Топ-7 «червоних прапорців», що вам потрібно звернутися до психолога

Щодня ми переживаємо потрясіння, пов’язані з війною, а паралельно ще й працюємо, виховуємо дітей, піклуємося про оточуючих і намагаємося стати кращою версією себе. І часто в нас немає сил і часу помітити, що нам потрібна допомога. Як зрозуміти, що ваша психіка вже не може впоратися самостійно? Розповідає психологиня та методистка програми «Незламна мама» від «Фонду Маша» Ірина Басіста

25.09.2023

Що ми робимо, коли болить, наприклад, вухо? Правильно, йдемо до отоларинголога. А що робимо, коли долають нав’язливі думки, з’являється безсоння чи панічні атаки? Найчастіше, на жаль, нічого. Вчені вже давно довели, що психічне здоров’я людини так само важливе, як і фізичне. І впоратися зі своїми проблемами самостійно можуть не всі.

Ірина Басіста

Ірина Басіста, психологиня

— Я вірю в силу людини, і справді є такі, хто може впоратися з викликами життя за рахунок власного ресурсу, підтримуючого оточення і вміння піклуватися про себе. Та, на жаль, не всі мають доступ до таких ресурсів. Тому зазвичай людям потрібна допомога кваліфікованих психологів, — говорить психологиня «Фонду Маша» Ірина Басіста. — Щодня на програмі «Незламна мама» ми знайомимося з жінками, які вважали, що можуть пройти через пекло втрат і болю самостійно. І лише після роботи з нашими психологами зрозуміли, що їм конче була потрібна допомога.

Тож не відкладайте своє здоров’я на потім і зверніться до психолога, якщо:

  1. Ви пережили психотравмувальну подію. Це може бути як окупація, втрата близьких, вибух поруч, так і, наприклад, розрив стосунків чи звільнення.
  2. Відчуваєте дратівливість, спалахи гніву. Вам постійно хочеться плакати.
  3. Втратили чи не можете знайти сенсів життя.
  4. У вас з’явилися суїцидальні думки. Ви дедалі частіше звинувачуєте себе у чомусь чи критикуєте.
  5. Ви погано почуваєтеся: постійна втома, головний біль, часті застуди.
  6. Відчуваєте, що зайшли в глухий кут і не розумієте, куди рухатися.
  7. Помітили, що вам дуже складно ухвалювати рішення.

Будь ласка, якщо ви помітите в себе один із цих «маячків», зверніться до психолога. Зробіть перший крок назустріч собі та своєму психічному здоровʼю вже сьогодні!

коли потрібно йти до психолога

Довідка

Програма «Незламна мама» впроваджується за технічної підтримки ООН Жінки й за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF), гнучкого і оперативного інструменту фінансування, що підтримує якісні заходи для підвищення спроможності місцевих жінок у запобіганні конфліктам, реагуванні на кризи та надзвичайні ситуації та використання ключових можливостей світобудови.

WPHF надає термінове фінансування місцевим жіночим організаціям громадянського суспільства (ОГС) в Україні. За технічної підтримки структури ООН Жінки WPHF фінансує жіночі організації та очолювані жінками ОГС для підтримки їх важливої діяльності на передовій, надання термінової гуманітарної допомоги жінкам-біженкам та внутрішньо переміщеним особам (ВПО), а також для захисту жінок та дівчат від сексуального та гендерно зумовленого насильства.