Порада дня від психолога: не варто себе звинувачувати за погану концентрацію уваги

Психотерапевт, соціальний психолог, засновник проєкту «Як ти, брате?» Антон Семенов, який нещодавно виступив на форумі "Освіта Дивосвіту", розповів порталу WoMo, як ми можемо собі допомогти, коли відчуваємо зниження концентрації та уваги

05.10.2023

Зараз стало набагато більше скарг на те, що люди гірше запам’ятовують інформацію, їм важко концентруватися. Затяжний стрес призводить до труднощів у роботі з інформацією, і це об’єктивний чинник, об’єктивні наслідки, які відбуваються через об’єктивні обставини. Тому не варто себе звинувачувати або робити висновки про свої інтелектуальні здібності.

Тривалий стрес — це наслідок змін, які постійно відбуваються. Якщо людина не встигає осмислювати цей досвід, він залишається усередині у вигляді напруги та інформаційного шуму, який і заважає пригадувати, сприймати нову інформацію і навіть формулювати свої думки.

Коли такий неосмислений досвід накопичується, ситуація погіршується, і після певного моменту людина вже не може вилікуватися природним шляхом, навіть якщо фактори стресу вже не діють і новий незвичайний досвід не поступає.

Після такого моменту людині потрібна допомога. Вона може допомогти сама собі, якщо буде докладати усвідомлених зусиль, щоб проговорити та осмислити свій досвід, і для цього потрібно визнавати, що це непросто й потребує того, що напругу буде потрібно витримувати. А також такій людині можуть допомогти ті, хто поруч, через те, що уважно й терпляче зможуть її вислухати та підтримати в цьому процесі.

Звісно краще, коли й сама людина, і ти, хто її допомагають, знають правила такого осмислення. Наприклад, про те, що треба ставитися до такого слухання як до роботи, тому що потрібно буде постійно витримувати напругу й витрачати власні зусилля, щоб утримувати увагу. І про те, що коли слухаєш людину в такій ситуації, треба намагатися її зрозуміти й постійно перевіряти своє розуміння. Чарівна фраза для такого перевіряння: «Чи правильно я розумію, що…».

Єдиний шлях до повернення собі або тим, хто поруч, гарного психологічного стану та нормальних когнітивних здібностей – це осмислення свого досвіду, який накопився через зміни. І краще та ефективніше це робити в добрій розмові, з тим, хто готовий уважно вислухати з наміром зрозуміти. Чим більше ми слухаємо та розуміємо одне одного, тим більш дружне середовище у нас буде, і тим легше нам буде отримати допомогу і для себе, коли це буде потрібно.

P.S. Також можна помітити, якщо це буде доречно, що більше інформації про те, як правильно слухати людину, щоб допомогти її відновитися, можна знайти в посібнику «Поговори зі мною. Як надавати базову психологічну допомогу через розмову», який можна завантажити або замовити в друкованому варіанті на сайті.