Жіноче лідерство в громадському секторі: інклюзивність та емпатія

В Україні з’явилась організація UA Mental Help, яка об’єднує команду з понад 50 людей та вже допомогла змінити життя сотням українців. Ольга Юдіна, засновниця організації у ексклюзивному інтерв’ю WoMo розповіла про шлях від ідеї до створення проєкту у сфері ментального здоров’я, інклюзивність та жіноче лідерство.

Я досить давно виношувала ідею створення проєкту у сфері ментального здоров’я. Вторгнення застало мене за межами України. Протягом перших двох днів я ходила на мітинги, закуповувала гуманітарну допомогу, завозила її в посольство, допомагала різним людям в телеграм чатах, координувала роботу. 

У якийсь момент зрозуміла, що маю бути корисною на своєму місці. За другою освітою я психолог і в той момент саме навчалась на магістратурі. Спостерігаючи, як вторгнення вплинуло на мій внутрішній стан, я зрозуміла, що психологічна допомога зараз як ніколи потрібна всім. Тож залучила декількох спільнодумців, і разом ми створили перший допис в телеграм каналі. Для нас було важливо встигнути вчасно розповісти людям про інструменти для самодопомоги. 

Можна сказати, що цей проєкт вдалося реалізувати, бо на момент повномасштабного вторгнення я була в безпечному місці. Я не могла пробачити собі бездіяльність та мала діяти.

Ніколи не думала, що буду керувати благодійним фондом

У 2020 році я вирішила, що почну створювати власні проєкти. Тестувала різні ідеї й одна з них навіть почала приносити результати. У той момент отримала пораду від однієї людини: добре все продумати, перш ніж розвивати конкретний бізнес ідею. Ідея повинна мати великий потенціал, але також вона має розв’язувати конкретну проблему, бути мені близькою й відповідати моїм цілям та цінностям. Я почала придивлятись уважніше до платформ ментального здоров’я, вивчала історії різних міжнародних організацій, вивчала функціонал застосунків. 

За декілька днів до початку повномасштабного вторгнення я мала на руках готовий прототип застосунку, який планувала пітчити інвесторам. Війна, звісно, внесла свої корективи, але їй не вдалось змінити мою мету.

Для мене головне, щоб мої проєкти служили для суспільного блага та змінювали життя людей на краще. UA Mental Help став правильним втіленням цієї мети.

Про виклики

Викликів було багато. Перше, що я зрозуміла, – щоб будувати non-profit організацію системно, неможливо працювати лише з волонтерами. Якщо хочеш створити ефективну організацію, люди мають повноцінно працювати та отримувати за це гідну платню. На старті проєкту всі наші співробітники працювали на волонтерській основі, тому залучення в проєкт правильних людей та фінансування стали першочерговими задачами. Поступово ми перейшли від волонтерської діяльності до оплатної, що забезпечило системність та безперебійність важливих процесів.

Психологічна підтримка є профілактикою ментальних проблем. Чим більше людей вчасно отримають допомогу, тим менше людей в майбутньому будуть мати розлади та потребувати спеціалізованої допомоги. Наша організація надає людям психосоціальну підтримку через онлайн-консультації. Люди мають безпечний та конфіденційний простір, щоб індивідуально поговорити з психологом, знайти в собі сили та опори, наблизити свій функціональний стан до норми. 

У нашому суспільстві існує велика кількість несправедливості та упереджень щодо жінок, наприклад, нерівність оплати праці, коли за ту саму роботу жінки отримують менше, ніж чоловіки

Також загальновідомий факт, що на керівних посадах у бізнесі та державі переважають чоловіки. Стереотипи про лідерок, які зображають їх «м’якшими», емпатичнішими та емоційнішими, можуть призводити до недооцінювання та підриву авторитету жінки на високих посадах, а також створюють перешкоди для професійного росту.

Проте важливо розрізняти емоційний інтелект та емпатію як позитивні риси лідерів, незалежно від статі. Справжній лідер має вміти слухати людей, збирати думки команди, приймати рішення та підтримувати — і ці риси не є поганими для лідера. Суспільство має працювати над тим, щоб розвінчувати негативні стереотипи, сприяти рівному доступу до можливостей для жінок і чоловіків у всіх сферах життя, та створювати середовище, де кожен може розвиватися і досягати свого максимального потенціалу.

