Що потрібно знати про гепатит А: симптоми, профілактика, лікування

08.11.2023

Гепатит А — це гостра інфекційна хвороба печінки, спричинена вірусом гепатиту А. Вірус є одним із кількох типів вірусів гепатиту, який може викликати запалення печінки та зробити її менш здатною виконувати свої функції. У мережі поширюються фейки про епідемію та карантин у країні. Womo дізнався чи є вакцина від гепатиту А, які заходи профілактики та яке лікування.

Наскільки поширений гепатит А в Україні та світі?

Гепатит А поширений у всьому світі, але найбільш поширений в країнах, що розвиваються, з поганою санітарією, обмеженим доступом до чистої води та поганими гігієнічними умовами (особливо в Африці, Азії, Центральній та Південній Америці, на Близькому Сході та в Західній частині Тихого океану).

Випадки гепатиту А фіксуються на території України щороку в різних областях. Загалом за даними Центру громадського здоров’я в Україні за 9 місяців 2023 року зареєстровано 314 випадків гепатиту А. За 2022 рік було зафіксовано 281 випадок. 

Цього року спалах вірусного гепатиту А зафіксований лише у Вінницькій області, а також поодинокі випадки у Тернопільській, Закарпатській, Дніпропетровській, Івано-Франківській областях та м.Київ. В МОЗ зазначають, що за результатами епідрозслідувань не встановлено епідемічного зв’язку між випадками Гепатиту А у різних регіонах. 

Як передається вірус?

Гепатит А є найбільш заразним з трьох гепатитів. Вони відрізняються за тим, як вони поширюються, як їх лікують, як вони можуть впливати на вас і як довго.

Він дуже легко передається від однієї людини до іншої фекально-оральним шляхом, тобто під час вживання інфікованої іжі або води. Вірус може перебувати в забрудненій воді або їжі протягом декількох місяців, і ним можна заразитися, просто торкнувшись забруднених поверхонь.

Наталія Грегораш менеджер продукту напрямку “Гастроентерологія” медичної лабораторії “Ескулаб”

“Будь хто може заразитися гепатитом А, наприклад: випивши води, яка не була прокип’ячена, з’ївши немиті фрукти або овочі, поцілувавши чи потиснувши руку хворому на гепатит А, доторкнувшись до забрудненої поверхні, а потім до рота або очей, тощо. Ви можете бути заразними протягом двох тижнів до появи симптомів і близько трьох тижнів після їх виникнення (період заразності). У деяких людей, симптоми можуть не проявлятись, але вони все одно можуть поширювати вірус. Навіть після одужання вірус може вижити на поверхнях у вашому оточенні,”  —  говорить Наталія Грегораш менеджер продукту напрямку “Гастроентерологія” медичної лабораторії “Ескулаб”.

Гепатит А не викликає хронічного захворювання печінки або тривалого пошкодження печінки, як це можуть зробити інші віруси гепатиту. Рідко гепатит А може спричинити гостру печінкову недостатність, яка є небезпечною для життя.

Люди з хронічними захворюваннями печінки, включаючи гепатит В і гепатит С, люди з ВІЛ мають підвищений ризик тяжкого захворювання через гепатит А. У людей, які перехворіли гепатитом А, формується пожиттєвий імунітет.

Які симптоми гепатиту А?

Симптоми у дорослих і дітей старше шести років включають: слабкість, біль у животі, підвищену температуру, діарею, блювоту, жовтяницю. Симптоми з’являються через 14 – 28 днів після зараження вірусом. Це інкубаційний період, коли вірус активно розмножується у вашому організмі. Симптоми тривають стільки, скільки потрібно імунній системі, щоб перемогти вірус. 

“Якщо у вас чи ваших близьких є ці симптоми, якнайшвидше зателефонуйте до свого сімейного лікаря. Він на основі вашого анамнезу прийме рішення щодо подальших кроків”,  —  зазначає Наталія Грегораш.

Зображення ілюстративне /Ескулаб

Більшість людей одужують менш ніж за два місяці, але у невеликої кількості людей симптоми зберігаються до шести місяців. Іноді здається, що симптоми зникають, але потім знову повертаються (рецидив).

Профілактика і лікування гепатиту

Найкращий спосіб вберегтися від гепатиту А – вакцинація. Вакцинація від гепатиту А в Україні не є обов’язковою і не фінансується програмою медичних гарантій. Можна придбати одну з двох вакцин проти гепатиту А – це Хаврикс та Твінрикс вони схвалені ВООЗ, є безпечними та ефективними. Твінрикс – комбінована вакцина, яка захищає гепатиту А і від гепатиту В. Для дітей до 1 року ліцензованих вакцин від гепатиту А в Україні немає.

Вартість Твінрикс коливається від 1200 до 1400 грн за 1 дозу; на Хаврикс – від 600 до 700 грн. Щеплення від гепатиту А можна зробити в приватних медичних закладах власним коштом. Якщо придбати вакцину і дотримуватись умов транспортування, щеплення може зробити сімейний лікар.

Заходи профілактики гепатиту А включають:

  • Ретельне миття рук з милом і водою, особливо після відвідування туалету, зміни підгузників або контакту з брудом.
  • Вживання кип’яченої води;
  • Ретельне миття фруктів та овочів.

Специфічного лікування гепатиту А немає. Хворі повинні дотримуватися постільного режиму та приймати багато рідини. У більшості випадків захворювання проходить самостійно протягом 1-2 місяців. Лікування проходить під контролем сімейного лікаря, у випадку ускладнень може знадобитись госпіталізація. 

Які аналізи здають при підозрі на гепатит А? 

При підозрі на гепатит А зазвичай призначають аналіз крові на визначення антитіл до вірусу гепатиту А. Антитіла до вірусу гепатиту А виробляються організмом у відповідь на зараження. 

Існує два типи антитіл до вірусу гепатиту А: антитіла класу IgM (IgМ)  –  виробляються в перші тижні після зараження і є маркером гострого гепатиту А та антитіла класу IgG (IgG)виробляються пізніше, в період одужання, і є маркером перенесеного гепатиту А.

На додаток до цього може проводитися діагностика методом полімеразної ланцюгової реакції зі зворотною транскрипцією (ПЛР), що дозволяє виявити РНК вірусу гепатиту А.

Крім того, при підозрі на гепатит А можуть бути призначені інші аналізи, як:

  • Печінкові проби.У людей з гепатитом А рівень печінкових ферментів, таких як аланінамінотрансфераза (АЛТ) і аспартатамінотрансфераза (АСТ), зазвичай підвищений.
  • Білок загальний. У людей з гепатитом А рівень білка в крові може бути знижений.

Вибір конкретного аналізу для діагностики гепатиту А залежить від клінічної картини захворювання та інших факторів.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.