Як планувати в умовах невизначеності? Поради від психологині

26.04.2024

Олена Ільюк, психологиня Центру «Незламна» від «Фонду Маша» 

Сьогодні важко будувати плани на п’ять чи десять років вперед. Та навіть в умовах невизначеності ми продовжуємо жити: працюємо, виховуємо дітей, донатимо та віримо в перемогу. Тому без планів, навіть дуже короткотривалих, не обійтися. А як їх скласти і чому може бути важко це робити, розповість психологиня Центру «Незламна» від «Фонду Маша» Олена Ільюк. «Війна — це час тривоги та невизначеності. А оскільки нам стало важче рухатися далі, реалізовувати плани та діяти, ми відчуваємо страх. Наш мозок налаштований на виживання, а не на реалізацію мрій», — каже вона.

У цьому випадку нам варто навчитися толерувати невизначеність. Адже люди сприймають її як загрозу. А дослідження показують протилежне: коли люди змінюють своє ставлення до невизначеності, у них зменшується рівень тривоги та їм стає легше ухвалювати рішення і ставити цілі.

Як планувати в умовах невизначеності? Поради від психологині

Якщо ви плануєте багато і здається, що зробити це буде важко, поділіть великий план на маленькі кроки

Більшість вважає, що зараз планувати неможливо, тому що ми не знаємо, що буде завтра. А чи могли ми передбачити майбутнє до повномасштабної війни? Звісно, ні. Тому й треба вчитися смакувати життя тут і зараз. Бо шлях може бути довгим і не обов’язково успішним. А от час, який ви витратили на досягнення цілі, вже не повернеш.

Як же ставити цілі та планувати за часів невизначеності?

  • Насамперед усвідомте, на що ви можете вплинути, а що не у межах вашої компетенції та відповідальності. Не бійтеся планувати, це дає опору та структурує, що допомагає знизити тривогу.
  • Якщо ставите цілі, обов’язково аналізуйте, що ви зможете зробити для їхнього досягнення у тих умовах і з тими можливостями, які є зараз. У своїх планах на день завжди залишайте резервний час на форс-мажори. Так ви бодай морально зможете себе підготувати.
  • Якщо ви плануєте багато і здається, що зробити це буде важко, поділіть великий план на маленькі кроки. Хай ви будете повільніше йти, але це точно краще, ніж не рухатися взагалі.
  • І не забувайте про своє фізичне та ментальне здоров’я. Якщо ви відчуваєте брак сил, енергії й ресурсу, приділіть більше уваги фізичному та ментальному здоровʼю. Що якісніше ваше піклування про себе, то ефективніші ваші дії та життя. Відпочивайте не з думкою, що це марно витрачений час, а що ви робите це для досягнення цілей і більшої продуктивності.
Як планувати в умовах невизначеності? Поради від психологині

Для реалізації мрії чи бажання має бути кілька цілей і ще більше планів. Тому сформулюйте цілі для досягнення мрії

Рекомендую планувати за таким принципом:

  • Поставте собі запитання «Що я хочу?» або «Які мої мрії?». Щоб бажання реалізувалися, вони здебільшого мають залежати від вас.
  • Ціль — це не мрія. Для реалізації мрії чи бажання має бути кілька цілей і ще більше планів. Тому сформулюйте цілі для досягнення мрії.
  • Пам’ятайте, що ціль має бути конкретною, вимірною, досяжною, актуальною та обмеженою у часі.
  • Розробіть план дій, а краще кілька. Так ви врахуєте форс-мажори та перешкоди, які можуть вплинути на реалізацію ваших дій.
  • Пропишіть конкретні кроки згідно з планом дій. Вони мають бути маленькими й такими, щоб їх можна було зробити у тих реаліях, в яких ви перебуваєте.

І пам’ятайте, що ваше життя у ваших руках. Якщо ви захочете його змінити, то ніхто й ніщо не має вам завадити це зробити!