Три типи людей, які крадуть нашу мотивацію

13.04.2024

Бувають періоди у житті, коли сили покидають і знайти мотивацію для подальших дій майже неможливо. У кожної людини для цього свої причини, але загальні знаменники завжди є, стверджує психолог-практик і кандидат психологічних наук Віра Романова

Синдром швидкопсувної мотивації

Ми завжди чітко помічаємо недоліки у поведінці інших людей. Вони говорять не так, як нам подобається, роблять не те, що нам подобається, засмучують нас і вибивають з колії. Вони приходять і засівають нас негативними думками та емоціями, не даючи робити те, що ми хотіли б робити.

Читайте також: Що дивитись на Netflix у квітні 2024 року: 43 найочікуваніших фільмів та серіалів

circle (6)

Це ми бачимо чітко, у крайньому разі ми можемо хоча б про це подумати, навіть якщо не збираємося говорити співрозмовнику. Але парадокс у тому, що майже всі ми поводимося так, як поводяться ці емоційні вампіри, хтось більшою мірою, хтось меншою. Просто на прикладі іншої людини це видно виразніше, ніж на власному.

А до чого призводить ця поведінка? Спілкуючись і реагуючи на емоційні деактиватори інших або ж на свої власні, ми отримуємо синдром швидкопсувної мотивації. Ми починаємо і не закінчуємо, плануємо цілий список дій і виконуємо щонайменше кілька, перебуваємо у нескінченному потоці незавершеності, який щодня зростає і мертвим вантажем тисне на наш емоційний баланс. Ще вчора ви хотіли відкрити бізнес, розписали бізнес-план, підібрали список експертів, розрахували всі сили, а вже сьогодні те, що вчора давало нереальний запал, здається ще одним напівмертвим «висяком». Як же з цим боротися? Для початку визначте у своєму оточенні три типи людей, які й приведуть вас до ваших недоліків.

Типи емоційних деактиваторів

Вчителі

Вони вчаться самі й постійно навчають інших. Зазвичай тоді, коли їх не просять. Вони висмоктують інформацію звідусіль, але ніяк її не застосовують. Вони ходять на різні тренінги, майстер-класи, записуються на вебінари й нескінченно накопичують знання, а потім одного дня просто знаходять «свіжі» вуха і вивалюють на вас те величезне скупчення інформації, яке вони отримали. Виглядає це так, ніби вікіпедія навчилася розмовляти й періодично цитувала б свої статті. Ці знання без запиту. Вони не приносять нам користі, а тільки засмічують інформаційний ефір.

Порада. Наступного разу, коли ви почуєте людину, яка інформує направо і наліво, поставте собі галочку — говорити про якісь нові речі, тільки якщо у вас про них запитують або якщо ви берете участь в інтелектуальній вікторині.

Лікарі

Ці люди живуть з однією і тією ж проблемою і лікують від неї інших. Пригадайте, як часто доводилося чути від інших: у тебе блякле волосся, це тому, що тобі не вистачає вітамінів, потрібно терміново йти до лікаря. Або, гуляючи на майданчику з дитиною, ви дізнаєтеся від іншої мами, що вони чули про диво-лікаря, який лікує плоскостопість. І ось вона вже щедро ділиться з вами телефоном, за яким вона сама і не дзвонила. А у вашої дитини й немає плоскостопості, та й лікар вам зараз не потрібен. За цією поведінкою ховається банальне ледарювання, коли, роздаючи поради іншим, людина нічого не робить сама. Це лише прикриття своєї безпорадності та небажання щось реально змінити. Такі люди ставлять нам непотрібні завдання: сходи до лікаря, вживай пігулки, худни, одужуй та інше, і примушують перебирати на себе їхні проблеми, але не ваші.

Порада. Наступного разу, коли почуєте, що вас «лікують», поставте собі галочку, що давати непрохані поради означає перекладати на інших свої проблеми, які ви не хочете вирішувати.

Перфекціоністи-відмінники

На вигляд це дуже милі хлопці, які з благими намірами відкладають справи на потім, чекаючи на ідеальний момент: настане міфічний понеділок, у який я знайду собі ідеальну роботу. Або інший варіант: я сьогодні не піду на побачення, тому що у мене колір обличчя неідеальний або прищ вискочив. Ці люди відкладають розв’язання завдання, аби його покращити у майбутньому. Якщо ви начальник, то вони не віддають вам звіт або завдання, тому що «мають бути ідеальні таблиці, ідеальний шрифт, ідеальне все». Вони не можуть поставити фінальну крапку й у такий спосіб не дають змоги й вам її поставити, а у гіршому разі взагалі позбавляють вас того, чого ви від них просили або очікували.

Порада. Наступного разу, коли ви почуєте, що хтось не пішов на пляж чудового спекотного літнього дня, бо у нього шкіра неідеальна, поставте галочку, що не потрібно прагнути все поліпшити, адже ідеального не буває. Буває завершене і незавершене.

Читайте також: 

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram