Розумне кіно для розумних людей: 16 захоплюючих фільмів про геніїв

17.02.2024

Що таке геніальність? Дар, посланий згори, чи покарання? Геніальні люди завжди здавалися іншим білими воронами, незрозумілими й навіть божевільними. Але саме вони є живими прикладами того, що називається «креативність», того, що багатьом людям доводиться розвивати роками, і того, на чому тримається сучасний світ.

Читайте також: Що подивитись на Netflix: 20 найкращих фільмів та серіалів лютого

Хтось із героїв цих фільмів — персонаж вигаданий, а хтось у недалекому минулому зробив дивовижні відкриття чи продовжує досі хвилювати суспільство своїми новими гіпотезами, теоріями та знахідками. Приємного перегляду!

16 фільмів про геніальних людей 

Розумник Вілл Гантінґ

США, 1997

Головний герой фільму — звичайний двадцятирічний хлопець Вілл Гантінґ із вельми незвичайними інтелектуальними здібностями. Він вміє запам’ятовувати колосальну кількість інформації, аналізуючи її та роблячи відкриття у різних галузях науки. Але замість наукової діяльності, він розважається з друзями й час від часу потрапляє в поліцейську дільницю через бійки чи розбірки. Але незабаром з ним відбуваються події, що змінюють його життя, зокрема зустріч із психологом Шоном Магуайром.

Читайте також: Радить психолог. Топ-6 мультфільмів, які варто подивитися підліткам

Ігри розуму

США, 2001

Найкращий фільм 2001 року, за версією американської кіноакадемії, розповідає історію геніального математика Джона Форбса Неша. Фільм не тільки про науку, а й про важку недугу, якою страждав Неш, — шизофренію. Цей фільм про любов і відданість, про людські страждання та подолання, про те, що можна побороти дуже і дуже багато… Головне, щоб поряд були люди, які вірять у тебе та твої можливості.

Теорія всього

Великобританія, 2014

«Теорія всього» розповідає про основні факти біографії відомого фізика Стівена Гокінга. Фільм розповідає про його молодість, навчання в університеті, коли й почав свій прояв його недуга — аміотрофічний склероз, який згодом привів його до паралічу. Фільм показує нам боротьбу із самим собою, адже навіть найоптимістичніші прогнози передвіщали Стівену лише кілька років життя.

Читайте також: Головні прем’єри лютого 2024 року: що подивитися в кінотеатрах України

Неймовірна подорож містера Співета

Франція, Канада, 2013

А ось цей фільм обов’язково подивіться разом зі своїми дітьми. Фільм про десятирічного хлопчика, який живе з батьками, старшою сестрою і братом-близнюком на величезному ранчо в самій глушині Монтани. Юний геній, що з дитинства живить слабкість до різного роду винаходів, одного разу потрапляє до музею, де прослуховує лекцію про вічний двигун. Винайшовши щось йому подібне, хлопчик дізнається, що виграв престижну премію університету Смітсона, і тікає з дому, щоб отримати її.

Шерлок Холмс

США, Великобританія, Німеччина, 2009

Гучний фільм Ґая Річі, який показав нам, яким міг би бути геній, який розгадує загадки дедуктивним методом. За сюжетом Шерлок Холмс та доктор Ватсон виходять на слід таємничого лорда Блеквуда й Скотленд-Ярд заарештовує його. Йому загрожує смертна кара через повішення, але Блеквуд погрожує повстати з мертвих. За три дні так і відбувається. Великому детективу доведеться увімкнути свою дедукцію, щоб розгадати цю загадку.

Читайте також: 15 серіалів, які варто подивитися кожній жінці

Гра в імітацію

Великобританія, США, 2014

А ось вам ще один Шерлок — Бенедикт Камбербетч, головний герой фільму «Гра в імітацію». Картину можна сміливо назвати однією з найгучніших того року. Її сценарій очолив щорічний Чорний список найкращих, не запущених у виробництво голлівудських сценаріїв 2011 року. Сам фільм заснований на романі Ендрю Ходжеса «Alan Turing: The Enigma», що є біографічним і розповідає неймовірну історію англійського математика Алана Тюрінга, який разом із невеликою командою намагається зламати код Енігми під час Другої світової війни.

Двадцять одне

США, 2008

Герой цього фільму все життя був ботаніком і дружив із такими ж невдахами, як і він сам. Але, на відміну від них, він був справжнім генієм. Заради стипендії у коледжі Бен погоджується на авантюру, запропоновану йому викладачем, — пограбувати казино. Легкі гроші, шикарні люкси, дорогі машини, гарні дівчата… Ось тільки чи йому це потрібно?

