10 цікавих фактів про українську мову

27.10.2023

Ольга Клюєва — філолог, копірайтер, редактор, автор телеграм-каналу Мовна база, створює якісний контент українською і допомагає іншим переходити на українську. У День української писемності пані Ольга розповіла 10 цікавих фактів про українську мову, які їй найбільше подобаються, найбільше здивували і які примушують пишатися своєю рідною мовою. 

  1. Перші слова з української мови були записані у 448 р. н.е. Візантійський історик Пріск Панікійський перебував на території сучасної України в таборі володаря Аттіли, який згодом розгромив Римську імперію, і записав слова «мед» і «страва».
  2. За даними вченого Василя Кобилюха, українська сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери й походить із санскриту. А це доводить той факт, що вона однозначно виникла раніше за російську, німецьку й турецьку.
  3. Найбільше синонімів в українській мові має слово «бити» — аж 45! То хто говорить, що наша мова бідна?
  4. Кличний відмінок, який є в українській мові, мають також грецька, латинська і румунська мови.
  5. За межами Європи українська мова має напівофіційний статус в США (округ Кук штату Іллінойс). Там проживає близько 5,5 мільйонів населення, до складу округу входить місто Чикаго разом з передмістями. А українська мова була обрана як одна з найбільш вживаних мов у цьому районі.
  6. До літературної мови українську мову прирівняли після виходу у 1798 році «Енеїди» Івана Котляревського. Тому письменника вважають основоположником нової української мови.
  7. З 1918-го до 1920-го українська була офіційною в Кубанській Народній Республіці.
  8. За мелодійністю з українською може конкурувати лише італійська і французька мова.
  9. Для розмови на побутовому рівні звичайній людині вистачить дві — три тисячі слів. Лексика всього спадку Тараса Шевченка налічує понад 20 тисяч слів.
  10. З лексичної сторони найбільш схожою до української мови є білоруська на 84%, наступна польська 70% і потім словацька мова 68%. З російською мовою всього 62% спільної лексики.

Читайте також: Безплатно чи безкоштовно: як правильно говорити українською