбутнє.

 

 

  • Ціна: 199 грн
  • Де придбати: https://book24.ua