Фінансові генії: Хто вони, герої Олімпіади від ПриватБанку та Mastercard

Темою 2021 року стала розробка рішень щодо підвищення фінансової грамотності

23.07.2021

Згідно з дослідженням організації USAID, проведеного у 30 країнах у 2019 році, Україна посіла останнє місце за показниками фінансової грамотності. Найнижчим рівень знань та навичок поводження з грошима виявився серед молоді у віковій категорії 18-24 років. Це означає, що майбутнє цілого покоління може позначитись серйозними проблемами. ПриватБанк впроваджує ініціативи з фінансової грамотності для дітей та молоді комплексно та послідовно.

Так, олімпіада “Фінансовий геній”, яка дозволяє хлопцям та дівчатам не тільки перевірити свої знання про гроші, презентувати свої бізнес-ідеї, але й отримати гранти на навчання, проходить щорічно з 2013-го року. Цьогоріч було зареєстровано рекордну кількість учасників — 66 285 юних фінансових геніїв, а призовий фонд склав 123 тисячі гривень. Імена переможців вже відомі і вони радо діляться своїми враженнями у нашому матеріалі.

Шлях до “фінансової геніальності”

ПриватБанк реалізує декілька пов’язаних між собою освітніх ініціатив для молодшого покоління. Оскільки навичкам поводження з грошима неможливо навчити без практики, ПриватБанк пропонує батькам оформити для дітей від 6-ти до 17-ти років Карту Юніора. Це справжня банківська картка, можливості якої спеціально розроблені для безпечного користування: батьки можуть отримувати повідомлення про операції по картці, поповнювати її, встановлювати обмеження на суми покупок чи зняття коштів, або блокувати картку. До речі, саме завдяки учаснику олімпіади “Фінансовий геній” Артему Філімонову, картка поповнилася функціоналом “Мамо, дай грошей”: якщо при покупці дитині не вистачає певної суми, батьки отримують повідомлення про те, що саме і де намагається придбати дитина та можуть зробити переказ в один клік. 

З моменту отримання Карти Юніора перед дитиною відкривається можливість безкоштовно навчитися основ фінансової грамотності у бізнес-школі «ЮніорБанк». Школа — це цікаво побудовані для різних вікових категорій дітей навчальні тренінги, на яких можна з’ясувати про гроші абсолютно все: від управління власним бюджетом до побудови правильних стосунків з банком та відкриття власної справи. З 2019 року відкрилась online платформа бізнес-школи «ЮніорБанк» тепер вчитися фінансовій грамотності стало ще зручніше. З моменту відкриття платформи її слухачами стали 43 тисячі дітей. Ті, хто успішно засвоїв теорію та практику курсу отримують сертифікат. 

Олімпіада “Фінансовий геній” та її переможці

Сьогодні олімпіада від ПриватБанку та Mastercard — це дійсно всеукраїнське змагання з фінансової грамотності. Якщо у перший рік її проведення взяли участь лише 317 хлопців та дівчат, то у 2021 році — 66 285 школярів зі всієї України. За всю історію олімпіади діти отримали понад 1 000 000 гривень грантових коштів на навчання. 

Для того, аби випробувати себе в олімпіаді потрібно лише бути власником Карти Юніора від ПриватБанку та зареєструватися на сайті після оголошення проведення щорічної олімпіади. Цьогоріч змагання проводилися повністю дистанційно через карантинні обмеження. Після трьох відбіркових турів 20 найкращих учасників у кожній віковій категорії пройшли до фіналу, де на них чекали тестування та пітчинг власних бізнес-ідей. У цьому році темою їхніх проєктів став пошук рішень щодо покращення фінансової грамотності в Україні. Завдання були розроблені за підтримки Міністерства освіти та науки України. Фіналісти захищали реальні проєкти, з власними прототипами, що працюють у режимі онлайн за QR кодом, з детальною розробкою customer journey, дизайном макетів та логікою роботи додатку. 

Представляємо «Таблицю переможців» 2021 року.

Вікова категорія Teen (14-17 років)

1 місце: Максимюк Владислав, 50 тисяч грн

2 місце: Старинчук Вікторія, 15 тисяч грн

3 місце: Коцеруба Арсеній, 10 тисяч грн

Спеціальний приз від ПриватБанку та Mastercard за креативність “Priceless surprise” отримав Кондратенко Сергій. 

Влад Максимюк, 15-річний учень київського ліцею “Інтелект” розробив online гру, яка допомагає будь-кому підвищити свій рівень фінансової грамотності. За допомогою відеоуроків та анімації у грі, вважає Влад, кожен українець може отримати знання зі світу фінансів та виконувати цікаві інтерактивні завдання. Влад ділиться враженнями: “Найцінніше, що я отримав від олімпіади “Фінансовий геній” — це досвід. Адже лише 20 найкращих з усієї України отримали шанс підготувати свою бізнес-презентацію та виступити перед керівниками банку та викладачами університету. Своє майбутнє я хочу пов‘язати зі сферами фінансів та IT-технологій і планую розвиватися в цих напрямках. Частину грантових коштів я хочу витратити на підготовку до ЗНО. Але їх більшість все ж піде на курси німецької мови або навчання в університеті”.

