Марка Аврелія вважатимуть трансгендерною жінкою

У музеї Північного Ґартфордширу

05.12.2023

До такого висновку дійшли у музеї Північного Ґартфордширу після ретельного дослідження давніх текстів про римського імператора, якого після смерті називали Елагабалом на честь вшанованого їм бога.

Від античності до наших днів ім’я Геліобагала було пов’язане з розбещеністю, релігійними суперечками, насадженням східної культури і занепадом Римської імперії. Правління імператора було недовгим, з 218 до 222 року, коли його вбили. Геліогабалу тоді виповнилося лише 18 років, але він встиг здобути славу сексуально розбещеного правителя. Римський історик Діон Касій стверджував, що Марк Аврелій був одружений 5 разів, включаючи шлюб з колишнім рабом і візником Гієроклом. Існують згадки, що він нібито робив макіяж, носив перуки та видаляв волосся на тілі. Геліогабала називали «дружиною, володаркою та царицею», одному зі своїх коханців він казав: «Не називай мене лордом, бо я леді».

У музеї вважають, що треба враховувати самоідентичність історичних осіб, оскільки це «ввічливість і повага». Перш ніж дійти певних висновків, дослідники музею консультувалися із представниками ЛГБТ+.

Але не можна не зазначити, що дискусії відносно гендерної ідентичності вже не вперше викликають наукові суперечки. Одні науковці вважають, що для таких висновків немає прямих доказів. І інформація у текстах може бути спробою підірвати авторитет непопулярного імператора. Водночас інші історики наполягають на тому, що Геліогабал досить чітко ідентифікував себе жінкою.