Історично у сфері психології працює більше жінок та більше жінок звертаються по психологічну допомогу. На такий гендерний розподіл впливають соціальні норми та стереотипне виховання. Люди вважають, що жінкам можна бути емоційними та просити про допомогу, а чоловіки мають приховувати свою вразливість. Але завдяки інклюзивності та різноманіттю, суспільство врешті решт наближається до того, щоб більше керуватися власними потребами та інтересами, аніж обмежуватись гендерними “нормами”. 

Будувати свою роботу та особисте життя треба так, щоб не вигорати

Я зазвичай працюю набагато більше, ніж триває звичайний робочий тиждень. Але я намагаюсь будувати свою роботу та особисте життя так, щоб не вигорати: робити короткі перерви протягом дня, брати вихідний, якщо відчуваю, що потребую відновлення. Хороша стратегія — розставляти чіткі “кордони” між завданнями,  тобто присвячувати себе роботі в робочий час, а в години відпочинку — відпочивати. Також я ставлю перед собою конкретні цілі та завдання на кожен день, тиждень і місяць. Таке планування допомагає раціонально розподіляти час між роботою в фонді та особистими справами.

Важливим аспектом є делегування відповідальності. Я розумію, що неможливо встигнути все самостійно, тому створила команду, якій можна довіряти та делегувати певні завдання. 

Наша робота в Україні є важливою і з погляду популяризації та просвітництва у сфері ментального здоров’я, і з погляду кваліфікованої психологічної підтримки для всіх, хто її потребує. Наш фонд активно працює над розробкою нових ініціатив та партнерств, щоб допомогти якомога більшій кількості людей. Я пишаюся тим, що ми з командою побудували всю нашу роботу повністю дистанційно. Створити нову організацію в умовах війни, ще й дистанційно, — це складний виклик, але нам вдалося. Ми прагнемо виробити культуру допомоги та співпраці, де кожен може зробити свій внесок у покращення простору навколо нас. 

Я завжди ставлю людей на перше місце і прагну, щоб моя робота позитивно впливала на їхні життя та відповідала моїм цінностям. Якщо щось суперечить цьому принципу, мені стає майже фізично боляче.

У діяльності фонду ми прагнемо дотримуватися принципів інклюзивності, недискримінації та рівних можливостей

Кожна людина має право на допомогу та підтримку, незалежно від її походження, статусу чи інших характеристик. Я вірю у важливість співпраці та підтримки одне одного. UA Mental Help прагне об’єднувати людей навколо спільної мети та створювати інклюзивне середовище, де кожен може відчувати себе важливим.

Впевненість у собі — ключовий аспект лідерства. Навчіться переборювати внутрішні сумніви та вірте, що ви заслуговуєте на успіх. Не бійтесь діяти, опираючись на власні орієнтири та цінності. Лідерство — це постійний процес самовдосконалення. Визначте свої сильні та слабкі сторони й працюйте над їх покращенням. Наш мінливий світ вимагає гнучкості та здатності до адаптації, тому завжди будьте відкритими до нових ідей та інновацій. Також, в якийсь момент я перестала боятися складнощів та, можна сказати, “полюбила” їх.

Труднощі породжують можливості для розвитку та укріплення всієї системи, а також сприяють особистісному зростанню

Створіть для себе коло підтримки, знайдіть менторів, які допоможуть вам пройти цей шлях швидше. Важливо також розвивати свої навички нетворкінгу, зустрічайтесь з однодумцями та іншими лідерами в галузі. Взаємодія з різними людьми може привести до цікавих можливостей та нових ідей. Розвивайте свою кар’єру, але не забувайте про особистий час та відпочинок. Збалансований підхід допоможе зберегти енергію та працювати ефективніше.

Плани на майбутнє

Наступний крок, над яким ми вже працюємо, — це тісна співпраця та координація з органами державної влади. Це важливий аспект для досягнення позитивного впливу в громадському секторі. Нам важливо бути інтегрованими в систему охорони психічного здоров’я в Україні. Це допоможе покращити якість життя людей та ефективніше надавати допомогу тим, хто цього потребує.