Виховання у війну: Як говорити з дітьми про обстріли

Дитина має відчувати себе захищеною – це її базова потреба

27.10.2022

Уже понад вісім місяців країна перебуває у стані війни. Діти переживають цей період особливо важко, тож будь-які розмови з ними на воєнну тему потребують особливого підходу. Разом із благодійним фондом «Зростай в родині» WоMо започатковує серію матеріалів про виховання дітей у період війни.

Про те, як говорити з дітьми про війну, сьогодні розповідає координаторка фонду “Зростай в родині”, фахівчиня сфери соціального захисту дітей-сиріт та сімей з дітьми Євгенія Федорчук.

фахівчиня сфери соціального захисту дітей-сиріт та сімей з дітьми Євгенія Федорчук

Як говорити з дітьми про війну

Приховувати від дітей той факт, що Україна знаходиться у стані війни, немає сенсу Головне – подбати про те, щоб дитина отримала всю потрібну інформацію від дорослих, які нею опікуються, відповідно до віку дитини. Тут допоможуть  казки, легенди і навіть історичні факти про те що всі війни закінчуються миром, а добро перемагає зло. Чудовим прикладом стане герой  української народної казки — Котигорошко, історія про хлопчика з надзвичайною силою, що народився від горошини і визволив з полону своїх братів та сестру. Чи казка про Івасика-Телесика, який обхитрив злу Зміївну. І не забудьте про героя Кирила Кожум’яку, що здолав підступного змія, проведіть аналогію, актуалізувавши дані образи персонажів із сьогоденням.Підліткам гарним прикладом стануть перемоги славних козаків, князів Київської Русі, тощо.

Ви самі маєте бути впевненими в перемозі України і в тому що війна – це тимчасове явище. Адже дитина «зчитує» вашу реакцію на всі обставини навколо. Наголошуйте на тому, що правда на нашому боці, що нам допомагає весь світ.

Дитина має відчувати себе захищеною – це її базова потреба. Нагадуйте дитині, що ви завжди будете поруч, і навіть коли фізично ви не поряд – ви зробили все можливе для її безпеки. У дитячому садочку про неї подбають вихователі, в школі вчителі. Розкажіть дитині, що навчальний заклад безпечний у будь-якому випадку. А під час повітряної тривоги не варто панікувати, бо все під контролем ЗСУ.

Читайте також: Вчителька Анна Чернявська про «воєнне цькування» українських дітей-переселенців

 Слідкуйте за тим що дивиться і слухає ваша дитина. Якщо дитина висловлюється на тему війни, уважно вислухайте її, перевірте інформацію в офіційних джерелах, дайте свою оцінку, розвінчуйте міфи та фейки, будьте прикладом медіа грамотності. Уникайте розмов про війну в присутності дітей дошкільного віку. Особливо варто обмежити перегляд відео з чутливим характером, де присутні сцени насильства Мінімізуйте дитячий контакт з медіа, за можливості увімкніть функцію “батьківський контроль” на гаджеті яким користується дитина. А от з підлітками доречно дивитися новини разом, коментуючи та обговорюючи події, що відбуваються в країні.

За можливості залучайте дітей до волонтерства. Разом ви можете намалювати малюнки для воїнів, що боронять наші кордони. Записатися на «плетіння сіток», виготовлення окопних свічок, і т.п. Чи зібрати продукти, які будуть передані на фронт. Беріть участь у благодійних аукціонах чи фестивалях, де дитина зможе відчути себе приналежною до перемоги в майбутньому. 

Дбайте про Ваш душевний стан, дитина все відчуває. Не «закидайте» свої хобі, чи знайдіть спільне разом з дитиною. Спільний час можна проводити на природі у парку чи лісі. Для покращення фізичного та психоемоційного стану добре займатися нордичною ходою, що корисна у будь-якому віці. Головне не відкладати життя на потім, а пристосуватися до нових обставин, продовжуючи планувати і мріяти.

Частіше обіймайте ваших дітей, контакт дозволяє дитині відчути безпеку. Запорукою щастя дитини є здорова атмосфера у родині.

Читайте також: Навчання в двох школах одночасно: Как дитині поєднувати українську школу та закордонну під час евакуації

Проговоріть план дій в разі повітряної тривоги, підготуйте разом «тривожну валізу», придумайте секретні коди (дітям це подобається). І не забудьте вивчити з дітьми особисті дані: ПІБ, адресу, телефон дорослого, особливості, пов’язані зі здоров’ям. 

Важливо дивитись патріотичні відео, які піднімають дух, говорити про перемоги, які вже отримали наші воїни. Говорити про переваги та здобутки нашої держави.

Придумайте власні ритуали боротьби зі страхом. Коли стає страшно допоможуть дихальні вправи. Повільно видихніть і підніміть до гори руки. Вдихайте через ніс, видихайте через рот. Візьміть дитину за плечі та дихаючи животом дивіться один одному в очі. Зробіть прості вправи для тіла, наприклад: ходіть на пальчиках, потім сконцентруйтесь на стопах. Також ефективним способом боротьби зі страхом  є сміх до 5 хвилин. А стрес допоможуть зняти домашні улюбленці, свіжа випічка, тощо. 

Варто бути чесним перед дитиною, коли чуєте про втрати нашої армії, чи серед друзів, знайомих. Говорячи про смерть, повертайте дитину в точку безпеки, тобто наголошуйте на тому, що вона буде в безпеці в будь-якому випадку — для дитини це надважливо. Якщо горе спіткало родину, варто звернутись до психолога, який зможе допомогти дитині і дорослому стабілізувати психічний стан при втраті.

Благодійний Фонд «Зростай в родині» займається підтримкою родин, у яких неповнолітніх дітей виховують їхні опікуни пенсійного віку. Фонд працює в Київській, Житомирській, Полтавській, Сумській, Харківській та Одеській областях. Місія Фонду — створення безпечного, комфортного середовища та гідних умов для щасливого дитинства дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в родинах та родинних формах виховання.