«Ми почали отримувати запити щодо потреб реабілітації дітей з психологічними травмами» — Тетяна Чесакова про створення Wonder Camp

30.11.2022

Тетяна Чесакова, власниця рекламної агенції AHEAD International, експертності якої довіряють міжнародні компанії та Агенції ООН (16 структур ООН, що діють на території України), і досі не може звикнути до цифри 7,5 мільйона. Саме стільки українських дітей вже постраждали від війни. Тож створення Міжнародного благодійного фонду AHEAD Foundation вважає найважливішим кроком, який можна було зробити з огляду на обставини.

У проєкті «Незламні» Тетяна розповідає про найголовніший напрям фонду — відбудову дитинства, а саме створення безкоштовного дитячого реабілітаційного табору Wonder Camp, який надає психологічну підтримку маленьким українцям, що постраждали від війни. Також Тетяна поділилася інформацією та думками стосовно майбутніх проєктів з відбудови інфраструктури зруйнованих міст та розбудови бізнесу в Європі з розширенням штату працівників.

Я не припускала думки, що наша спільна історія закінчилася

Волею долі напередодні війни ми з чоловіком полетіли на заздалегідь запланований йога-тур до Індії. За тиждень до вильоту вирішили, що цього року візьмемо наших дітей із собою. Виліт був 23 лютого о 15.45. Передбачалися ще дві пересадки, та тільки у Мумбаї ми побачили шокуючі новини про бомбардування України. Повірити у реальність побаченого було складно. З’явився страх за всіх, хто залишився в Україні, — рідних, колег та друзів. Я не думаю, що буду унікальною у своїх відчуттях. До страху додалися ненависть, невизначеність, почуття провини, що ти не в Києві, та нездатності щось змінити! Коли ми дісталися місця, зв’язалися з близькими, з колективом у Телеграм-каналі нашої команди. Я перебувала за межами цього жаху і у мене був інструмент для підтримання організму — йога. Наша наставниця Тетяна не жаліла нас, даючи навантаження, чим дуже допомогла підтримувати свідомість у робочому стані. Звичайно, у мене була впевненість у моїй неймовірній команді, якій потрібно було показати вихід із цієї страшної для всіх ситуації.

Я думала не про бізнес, а про людей. Про те, що я не хочу їх втратити. Я не припускала думку, що наша спільна історія закінчилася 

На 5-й день війни, у понеділок, ми провели антикризовий статус. На щастя, команда та їхні рідні перебували у безпеці, тож співробітники могли думати про роботу. Я була впевнена, що команда повірить мені — і процес пішов. Мій заступник Інна Добровольська та фінансовий директор Юліана Конькова були на зв’язку зі мною тричі на тиждень. Ми коригували план, адаптуючи його до ситуації. Усі дії команди були злагодженими. За кілька тижнів ми вже навіть щось могли обговорювати з усмішкою.

Психологічні травми дітей — глобальна проблема, катастрофічні наслідки якої ми побачимо через десятки років

Ідея безкоштовного реабілітаційного табору Wonder Camp виникла саме завдяки напрацюванням нашого івент-департаменту з державними структурами у регіонах, адміністраціями на місцях. Ми почали отримувати запити щодо потреб людей, які опинилися у складних життєвих обставинах та реалізовували їх завдяки нашим партнерам та клієнтам («Нестле Україна», «Лореаль Україна» та інші). У певний момент ми зрозуміли, що гуманітарної допомоги достатньо і нею займається багато благодійних та волонтерських організацій. Але ми маємо і багато інших важливих проблем, одна з яких психологічні травми дитинства внаслідок війни. Адже це глобальна проблема відкладена в часі, катастрофічні наслідки якої ми побачимо через десятки років, коли ціле покоління майбутніх науковців, підприємців та державних діячів не зможуть повноцінно нести свою Місію, ставлячи під загрозу майбутнє нашої держави та наступних поколінь. Я, як мама трьох дітей, розуміла, що найбільш незахищеними та вразливими буде малеча. Так і виникла ідея допомоги дітям, які вже постраждали через цю безжальну війну. Важливо їх реабілітувати саме зараз, і для цього потрібно створити спеціальні умови.  Так і з’явився реабілітаційний табір Wonder Camp.

Команда Фонду змогла залучити до проєкту професійних спортивних тренерів, вожатих та досвідчених психологів, які мають багаторічний практичний досвід роботи з дітьми з різними психологічними травмами через інтегровану Арт-терапію (казко-терапія, пісочна терапія, тілесно-дихальна терапія, нейро вправи). Окремою вагомою складовою реабілітаційної програми є хібукі-терапія, яка передбачає використання собак-обіймак, що допомагають пережити травму, впоратися з болем, втратою та руйнуваннями. Автор проекту в Україні — ізраїльський дитячий психолог Дафна Шарон. За фінансової підтримки благодійної організації United Help Ukraine наш проект безкоштовно отримав іграшки та інше приладдя, яке використовують у програмі реабілітації дитини.

 

 

 

Після першої зміни до проєкту приєдналися тепер уже наші партнери: Асоціація вожатих України на чолі з Олександром Москаленком, громадська організація «Можливості. Мотивація. Медіа» зі своїм проєктом «Чарівні дзвінки від Морквинки».

Думаючи про дітей, я проживаю їхні історії, бачу їхнє горе і плачу, як мама. Я розумію, що ніхто не поверне їм батьків та повної родини. Ми не можемо усиновити всіх. Але кожна дитина — наше з вами майбутнє. І, якщо ми не подбаємо про них сьогодні, вони завтра не піклуватимуться про нас, громадян України. І все, що ми можемо зробити, — це підтримати їх, допомогти їм побачити світло у кінці тунелю.

Ще на старті проєкту ми розуміли, що необхідно впроваджувати системний підхід, залучаючи батьків та опікунів. Оскільки у віці 6-17 років психіка ще пластична, то протягом двох тижнів підліток максимально відновлюється у таборі

Знаючи, що війна продовжується і велика кількість дітей потребує постійної психологічної підтримки, в тому числі і від дорослих, був створений Телеграм-канал для батьків Wonder Talk — «Рятівне коло для мам України». Саме тут ми збираємо корисні поради від фахівців для батьків, як підтримувати дітей в складних умовах.

Ми не ставили перед собою завдання подорожувати 

Для Wonder Camp ми намагаємось знаходити найбезпечніші куточки України, тому зміни проходили у Буковелі. Звісно, обираючи локації, ми думали, де дітям буде цікаво і де вони зможуть відчути себе в безпеці. Ми завжди шукаємо ті місця, які будуть відповідати нашим завданням. Найголовніше — це безпека, а це означає, що готелі мають бути оснащені бомбосховищами, а також для нас дуже важливі комфортні умови для занять із психологами та творчо-анімаційних активностей.

Потрапити до Wonder Camp неважко. Ми контактуємо з органами місцевих адміністрацій регіонів, де оселилися біженці із постраждалих чи окупованих територій. Зараз у нас в пріоритеті діти, які знайшли свій прихисток у громадах Тульчинського району Вінницької області. Натепер реабілітації потребують понад 800 дітей. Батьки дітей заповнюють в адміністрації анкети про стан дитини, спеціально розроблені нашими психологами, на підставі яких і відбувається відбір на наступну зміну Wonder Camp. 

Коло мого спілкування з появою Wonder Camp стало міжнародним

Ми почали шукати фінансування та паралельно продумувати та реалізовувати благодійні проекти, виручені кошти з яких пішли на організацію нашого дитячого реабілітаційного табору. Так, 15 липня ми організували благодійний Аукціон “Art for Victory”, який відбувся в Парижі.  Двадцять чотири українські художники та скульптори надали свої роботи. До проекту долучилися: художники Олег Тістол, Яна Бистрова, Алла Преображенська-Ронікер, Анна Вода, Інга Житня, Катерина Жовта, Тетяна Ан, Оксана Одайник, Наталка Заставна, Маргарита Журунова, Володимир Тринцолин, Саша Зайцева, Христина Захарчук, Микита Кравцов, Олександр Коровай, Ганна Варшавська, Мар’яна Томин, Людмила Безугла, Еліна Білоус, Анфіса Касс, скульптор Олена Левдер, дизайнер Надя Дзяк, митець Евеліна Тринцолин та фотохудожник Віталій Воробйов. Наш захід проводила українська ведуча Юлія Крауз.

