ТОП-5 книжок про зухвалу силу людського духу

29.08.2023

Надія Юр’єва, психологиня

Книга може стати другом, підтримкою та способом самодопомоги. Історії людей, що продемонстрували зухвалу силу людського духу та кинули виклик обставинам в складні часи, можуть надихнути та допомогти знайти сили жити далі.

Віктор Франкл «Сказати життю так»

У цій книзі австрійський невролог, психіатр, психотерапевт,  філософ і засновник Третьої Віденської Школи психотерапії Віктор Франкл описав досвід виживання у концентраційному таборі.

Під час перебування у концентраційних таборах Віктор Франкл звернув увагу, що деякі ув’язнені зуміли вижити і зберегти свою людську гідність, незважаючи на страшні умови, бо вони мали мотивацію і сенс життя. Він виявив, що ті, хто знаходив сенс у стражданнях, частіше виживали та знаходили сили продовжувати жити навіть у найважчих обставинах.

Цитата: “Людину можна позбавити всього, крім єдиного: останньої свободи — обирати власне ставлення до будь-яких наявних обставин, обирати власний шлях”.

Едіт Ева Егер “Вибір”

Історія перебування у концтаборі та самозцілення після звільнення психотерапевта Едіт Ева Егер, яка потрапила до Аушвіцу, коли їй було 16 років та втратила там батьків.

Книга про вибір, допомогу іншим та життя сповнене сенсом.

Цитата: “Ось ви! У священному теперішньому. Я не можу вилікувати вас — чи будь-кого іншого, — але я можу відсвяткувати ваш вибір зруйнувати в’язницю у вас в голові, цеглину за цеглиною. Ви не в силі змінити те, що сталося, не в силі змінити те, що зробили ви чи зробили з вами. Але ви можете обрати життя зараз!”

Едіт Ева Егер “Дар”

Це практичний посібник, збірка порад як подбати про своє ментальне здоров’я і не застрягнути в травматичному досвіді. Книга, написана на прохання читачів бестселера «Вибір».

Цитата: «Найгірша та в’язниця, яку ви будуєте у своїй голові. Але ключі до неї – у вашій кишені».

Едді Яку «Найщасливіша людина на землі. Мемуари чоловіка, що пережив Голокост»

Ще одна книга-рекомендація про зухвалу силу людського духу. Це історія про життєвий шлях Едді Яку, який пережив Голокост і дійшов до поважного віку, залишаючись надзвичайно позитивним і оптимістичним.

Книга-нагадування, що у такі складні дні ми, як ніколи, маємо бути мужніми і шукати сили для боротьби.

Цитата: «Я вірю, що коли маєш силу духу, коли не втрачаєш надії, організм здатний на дивовижні речі. Завтра настане. Якщо ти помер, ти мертвий, але поки є життя, є надія. Чому б не залишити собі надію? Це ж нічого не коштує!»

Стівен М. Саутвік, Денніс С. Чарні «Резилієнтність: мистецтво долати найбільші виклики життя»

Професори Саутвік і Чарні досліджують резилієнтність у спектрі останніх досягнень науки.  Інформацію у книзі подано за допомогою реальних історій неймовірних людей, які володіють вираженою резилієнтістю.

Книга буде корисною, як психологам, так і кожному українцю, який переживає зараз непрості часи та виклики війни.

Цитати: «Коли трапляється щось погане, я замість того, щоб запитувати себе, як це виправити чи, як зробити так, щоб цього більше ніколи не сталося, я усвідомлюю, що стражданням і болю є місце у житті. Однак я не застрягаю на переживанні болю». 

«Люди можуть проявляти резилієнтність вже тим, що не сходять з розуму після пережитого небаченого жахіття, випробування або зневаги».