Аліна Соколенко: суспільство формує «дорожню карту сенсів», що закладає фундамент готовності до викликів

Моя місія полягає у формуванні гідного майбутнього прийдешнім поколінням

Аліна Соколенко, голова ASDE, міжнародна експертка зі сталого фінансування та ідеолог International Sustainability Forum, в ексклюзивному інтерв’ю WoMo розповіла про сталість, зелену економіку та антикорупційну політику. 

Контекст дуже впливає на формування «людяності» та цінностей, те, що здавалося важливим учора, сьогодні має інший характер. На нашу долю випало чимало випробувань: природні катаклізми, пандемія, а тепер війни, що невпинно нанизують тягар наслідків війни на кожного громадянина, країн, де триває війна.

Наразі спостерігається постійна трансформація процесів

Прірва між світами війни та миру з кожним днем збільшується, бо люди почали звикати до цих явищ, і реакція не така гостра, як на початку. А для України питання розвитку громадянського суспільства, демократії, безпеки країни та територіальної цілісності, так само як питання сталого розвитку економіки країни, є ключовими на сьогодні. Тож не диво, що спостерігається постійна трансформація процесів, де людський капітал є найвищою цінністю. Саме суспільство формує «дорожню карту сенсів», що закладає фундамент готовності до викликів.

Моя місія полягає у формуванні гідного майбутнього прийдешнім поколінням. Тому всі проєкти, що реалізовую, чи в яких беру участь, прямо або опосередковано спрямовані на реалізацію персональної місії. Пропаганда культури сталого розвитку в усіх секторах економіки є одним із ключових завдань.

Шляхи розвитку зеленої економіки

Економіка, яка направлена на ресурсоефективність та мінімізацію впливів на екологічне та соціальне середовище. Перехід до карбоново-нейтральної економіки досить складний, адже це трансформація класичних підходів ведення бізнесу. З’являється нове поняття Регенеративна Ера — нова ера управлінців, яка стане повністю помітною протягом найближчих п’яти років і буде характеризуватися більш радикальним підходом до бізнесу. Регенеративна ера характеризуватиметься зобов’язаннями щодо кругової економіки, включно з високопроєктованими та ефективними, повністю закритими вхідними та вихідними даними. Прогнозуються формування бізнес-моделей Net Positive на основі екологічних, соціальних та корпоративних критеріїв бізнесу. Ментальність «не нашкодь» незабаром буде застарілою, оскільки очікується, що провідні компанії зможуть максимізувати свій позитивний вплив майже з нульовим негативним.

Чому потрібні соціально-відповідальні інвестиції та до чого вони мають призвести 

Сьогодні мова йде про вплив глобальних викликів на світову економіку. Стає поширене стійке ведення бізнесу, що ще донедавна вважалося більше як нішовий підхід до фінансування та інвестицій, але вже сьогодні це важливий та швидкорослий елемент основної фінансової стратегії та прийняття інвестиційних рішень. Зростає обізнаність індустрій та бізнесу в цілому про ризики та можливості, тому не дивно, що ведення сталого бізнесу є просто необхідним. Проєкти направлені на раціональне використання ресурсів, зменшення негативного впливу на довкілля, покращення добробуту та добробуту сміливо можуть належати до стійких інвестицій та мати безпосередньо кращі умови фінансування, а ніж традиційні.

Наслідки для української економіки через зернову кризу

На мою думку, є два варіанти, або потужно розвиватися і переходити в країну виробника продукції з доданою вартістю, або ж ми просто втратимо левову частку ринку. Перший варіант невигідний нашим міжнародним партнерам, другий – нам.

Основні стратегічні підходи при інтеграції принципів сталого розвитку в бізнес-моделі компаній 

Ключовим завданням є поєднання місії та стратегії компанії з принципами сталого розвитку, а далі йде відцифрування показників. Інтеграція принципів сталого розвитку, це не що інакше як рамка ведення бізнесу та відображення ДНК компанії.

