Осінній нежить: 5 порад від лікаря-отоларинголога

Прислухайтесь до стану свого організму та при найменших проявах захворювання ЛОР-органів не зволікайте зі зверненням до спеціаліста задля правильної діагностики та ефективного лікування

06.11.2023

Актіінова Катерина, лікар-отоларинголог

Осінньо-зимовий період — час холодів та зростання захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції. У фокусі уваги захворювання ЛОР-органів, адже саме вони є вхідними воротами для вірусних інфекцій. Що провокує розвиток захворювань, коли самостійно лікувати, а коли звертатись до лікаря? Відповіді на питання дала лікар-отоларинголог Катерина Актіінова.

Які чинники сприяють розвитку захворювань ЛОР-органів у холодну пору року?
Осінь — сезон загострення багатьох хронічних хвороб, і хвороби ЛОР-органів не виняток. Захворювання вуха, носа і горла часто є ускладненням перенесених вірусних інфекцій і розвиваються на тлі ослабленого імунітету. Переохолодження, різкий перепад температур, сезонний перехід, бактеріальні та вірусні інфекції — основні причини сезонних хвороб.

Які захворювання ЛОР-органів трапляються найчастіше?
Можна сказати, що у кожної людини є своє слабке місце. Тобто імунна система кожного з нас по різному реагує на несприятливі чинники навколишнього середовища, а отже спектр запальних захворювань ЛОР-органів може бути досить широким: гострий риносинусит (запаленння слизової оболонки порожнини носа та приносових пазух), гострий фарингіт та ларингіт (запалення слизової оболонки глотки та гортані), тонзиліт (запалення піднебінних мигдаликів), гострий отит (запалення вуха). Всі ці захворювання можуть бути викликані вірусними інфекціями, до яких ми сприятливі в осінньо-зимовий період через ослаблення імунітету.

Коли треба звертатися до ЛОР-лікаря під час ГРВІ?
Кожне захворювання ЛОР-органів має свої типові прояви. До ЛОР-лікаря необхідно звертатись у випадку, коли вас турбують такі симптоми: постійний головний біль або відчуття розпирання в обличчі, біль у горлі, збільшення підщелепних лімфовузлів, біль при відкриванні рота, біль та виділення з вуха, зниження слуху, гнійні виділення з носа.

Як безпечно полегшити симптоми гострих запальних захворювань ЛОР-органів самостійно?
Перш за все необхідно забезпечити максимально комфортні умови для організму: уникати переохолодження, надмірної фізичної активності, шкідливих звичок, пити більше рідини.
Якщо ви відчуваєте погіршення стану, варто звернутися на консультацію до лікаря-отоларинголога, адже самолікування може призвести до негативних наслідків.
Якщо такої можливості немає, то при посиленні болю або нездужання, підвищенні температури тіла понад 38 градусів можливо застосування протизапальних та знеболюючих засобів, таких як парацетамол або ібупрофен. При наявності ускладненого носового дихання та значних виділень з носа, рекомендовано промивати ніс сольовими розчинами, можливе застосування судиннозвужуючих крапель або спреїв. При сильному болю в горлі використовуйте безрецептурні льодяники для полегшення симптомів, спреї або розчини для полоскання горла.


При болю у вусі не рекомендовано використання вушних крапель! Адже при запаленні вуха (гострий середній отит) є можливість пошкодження (перфорації) барабанної перетинки, а потрапляння певних лікарських засобів за барабанну перетинку може призвести до погіршення стану і навіть втрати слуху.

Чи існує специфічна профілактика захворювань ЛОР-органів в осінньо-зимовий період? Наприклад, противірусні препарати?

Достовірним методом профілактики є лише вакцинація проти сезонних штамів вірусу грипу. Інші методи профілактики такі як використання противірусних препаратів — не мають доказової бази, а отже не рекомендуються.
Із загальних рекомендацій, які допоможуть вам підтримати імунну систему в осінньо-зимовий період можна виділити: здорове харчування з підвищеним вмістом вітамінів, фізична активність, гігієна (миття рук та обличчя), зволоження повітря, здоровий сон, регулярне прибирання та провітрювання житлових приміщень, уникання контактів з потенційно хворими людьми, одяг відповідно температурному режиму та уникання шкідливих звичок.