День Конституції України: традиції і книги, що розкажуть дітям про державотворення

26.06.2024

Як відзначають День Конституції України в родинах? Визнаємо чесно, ніяк. Особливо у порівнянні з насиченими традиціями календарними святами такими як Різдво чи Великдень. Ну максимум — буде накритий святковий стіл. А може започаткувати нові родинні традиції цього дня? 

Наприклад, напишіть Конституцію Вашої Родини, взявши за основу Конституцію України. І нехай вона складатиметься тільки з декількох статей, але вони будуть най-най важливіші та назавжди непорушні. Так діти краще зрозуміють відмінність між нормами Конституції та законами, що їх можна приймати нові чи скасовувати голосуванням. 

Ще однією доброю традицією може стати покладання квітів до пам’ятників видатним діячам українського державотворення. Або квіти можна принести тим, хто поліг, обороняючи Україну від російської агресії. Це змусить задуматись над тим, щоб цінувати життя та мати шану до тих, хто присвятив себе збереженню миру.

Хорошим вчинком у цей день буде донат на будь-який збір, пов’язаний з українською державою. Це може бути допомога родині загиблого, збір військового чи соціального спрямування, як ось допомога бібліотекам Харкова.

В такій читаючій країні як Україна гарною ідеєю щодо традицій до Дня Конституції стане купівля та читання книги, яка пов’язана з тематикою творення української державності. Така книга не тільки відповість на різні питання, але й дасть поштовх до обговорення тем, пов’язаних з устроєм держави, її формуванням та розвитком. І — хто зна — можливо саме такі Дні Конституції із новими сімейними традиціями дадуть поштовх дитині до активної участі у житті держави.

А що ж читати? Ми пройшлися по книжках відомого українського видавництва “Ранок” і відібрали 4 найдоречніших видання. 

Мої права. Про права та обов’язки: твій довідник з громадянства

Ця книжка знайомить читачів і читачок з основними «правилами», що нам їх диктує прийняття українського громадянства. Які найважливіші домовленості кожен із нас уклав з Україною? Як влаштована наша країна, і хто нею керує? Чому важливо дбати про права інших людей і як захиститися від посягання на власні?

Як створити власну країну

Як окреслити ідентичність країни, провести вибори, створити уряд, ухвалити закони? Що записати в конституції? Які складові державної влади? Звідки беруться та кому належать податки? Основи державотворення викладено в інтерактивній ігровій формі з дотепними прикладами. 

Наскільки важливі взаємовідносини із сусідами? Усе це не так складно, якщо розібратись. 

Для початку треба зробити 3 прості кроки на шляху до створення країни:

1) заявити на весь світ про її існування;

2) налаштувати систему управління всередині;

3) налагодити взаємини із сусідами зовні.

Та для кращого розуміння варто все це не просто прочитати, а й, як свідомому громадянину, спробувати зробити самостійно. У вигляді гри. Ну хоча б, як пропонує авторка, створити власну країну просто на килимку у ванній кімнаті й дати гучну назву Килимунія.

У таку гру можна грати із сім’єю, з друзями або провести змагання з державотворення у школі.

Моя рідна Україна

Книжка познайомить дітей із державними символами України, покаже наші міста та області на мапі. Діти дізнаються про природні зони України, її річки, моря та гори, про корисні копалини й заповідники. Перед ними розкриється в усьому розмаїтті світ рослин і тварин. Видання сприятиме формуванню світогляду, розвитку мовлення, уяви, пам’яті, мислення.

Творці української нації. Розповіді для дітей

Книжка  містить  28  оповідань  про  людей  з  різних  часів,  які  кожен  по-своєму,  великими  чи  малими  справами,  сприяли  розвитку  українській  державності,  національному  відродженню  і  є  прикладами  відстоювання  ідеї  незалежності,  волелюбності  українського  народу.  Історії  спонукають  дітей  бути  освіченими  українцями  й  українками,  здобувати  нові  знання  з  історії  нашої  батьківщини.  Матеріал  викладено  у  формі  живої  розмови  авторки  з  юним  читачем.