Майбутнє сталого розвитку в Україні

Наразі більшість фінансової підтримки направленої в Україну вже мають в основі вимоги до сталого розвитку. Проте дотепер Україна асоціюється з корупцією та має не найкращу репутацію на міжнародному ринку. Це дійсно довгий шлях формування репутації та довіри у міжнародних партнерів, тому саме підхід сталого розвитку є обов’язковим на шляху до євроінтеграції. Включення соціальних, екологічних та управлінських критеріїв в прийняття ключових бізнесових та державних рішень, дозволить зменшувати загальні ризики як компанії, так і країни. Формування наглядових рад, особливо в державних підприємствах, подання нефінансової звітності, відкритість та прозорість процесів, забезпечення соціальної та екологічної політики – це і є сталий розвиток.

Сталий розвиток не просто декларативні речі, це конкретні KPI, що можна виміряти та ретранслювати в програмах розвитку

Значення нефінансової звітності в сучасному бізнесі 

З антикорупційної політики розпочинаються практично будь-які діалоги з відновлення країни, надання фінансової підтримки чи бізнес інвестиції. Сьогодні країни, міжнародні організації, компанії партнери створюють легіони підтримки та відновлення України на теренах своїх держав. Механізм взаємодії досить простий: кошти виділяються локальним бенефіціарам для проведення робіт на території України у співпраці з українськими партнерами, за умови, що контроль та управління залишається за міжнародним партнером. Тому відповідність міжнародним вимогам чи не основний критерій вихід на міжнародні ринки та бути конкурентоздатним. Важливим кроком в корпоративному управлінні стала Директива ЄС про корпоративну звітність (CSRD), яка вимагає від компаній звітувати про вплив корпоративної діяльності на навколишнє середовище та суспільство, а також підлягає аудиту наданої інформації. Заходи виходять далеко за рамки звітності: від стратегії та політики до управління продуктивністю, впровадження технологій, контролю управління змінами та готовності до аудиту. На мою думку, це має найбільший вплив і актуальність у трансформації бізнесу та формування бізнес-середовища.

Навчання допомагає систематизувати діяльність

Навчання допомогло мені систематизувати свою діяльність та визначити власну місію. Так, MBA допомогло пізнати себе та визначити свою роль в житті, а Cambridge Institute надав вектор, де мені не лише цікаво розвивати проєкти, а й приносити користь як на державному, так і міжнародному рівнях. Це той випадок, коли з малої ідеї та віри, формується ціннісне в міжнародних масштабах. Так, цього року ми відкриваємо філію ASDE в Нідерландах, на черзі Великобританія та Японія.

Секрет успіху для мене

Полягає у вірі. Дуже часто чуєш «ні» перед важливим «так». Проте тих, хто проходить цей шлях  — меншість.

Про книги та відновлення

Після MBA я перестала читати бізнес літературу, наразі віддаю перевагу науковим працям та історії. Енергетичні лайфгаки для відновлення себе — це прогулянки на природі, вони для мене дуже важливі. Люблю ліс, гори, море — це живить та наповнює. А ось вранішніх ритуалів я не маю. З народженням третьої дитини, всі ритуали навколо них.

Про софт-скіли і хард-скіли 

Ключове вміння людини полягає у поєднанні та доповненні софт- та хард-скілів. В моїй сфері діяльності безсумнівно потрібні саме професіонали. Спостерігається тенденція, що більшість експертів зі сталого розвитку займають люди з нетрадиційним досвідом ESG чи стійких фінансів. З одного боку це розширення наявних можливостей, тоді як з другого це питання якості, яке межує з «грінвошингом». Серед софт-скілс це, мабуть, емоційний інтелект, комунікація та відповідальність.

Команда мрії 

В моєму випадку команду мрії можна тільки створити. На кожному етапі вашого зростання вас будуть оточувати ті люди й обставини, що відповідають вашому внутрішньому контексту та цінностям. Тому потрібно бути творцем свого «проєкт», а команда буде його відображати та підсилювати.