4 факти про лібідо, які має знати кожна жінка

Лібідо – це сексуальний інстинкт, еротичний потяг та задоволення. Чому це так важливо для жінки так що ми маємо про це знати?

19.10.2023

Сексуальність не можна недооцінювати, адже вона впливає на якість життя жінки, гармонійні відносини з протилежною статтю, відчуття щастя. Це не просто інстинкт, пов’язаний із продовженням роду, а й можливість жити у коханні. А якщо лібідо не таке активне, як це показують у кіно? Усі можна змінити!

Нормальне лібідо? Такого немає!

Юлія Мудра, гінеколог мережі клінік CALM

Ви здивовані? Лібідо існує, але немає критеріїв, за якими ми можемо вписати його в норму або поза норму, адже це індивідуальне поняття! Тому нормальне лібідо — те, яке задовольняє саме вас і вашого партнера!

По-перше, у кожної жінки від природи різні потреби у сексуальному плані. Хтось потребує реалізації своїх сексуальних інстинктів щодня, хтось рідше. По-друге, лібідо може виникати спонтанно, іноді під час стимуляції. І це теж нормально!

Крім того, на лібідо може впливати низка чинників у будь-якому віці. І немає нічого неправильного в тому, що бажання займатися сексом знижується або виникають сексуальні переживання, які не приносять достатнього задоволення.

Лібідо залежить від нашого настрою та життєвих обставин

Жіноча організація настільки тонка, що вплинути на зниження лібідо можуть багато чинників. Цілком природно, що іноді це відбувається після народження дитини, іноді пов’язано з поганим фізичним самопочуттям, стресами або не дуже комфортними відносинами з партнером.

Гормональні перебудови, а саме передменопауза та клімакс також можуть суттєво вплинути на зниження сексуального бажання.

Подібний стан не варто вважати нормою, однак це і не свідчить про наявність якогось захворювання. І звичайно, жіноча сексуальність пов’язана з менструальним циклом і відрізняється на різних його стадіях.

Згідно з дослідженнями, найбільший еротичний настрій виявляється у жінок майже відразу після закінчення менструації (кращий час для сексу!) і помітно знижується у перші сім днів другої половини циклу. Не можна не зважати і на передменструальний синдром, який проявляється дратівливістю, емоційною та вегетативною нестійкістю, що негативно позначається на лібідо.

Лібідо — 3 в 1: психологічний, сексологічний та фізіологічний аспекти рівноцінно важливі!

Об’єкт сексуального потягу — дуже важливий психологічний компонент жіночої сексуальності. Від нього залежить, як саме реалізується бажання та якими емоціями буде пофарбовано лібідо.

Якщо жінка почувається невпевнено, якщо не почувається бажаною та захищеною, якщо в її житті відбуваються неприємні події, то немає нічого дивного, що про секс вона не думає зовсім чи думає в останню чергу. Психосоціальних чинників, які пригнічують жіноче сексуальне бажання, багато: від особливостей виховання чи виховання у конфліктних сім’ях до страху небажаної вагітності! Ну і, звісно, негативний досвід: складний психосексуальний дебют, недовіра партнеру, стрес, депресія, тривожність, життєва невлаштованість, втома та інше.

Іноді ці чинники виявляються настільки сильними, що можуть повністю пригнічувати сексуальне бажання.

Велику роль відіграють гормональні чинники.

Основою лібідо у жінки є нейроендокринна система, яка забезпечує збудливість відповідних нервових структур, саме вони відповідають за мотивацію та сексуальні реакції, а також створюють енергетичне забезпечення процесів. Немає якогось особливого гормону, що впливає тільки на жіноче лібідо, але найбільший вплив мають гормони яєчників, статеві гормони, збереження балансу яких дуже важливе.

Рівень естрогену та естрадіолу забезпечує нестачу чутливості та жіночності загалом, а також погіршує стан репродуктивних систем організму.

Помітно впливають на жіноче лібідо андрогени, а саме такий гормон, як тестостерон. Брак тестостерону веде до зменшення сексуального інстинкту, що несприятливо впливає на загальний настрій, енергію та активність.

І, звичайно, не можна забувати про прогестерон, саме йому належить важливе місце у формуванні жіночої сексуальності. Але не можна не враховувати і його подвійний вплив. Помітне підвищення рівня прогестерону у другій половині менструального циклу сприяє максимальній жіночій сексуальності, однак повільне підвищення прогестерону (під час вагітності) знижує статеве бажання.

Якщо жінка годує малюка грудьми, то збільшення рівня пролактину стимулює у неї вироблення молока після пологів. Це також може призвести до зниження сексуального бажання.