Читайте також: Прем’єри 2024 року: які українські фільми покажуть у кінотеатрах

Впіймай мене, якщо зможеш

США, Канада, 2002

Біографічний фільм про Френка Ебігнейла, який у 16 років після розлучення батьків вирушив колесити світом. Навчившись майстерно підробляти банківські чеки та перевтілюватися, він украв у банків грошей на загальну суму 2,5 млн доларів і зумів обійти закон близько 26 країн. Ну і, звичайно, фільм варто подивитися хоча б заради можливості поспостерігати за протистоянням чудових героїв Тома Генкса і Леонардо Ді Капріо.

Доказ

США, 2005

Головна героїня у цьому фільмі не лише Кетрін у виконанні Гвінет Пелтроу, яка зуміла довести неймовірну теорію, а й… математика. «Доказ» порушує питання жінки в науці. Їх мало, і їх майже ніхто не знає, ніби існує аксіома: жінка не може досягти багато чого в науці, оскільки вона жінка. І тим більше це неможливо, якщо її батько — видатний учений.

Читайте також: Найкращі науково-фантастичні фільми, які кожен повинен переглянути

Ейнштейн і Еддінгтон

Великобританія, США, 2008

Перебуваючи на порозі важливого відкриття, яке переверне уявлення людства про влаштування Всесвіту, двоє вчених, Альберт Ейнштейн й Артур Еддінгтон, стикаються не лише зі складністю виведення нової теорії та її доказів. Один із них живе в Англії, другий — у Берліні, і коли починається Перша світова війна, в науку втручається політика та міжнаціональна ворожнеча, які роблять усе можливе, щоби ця співпраця не відбулася.

Захист Лужина

Великобританія, Франція, 2000

Фільм знятий за романом Володимира Набокова про шахіста з трагічною долею, людину геніальну і талановиту до безумства. Шахова дошка — межа між двох реальностей, любов до жінки — єдине, що пов’язує його із зовнішнім світом. Але тут він чужий, а там йому немає місця без неї.

Читайте також: Топ-40 найкращих та видовищних фільмів, серіалів та мультфільмів про драконів

Вимірюючи світ

Німеччина, 2012

Екранізація роману Даніеля Кельмана про Олександра фон Гумбольдта, вченого, знаменитого фізика, географа, ботаніка і зоолога і Фрідріха Гауса, «короля математиків». Перший подорожував все своє життя, осягаючи світ через власний досвід і спостереження — і світ набув вченого-енциклопедиста та засновника безлічі галузей науки. Другий все життя прожив у Брауншвайгу та Геттінгені, що не завадило йому винайти теорію чисел і стати одним із найбільших математиків усіх часів. У 1828 році два дослідники й підкорювачі світу зустрінуться на Першому Всесвітньому конгресі в Берліні.

Джобс: Імперія спокуси

США, Швейцарія, 2013

Про цей фільм говорили багато, на його покази йшли до кінотеатрів, адже це, по суті, біографія генія технологій Стіва Джобса. Фільм розповідає про досить тривалий період життя легендарного творця компанії Apple, починаючи зі студентських часів, і закінчуючи другим його приходом на посаду глави корпорації. До речі, восени 2015 року вийшов ще один фільм про людину, яка створила iPhone, який так і називається, — «Стів Джобс».

Читайте також: 10 кращих історичних фільмів про давні цивілізації

Проблиск геніальності

США, Канада, 2008

Історія життя доктора наук і винахідника містера Кернса (Греґ Кіннер), люблячого чоловіка та батька кількох дітей. Якось в автомобілі під дощем він вигадує електронно керовані очищувачі лобового скла — щоб двірники рухалися в різному режимі, залежно від сили дощу. Знаючи, що такий винахід буде популярним, він отримує патент, відкриває цех, ставить виробництво на конвеєр і починає переговори про контракт на постачання. І все йде добре, поки Кернс не дізнається, що його ідею вкрали.

Залізна людина

США, 2008

І знову Роберт Дауні-молодший, лише цього разу у науково-фантастичному бойовику. Кажуть, прототипом головного героя Тоні Старка став Ілон Маск – мільярдер та винахідник. Головний герой фільму став гідним приймачем свого талановитого батька, зробивши все, що було в його силах, щоб його компанія процвітала. Створювати все більш витончену зброю масової поразки стало для Тоні Старка якоюсь розвагою, хобі, про наслідки якого він не замислювався. Але коли він потрапляє в полон до терористів, одержимих війною та зброєю, йому доводиться переглянути свої пріоритети.

Читайте також: 12 вестернів, які варто переглянути кожному любителю Дикого Заходу

Теорія великого вибуху

США, 2007 — 2018

Ну і куди ж без цього найпопулярнішого серіалу про друзів-геніїв фізики. Відмінний ситком із запам’ятовуючими жартами та фішками, гіпотезами та шаленими теоріями. А чого тільки вартий Шелдон Купер у виконанні Джима Парсонса?

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram