7 порад, як виховувати мотивовану дитину без конкуренції

16.09.2021

«Знання обов’язково знадобляться тобі у майбутньому» – чи переконає цей аргумент сучасного школяра? Не завжди, адже навколо багато цікавинок, які кличуть просто зараз! Як розвивати стимул до навчання без примусів і порівнянь з іншими? Дана Константинова, психолог, тренер з розвитку емоційного інтелекту та експерт онлайн-школи «На Урок», розкриває секрети виховання мотивованої дитини. 

Визначте проблему

Перш за все необхідно виявити причину небажання дитини вчитися. Можливо, вона не розуміє, навіщо їй всі ці формули та що з ними далі робити. А може, у неї конфлікти з однокласниками та вчителями. У будь-якому випадку важливо проявити чуйність та зацікавленість справами школяра. Налаштувати його на ефективну співпрацю допоможуть: 

  • Щира розмова. Це перший крок до розв’язання проблеми. Тут краще відмовитися від позиції суворого дорослого, порад і оцінних суджень. Спробуйте спокійно з’ясувати причину небажання вчитися та разом знайти шляхи розв’язання проблеми.
  • Підтримка в починаннях. Часто слова підтримки можуть не тільки підбадьорити, а й стати імпульсом до розвитку внутрішньої мотивації. Якщо ви помітили спалах ентузіазму до будь-якої справи, запропонуйте школяру свою допомогу та залиште свободу для реалізації його задумів.

Встановлюйте цілі 

Найпростіший спосіб мотивувати дитину ставити цілі, які визначають перспективу та спрощують виконання завдання. Цілі можуть бути простими (наприклад, вчасно лягати спати, щоб вранці встигати в школу, чи вчасно зробити домашнє завдання, щоб залишався час на ігри тощо). А можуть бути й довгостроковими, які приведуть дитину до успіху в майбутній кар’єрі. Це складно, але цілком реально! Наприклад, вивчення математики чи біології здаються дитині марними? Спробуйте її переконати, що ці науки є базою для багатьох цікавих професій. А ще знайдіть якісь маловідомі та загадкові факти та організуйте своєрідний квест з сюрпризом на фініші. Поясніть дитині, що жодна мета не є кінцевою. Це черговий крок для досягнення кращих результатів. 

Розвивайте інтереси

Розвиток мотивації неможливий без врахування дитячих здібностей та захоплень. Варто разом визначити сильні та слабкі сторони, пояснити дитині, як важливо розвивати свій творчий потенціал. Вона отримала низький бал з математики? Не страшно, адже вона пише такі чудові твори! Обговорюйте її інтереси, улюблені фільми та ігри, дізнавайтеся, про що вона розмовляє з друзями. А ще допоможіть їй завоювати авторитет серед однолітків. Постарайтеся захопити її якоюсь справою, яка виділить її  з-поміж інших дітей. Наприклад, зайнятися цікавим видом спорту чи записатися на курси smm-просування. Відчуття своєї важливості спонукатиме її до певних дій та підвищить мотивацію.

Заохочуйте до процесу

Заохочення напевно, найпоширеніший спосіб мотивації. Але воно спрацьовує лише в певних ситуаціях і не допоможе у формуванні характеру та життєвих цінностей. І не варто перетворювати його на підкуп: заохочення рано чи пізно зникне, а разом з ним і бажана поведінка дитини. Поясніть, що винагорода не завжди має бути матеріальною. Навіть задоволення від процесу також може бути заохоченням. 

Підбадьорюйте

Дитина не може завжди добиватися успіху, тож невдачі можуть її демотивувати. Ваша підтримка дозволить їй проявляти наполегливість попри труднощі. А ще навчайте школяра об’єктивно сприймати свої недоліки, адже вони є у кожного. Наприклад, якщо через невеликий зріст дитину не беруть у шкільну команду з баскетболу, можна звернути увагу на інші види спорту. І обов’язково говоріть, що ви дуже цінуєте її зусилля для досягнення мети! 

Важлива не лише перемога

Змагаючись, ми інстинктивно намагаємося перемогти. І перемога мотивує нас до нових досягнень! Заохочуйте дитину брати участь в будь-яких освітніх, творчих чи спортивних конкурсах. Бажання виграти, перемогти прекрасна мотивація для активних дій! Проте у кожній грі є переможець і переможений. Якщо постійно твердити дитині, що важлива лише перемога, вона може спробувати грати нечесним шляхом. Страх розчарувати батьків і негативні емоції від програшу можуть призвести до прикрих результатів. 

Не будьте нав’язливими

Підтримка це добре. Але прояви нав’язливості можуть демотивувати дитину та викликати опір. Як наслідок, вона відмовиться робити те, до чого ви так прагнули.

І наостанок. Найважливіше суперництво це суперництво з самим собою. Нехай метою вашої дитини стане «я сьогодні краща (-ий), ніж учора», а не перемога над іншими!

Новини партнерів