Від збору металобрухту в лісосмузі до списку в «Форбс»: історія засновниці найбільшого заводу бьюті-витяжок Тетяни Шелест

Це зараз Тетяна Шелест — співзасновниця виробництва професійного обладнання для салонів краси SheMax, який активно розвиває власний український бренд і має 100%-й експорт до 36 країн ЄС та до Америки.

А її шлях розпочинався з того, що вона здавала металобрухт, аби купити щось поїсти, а взимку збирала у лісі дрова, аби розтопити піч та зігрітися. Її історія — це голлівудський серіал про контрасти — від злиднів до «Форбс», від дівчинки без мрій до успішної жінки. 

Моє дитинство — це не моя провина. Моє життя — це мій вибір

— Ми були не просто бідною родиною, а неблагополучною. Мій батько помер, коли мені було три роки. Потім мама невдало вийшла заміж вдруге, вони з вітчимом почали зловживати алкоголем

Тетяна тікала з дому, бо новий “батько” постійно бив без причини. Аби хоч щось поїсти, шукала різний метал та здавала його. Не було ані газу, ані світла, тому Тетяна малою сама йшла у ліс, збирала дрова, аби розтопити піч та зігрітися взимку.

— Ніколи не забуду цього запаху диму від печі, яким навіть просякла моя шкіра. У школі ми з меншим братом були тими самими брудними “невдалими” дітьми.

Тетяна закінчила школу. А через два роки залишилася без матері. Вона померла від цирозу печінки у 40 років. У 20 років Тетяна стала сиротою, тому шукала прихисток і вийшла заміж. Чоловік не пив та не бив — і це тоді вже був загалом хороший варіант для багатьох.

— Згадую: сиджу я у захаращеному брудному коридорі, тримаю цигарку з кавою у руках і думаю: якого біса я тут роблю? Це не моє життя! Треба щось змінювати. Я ж наче вийшла з родини пияків для… злиднів?

Доля віддячила за те, що послухала своє серце

Тетянині шляхи із першим чоловіком розійшлися. Він обрав “стояти на місці”, вона ж хотіла змін. 

— В мене не було інтересів. Не було ніяких мрій, не тому, що я не хотіла, я просто не вміла цього робити. Скоріше боялася, бо не бачила, як їх можна реалізувати.

Зміни сталися, коли Тетяна вдруге вийшла заміж. І якщо один чоловік просто із землею зрівняв її бажання розвиватися, другий, навпаки, підтримав і вселив у Тетяну віру в те, що ці зміни можливі. У 2010-му Тетяна створила перший в Україні портал, що об’єднав усіх майстрів індустрії краси. Називався він Max Woman.


— Я хотіла запровадити IT-технології у б’юті-сферу. Щось типу сьогоднішнього Booking. Спочатку там були лише перукарі, згодом ціла індустрія!

Паралельно Тетяна запускає глянцевий журнал з такою ж назвою, бо більшість хотіла гортати каталоги. Першою почала проводити семінари та вчити майстрів: як створити сторінку в соцмережах, вести її та навіть стати спікером. Тоді це слово знали тільки програмісти. Організовувала й конференції на теми зачісок, макіяжу та манікюру. Все працювало єдиною системою.

“Сергій увійшов у моє життя, коли я точно вже розуміла, з ким хочу бути поруч”

Тетяна та Сергій якось одразу почали жити спільне життя: одночасно будували стосунки, робили власний бізнес, народили сина. Одного дня, здавалось б, за звичайною буденною розмовою у пари з’явилася думка про спільний проєкт. У Сергія вже були знання у сфері інжинірингу, а у Тетяни вже був власний портал, знання маркетингу та знайомства у бьюті-сфері.

2017 році Тетяна та Сергій запустили найбільше в країні виробництво гаджетів для салонів краси SheMax_ua, яке змінило на краще роботу сотень майстрів краси в усьому світі.

Це така витяжка, яка абсорбує нігтьовий пил та усі шкідливі випаровування, що супроводжують манікюрні процедури.

На той час подібні витяжки вже були, але вони були габаритні, не зручні, а мішок із зібраним нігтьовим пилом негарно звисав під столом, торкався майстра і був складний в експлуатації.

І тоді у них з’явилася ідея: перетворити цю “махіну” на компактний гаджет у 7 см, який би поміщався навіть у сумочку майстра краси. Ця модель настільки сподобалась в Європі та Америці, що вже за декілька років SheMax представляв Україну в 30 країнах.

Ще декілька років тому шкоді цього пилу ніхто не надавав значення, доки Тетяна з чоловіком не провели перше у світі наукове дослідження на базі ДНУ і довели, що тривала робота майстрів без витяжок дійсно призводить до накопичення пилу в легенях, а далі — до алергічних захворювань.

Кожен вибір визначає нашу реальність

Чи знали ми колись із Сергієм, що змінимо Дніпро на Ужгород, під час війни побудуємо завод SheMax, купимо ще 8 га землі та увійдемо до топ-250 бізнесів, що визначають майбутнє України серед 1000 претендентів? 

Однозначно, ні. Але усе вирішив наш вибір бути разом, працювати в Україні і повноцінно жити там, де є цілі, мрії та плани.

Як і мільйони жінок, Тетяна  могла у лютому 2022-го залишитися у Дубліні у безпеці та чекати на перемогу. Але жити на дві країни, думати не про те, як розвиватися і працювати, а про повернення додому, не змогла. Тому вирішила жити далі у новій реальності, не якорити себе і відпустити ситуацію. 

Зараз SheMax — найбільший завод в Україні з виробництва професійного обладнання та витяжок для салонів краси, експортує продукцію до більш ніж 36 країн Європи та до Америки, активно розвиває власний український бренд на весь світ.

За п’ять років родинного бізнесу Сергій і Тетяна Шелест перетворили габаритні технології кабінетів краси у компактні гаджети, вийшли на ринки 36 країн ЄС, Америку та вперше у світі науково довели шкоду нігтьового пилу для здоров’я майстрів краси. 

А під час війни “без зайвих слів” релокували виробництво, за три місяці побудували найбільший завод професійного обладнання в Ужгороді, який заводить в країну валюту, та спрямували майже 2 млн грн на допомогу ЗСУ.