Володар спеціального призу “Priceless surprise”, 16-річний Сергій Кондратенко з Конотопа, що у Сумській області розробив проєкт «Жетон + фінансова освіта». Він полягає у створенні ПриватБанком безкоштовного навчального контенту з фінансової грамотності для дітей з можливістю отримати унікальну електронну валюту за навчання — жетони. Вони обмінюються на брендовий одяг, справжні гроші, поповнення мобільного рахунку. Сергій ділиться враженнями та планами на майбутнє: “Я отримав унікальний приз — екскурсію до офісів ПриватБанку та Mastercard в Києві. Олімпіада «Фінансовий геній» додала мені впевненості, спонукала удосконалити знання з фінансової грамотності. Я планую й надалі цікавитись фінансами та бізнесом, адже моя мрія — власна IT-компанія”. 

Вікова категорія Start (10-13 років)

1 місце: Логвиненко Владислав, 15 тисяч грн

2 місце: Гінайло Анастасія, 10 тисяч грн

3 місце: Грищук Дмитро, 5 тисяч грн

Спеціальний приз від ПриватБанку та Mastercard за креативність “Priceless surprise” отримала Косарєва Анна.

Переможець у цій віковій категорії, вже 14-річний Владислав Логвиненко з міста Лебедин Сумської області запропонував для навчання фінансовій грамотності дітей комп’ютерну гру, а для навчання дорослих — створення документально-художнього серіалу «Фінансові пастки», в якому експерти пояснюватимуть помилки головних героїв. Владислав зізнається: “Олімпіада підвищила рівень моїх знань та подарувала море позитивних емоцій. Наступного року планую спробувати свої сили вже в старшій віковій групі. Торік я посів 2-ге місце, тож сумарно маю 25 тисяч грн на навчання. Наразі вирішую, на що саме їх витратити: на курси програмування або на підготовчі курси для вступу в університет.

Володарка спеціального призу “Priceless surprise” Косарєва Анна з Києва, якій нещодавно виповнилось 14 років, отримала сертифікат на wishlist: говорить, що усе витратить на настільні ігри. Анна розповідає про ідею, яка отримала схвалення від журі, та свої враження від змагань: “Моя ідея полягає в тому, щоб створити окремий курс фінансової грамотності у школі у вигляді програми, що відтворює віртуальний світ з віртуальними грошима, а кількість їх у гравця залежить від правильності прийнятих фінансових рішень. Завдяки ж олімпіаді я зрозуміла, що немає нічого неможливого. Планую і надалі цікавитися фінансами, бізнесом, брати ще участь у подібних олімпіадах”.

Вікова категорія Kids (6-9 років)

1 місце: Ісупова Алісія, 10 тисяч грн

2 місце: Мартиненко Вероніка, 5 тисяч грн

3 місце: Клочок Дмитро, 3 тисячі грн

Спеціальний приз від ПриватБанку та Mastercard за креативність “Priceless surprise” отримала Іващук Дарина.

Вероніка Мартиненко, 9-річна школярка з смт Марківка Луганської області у своєму проєкті не забула і про важливість фінансової грамотності для літніх людей. Вона запропонувала навчання та практичні заняття для трьох команд різного віку. Про участь в олімпіаді Вероніка говорить так: “Я зрозуміла, що можу самостійно керувати своїми грошима. Коли стану дорослою, я відкрию своє кафе. Грантові гроші я збираюся витратити на курси англійської мови”.

Киянка Дарина Іващук, 9-ти років отримала спеціальний приз “Priceless surprise” за ідею створення академії фінансової грамотності для дітей та дорослих. За успішне навчання там передбачені нагороди та віртуальна валюта “приватики” та “юніорики”, які можна витратити у спеціальному онлайн магазині PryvatShop в Instagram. Дарина розповідає про свій досвід: “На олімпіаді я отримала багато позитивних вражень, а ще спеціальний приз на wishlist у розмірі 6 тисяч грн. Зараз я розвиваю свій бізнес-проєкт: онлайн  магазин солодощів Sweets4Kids, а для цього фінансова грамотність дуже потрібна. Можливо, свій приз я використаю для інвестицій у свою бізнес-ідею”.

Анна Павлова, керівник соціальних програм у ПриватБанку, директор благодійного фонду ПриватБанка, не стримує емоцій, коментуючи фінал олімпіади “Фінансовий геній”-2021: “Пишаюся, що маю можливість спілкуватися з такими розумниками та розумницями, з якими познайомилась сьогодні особисто. Ви надихаєте!”

Місія навчання дітей та молоді фінансовій грамотності, яку взяв на себе ПриватБанк, дійсно масштабна. За всю історію освітнього проєкту ПриватБанку навчальні заходи для дітей і підлітків на тему фінансової грамотності відвідали унікальних 587 523 учасники. Наскільки корисними виявилися для них здобуті знання? Судіть самі: більше ніж 700 юніорів стали співробітниками ПриватБанку. Деякі з них вже обіймають керівні посади. У ПриватБанку впевнені, що це лише початок: знання про гроші — фундаментальні у будь-якій професії. Освітні програми ПриватБанку продовжуватимуться і надалі. Проте не в останню чергу завдяки проєктам учасників олімпіади “Фінансовий геній”, очевидною стає необхідність всеохопної фінансової освіти, у реалізації якої має бути задіяна і держава, і приватні освітні заклади.