Оскільки рівень естрадіолу, прогестерону та тестостерону коливається у різні фази менструального циклу, найважливіше не високі показники, а саме стан гормонального фону, тобто його баланс. І, звичайно, головне — відсутність ендокринних захворювань, за яких лібідо суттєво знижується.

Щодо падіння рівня естрадіолу в період менопаузи, то не треба погоджуватися зі зниженням лібідо та відмовлятися від сексуального життя. Сучасна медицина справляється з подібними ситуаціями: одним з варіантів є призначення замісної гормональної терапії, що дозволяє зберегти повноцінне  інтимне життя зрілої жінки.

  • Причиною зниженого лібідо іноді стають і фізіологічні причини. Ось таки, наприклад:
  • погане самопочуття внаслідок запальних чи інших гінекологічних захворювань;
  • прийом деяких медикаментозних препаратів. Окремі види антидепресантів, антигістамінних засобів, знеболювальних або протисудомних препаратів також здатні зменшити лібідо. До цього списку, наприклад, потрапляють і бета-блокатори, що назначаються при серцево-судинних захворюваннях.
  • Деякі оральні контрацептиви. Препарати, що мають антиандрогенний ефект, здатний гальмувати бажання. Особливо це властиво для  молодих  жінок. Прийом комбінованих оральних контрацептивів іноді призводить до виникнення дефіциту вітамінів в організмі, а це теж шлях до пригнічення лібідо.

Чи можна підвищити лібідо? Так!

Як ми уже казали, нормальність будь-якого лібідо в тому, що у вас все гаразд, вам комфортно і вашого партнера все влаштовує. Якщо це так, то ніхто не ставить питання, чи потрібно щось змінювати. Але буває таке, що жінка відчуває щось не те…

Якщо рівень вашого сексуального бажання турбує саме вас або сильно відрізняється від рівня вашого партнера, якщо це призводить до страждання чи нерозуміння в парі, – є ціла низка можливостей  змінити лібідо.

Питання про те, як жінці підвищити сексуальне бажання, є комплексним і включає методи як психологічної корекції, так і медикаментозну терапію.

6 головних правил підвищення лібідо:

  • Здоровий спосіб життя, фізична активність, корисна дієта, мінімум чи відсутність алкоголю в житті, це складно, але треба шукати можливості зменшити стрес. Багато гуляти. Можливо, на якийсь час чи зовсім відмовитися від стресової роботи
  • Плануйте секс, виділяйте на нього час, готуйтеся до нього
  • Створіть середовище для чуттєвості та близькості, подбайте про затишок та комфорт своєї спальні
  • Повідомте свого партнера про те, що вам приносить радість у сексі
  • Прагніть до різноманітності в сексуальному житті. Пам’ятайте, що секс — це не тільки проникаючий статевий акт, але і довіра, і настрій, і поцілунки, і оральні ласки.

Варто звернути увагу на правильне харчування: віддавайте перевагу здоровій їжі, дотримуйтесь балансу вітамінів і мікроелементів.

  • Вам необхідні: вітамін В1 для нервової системи, особливо при емоційних чи психологічних перевантаженнях.
  • Вітамін А — для синтезу гормонів, регенерації та відновлення ендометрію.
  • Вітаміні С і Е — для синтезу полових гормонів, а також для адаптації організму до стресів, зміцнення імунітету та зменшення крововтрату під час менструації.
  • Цинк — для секреції лютеїнізуючого (ЛГ) та фолікулостимулюючого (ФСГ) гормонів.
  • Магній — для внутрішньоклітинного метаболізму.
  • Вітамін В2 — для регулювання внутрішньоклітинного дихання та регенераційних процесів.
  • Вітамін В6 є найважливішою ланкою ланцюжка метаболізму, для зменшення симптомів ПМС.
  • Вітамін В9 регулює вуглеводний та жировий обмін, бере участь в обміні естрогену, знижує втому.
  • Вітамін В12 — для нормалізації механізмів кровотворення, для повноцінного процесу овуляції.

 Іноді ми рекомендуємо жінці для підвищення сексуальності отримати консультацію сексолога або психолога, які допоможуть впоратися з психологічними проблемами, страхами та внутрішніми заборонами. Краще, якщо на психологічну консультацію ви прийдете разом із партнером.

Але насамперед жінці з бажанням покращити лібідо варто прийти до гінеколога, пройти всебічне обстеження, щоб переконатися, що жодні захворювання чи фізичні причини не є причиною зниження сексуального бажання. Важливо правильно підібрати оральні контрацептиви та лікарські препарати, які не впливають на лібідо.

Розкриття жіночої сексуальності залежить від багатьох чинників, від цього багато в чому залежить щастя жінки. Не соромтеся говорити з лікарем про свої потреби, тільки так ви зможете забезпечити  перспективу довгого та гармонійного жіночого життя!