З 2 квітня Реєстр збитків, завданих агресією РФ проти України, почав приймати заяви через портал «Дія»

Це важливий етап у розв’язанні наслідків війни, забезпеченні справедливості та репарацій для українців

02.04.2024

Що таке Реєстр збитків для України?

Реєстр збитків (RD4U) є ключовим та єдиним міжнародним інструментом для фіксації шкоди, завданої внаслідок повномасштабного вторгнення РФ в Україну з 24 лютого 2022 року. Це перший компонент компенсаційного механізму забезпечення повних та ефективних репарацій для постраждалих від війни.

«Створення Реєстру збитків для України є значним міжнародним зусиллям і першим кроком до створення механізму, який забезпечить справедливість та компенсацію для України та її народу» — зазначається на офіційному сайті організації.

Реєстр прийматиме заяви від людей, бізнесу та держави Україна. Для цього було створено більш ніж 40 категорій завданої шкоди. До переліку насамперед увішли:

  • втрата життя
  • тілесні ушкодження
  • тортури та сексуальне насильство
  • примусова депортація
  • втрата майна
  • інша економічна шкода
  • шкода, завдана історичній та культурній спадщині
  • шкода, завдана навколишньому середовищу

Хто може подавати заяви до Реєстру збитків?

«На відшкодування збитків може подаватись кожна постраждала фізична особа, кожна компанія, яка зазнала збитків, тобто юридична особа. В Україні на сьогодні існує реєстр пошкодженого та знищеного майна. А міжнародний реєстр включатиме не лише майнові вимоги, але і завдану шкоду життю і здоров’ю, родичам, котрі втратили рідних, були депортовані, потерпали від тортур, будь-яких інших форм насилля під час цього військового конфлікту» — пояснила Ірина Мудра, заступниця міністра юстиції.

Проте поки що заяви можна подавати лише щодо пошкодження чи руйнування житлового нерухомого майна. Невдовзі у Реєстрі планують відкрити додаткові категорії. Увага буде зосереджена на особах, які найбільше постраждали від війни, а також збиткам, пов’язаним з пошкодженням або руйнуванням об’єктів критичної інфраструктури України.

Компетенції Реєстру збитків

Реєстр збитків не є судом або комісією з призначення компенсацій. Сам Реєстр збитків не розглядатиме заяви, що надходять до нього. Також він не визначатиме суму збитків і не призначатиме жодних виплат. Він зможе лише оцінювати подані заяви та визначати їхню прийнятність. Для розгляду надісланих до Реєстру заяв буде створено спеціальну комісію, яка виконуватиме цю функцію. Що стосується безпосередньо призначених виплат, то відповідні механізми ще належить створити. Звісно, на організацію важливого процесу піде деякий час. Та Україна разом з партнерами вже почали виконувати певну роботу у цьому напрямку.

Як подати заяву

Подати заяву до Реєстру можна виключно в електронній формі через український мобільний застосунок «Дія». Згодом заяву подати також можна буде відправити через веб-портал www.diia.gov.ua.

Подати заяву зможуть і ті, хто не користується Дією. Для цього розробляється система підтримки, яка буде впроваджена найближчим часом.

Читайте також: Моя мета на найближчі роки у професійній площині — притягнути рф до відповідальності не на папері, а на ділі. Я прагну і вимагаю справедливості для своєї країни і своїх людей: Ірина Мудра про створення міжнародної організації зі стягнення активів росіян та роботу у Мін’юсті

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram