Чи варто відправляти дитину до табору під час війни?

Дитячий табір – це незабутні емоції на все життя, а зараз під час війни ще й можливість перезавантажитись, змінивши картинку. Як допомогти зробити цей досвід позитивним читайте в авторській колонці психологині Надії Юр’євої

18.08.2023

Ми всі зараз стикнулися зі стресовою ситуацією, тож маємо враховувати нові потреби дитини. Так, для дитини зараз, як ніколи, важлива емоційна близькість та підтримка батьків. Приймаючи рішення про поїздку в дитячий табір треба зрозуміти, який у дитини зараз психологічний стан. Чи не стала вона більш мовчазною, настороженою, чи не з’явились конфлікти у стосунках, чи зміни у поведінці. Якщо ви помітили у дитини якусь з перерахованих змін, діяти треба негайно. Перш за все, потрібно поговорити. А, якщо це не допоможе, треба звернутися за допомогою до фахівця.

Надія Юр’єва, психологиня

Попри складний досвід, який ми переживаємо, далеко не кожен матиме негативні психологічні наслідки. Щодо дітей, коли вони отримують правильну підтримку, вони зазвичай переживають стресові події легше у порівнянні з дорослими. Тож, якщо ви оцінюєте психологічний стан дитини, як задовільний, та знаєте, що вона готова до соціалізації без допомоги батьків, можна розпочати процес підготовки до табору. Тим паче це гарний шанс поспілкуватися з однолітками, знайти нових друзів та отримати цікавий досвід, зважаючи на те, що за умови дистанційного навчання у дітей такої можливості не було.

Приймаючи рішення про поїздку в табір важливо зважати на індивідуальні особливості дитини. Чи вміє вона встановлювати контакт,  чи здатна подбати про себе, чи буде комфортно почувати себе, перебуваючи досить тривалий період без присутності батьків.

Вік

Більшість дітей повністю готові до самостійної поїздки до дитячого табору в 8-11 років. У цьому віці для дитини особливо важливим є спілкування з однолітками.

Інтерес

Підготовку до табору треба розпочати з довірливої розмови, що має на меті виявити найважливіший момент — чи є у дитини бажання їхати у табір. Включіть дитину у процес прийняття рішення при виборі табору, врахуйте інтереси та побажання. Поділіться з дитиною своїм власним досвідом перебування у таборі.

Компанія

Гарна ідея знайти компанію для табору серед друзів або познайомитися з дітьми, що також їдуть у цей табір заздалегідь, обмінявшись контактами з батьками.

Безпека

Нагадайте дитині про основні правила безпеки. Що нікуди не можна йти з чужими людьми, поясніть чому заборонено самовільно виходити за територію закладу, купатись у водоймах, інше. Також треба надати дитині орієнтир дій у разі екстрених ситуацій.

Зв’язок

Заздалегідь узгодьте з дитиною та представниками табору, як часто і коли ви будете зідзвонюватися чи робити візит.

Кризовий момент

У перші 2-3 дні дитина може просити її забрати. Це пов’язано з новизною та періодом адаптації. Обговоріть з дитиною кожну складність та причину хвилювання, підтримайте її. Перерахуйте те, з чим вона вже впоралась. На цьому етапі підтримуйте контакт з дитиною стільки, скільки їй буде потрібно.

Чесність

Не треба приховувати від дитини, що хвилюєтесь і що перша поїздка в табір, для вас також є викликом. Якщо дитина буде відчувати, що мама хвилюється, але про це не говорить, дитина може відчувати відстороненість та додумувати щось погане. Використовуйте конструкцію: «так, я відчуваю хвилювання, та впевнена, що ти впораєшся».

Повернення

Обговоріть з дитиною, як ви відсвяткуєте повернення з табору. Пережити розтавання з батьками дитині буде легше, якщо вона знатиме, що після поїздки на неї чекає щось приємне у колі родини.