Проєкт отримав медійну підтримку від таких українських знаменитостей: заслужений артист України та український рок-музикант Олег Скрипка, український гурт «КАЗКА», модель та співачка Даша Астаф’єва та інші.

Команда і я постійно спілкуємося з українськими та іноземними фондами, закликаючи їх стати меценатами проєкту з реабілітації дітей у таборі Wonder Camp

У нас є низка принципових вимог до партнерів, яких ми залучаємо до своїх проєктів.  Насамперед ми дивимося на історію досягнень бренду партнерів та репутацію її керівників, на проєкти, які вони реалізували до спілкування з нами. Також  вивчаємо ті цілі, яких вони прагнуть досягти, співпрацюючи з нами.  

Не зважаючи на те, що в Україні йде війна, я горда тим, що наша нація сміливих людей, які об’єдналися і працюють на різних фронтах, в тому числі, активно і на благодійному. І ми впевнені в тому, що коли війна закінчиться, ми відбудуємо нашу Україну.

Три напрями відбудови AHEAD Foundation

Місія нашого фонду – відбудова України, яка включає в себе три благодійні напрямки. І ми потребуємо партнерів до кожного з них. Перший напрямок і основний — відбудова дитинства (психологічна підтримка маленьких українців). Наше головне завдання —  бути чутливим експертом з реабілітації дітей та надійною опорою для батьків, які пережили жахи війни.

Другий напрям — відбудова культурних зв’язків України зі світом. Ідея — доносити те, що відбувається в Україні, підтримуючи вітчизняних митців, культуру та збагачення світових надбань. Через медіа-простір говорити про ті випробування, що зараз переживає наша Батьківщина, чим і займається наш проект —  Background.UA (цикл документальних інтерв’ю про тих людей, що особисто зіткнулися з агресією).

Проєктів багато, і кожен з нас мріє, аби швидше війна закінчилася. Але ми чекати післявоєнного часу не будемо. Живемо сьогодні і впроваджуємо проєкти також сьогодні

Третій напрям — відбудова інфраструктури. Ми провели роботу в областях, що найбільше постраждали від обстрілів, де є значні руйнування. У планах допомога з відновлення інфраструктури, значущої для дітей — ремонт будівель дитячих закладів, а саме: шкіл, дитячих садочків та дитячих будинків. Через активні бойові дії робота за цим напрямом призупинена.

 

Процеси пришвидшуються, кордони розширюються

Бізнес-стратегія з початком війни не змінилася, просто пришвидшуються процеси. Європа стала для нас майданчиком для подальшого розвитку. Про нас дізнаються закордонні партнери, налагоджуються зв’язки, тому я впевнена, що всі наші проєкти реалізуються.

Пріоритети також не змінилися — досягнення цілей, як командою, так і кожним працівником особисто. Навіть більше, наш колектив збільшився за час війни до 34 людей. Співробітники, які переїхали за кордон, продовжують плідно працювати на відстані і вже є частиною команди на європейському ринку. 

Ухвалювати рішення під час кризи треба виважено, спокійно та швидко. Мені довелося скоротити кількох співробітників та впроваджувати у перші місяці антикризову програму. Але я не можу назвати ці рішення найскладнішими, бо ці заходи допомогли моїй команді вижити, а бізнесу залишитися у робочому стані. 

Перебування за кордоном дозволило бути ефективнішою і в бізнесі, і в благодійності

Я не думала, що зможу так довго залишатися за кордоном. Але зараз розумію, що це дозволяє бачити ситуацію на відстані та ухвалювати виважені та правильні рішення. Зараз я зробила все, щоб мої діти отримували якісну освіту. Плюс реалізовую частину створеної топ-менеджментом стратегії з розвитку бізнесу в Європі. І тепер я впевнена, що за кордоном зробила і ще зроблю набагато більше для країни та свого бізнесу, ніж якби залишилася в Україні.

Я маю сильні якості з кризового менеджменту, і саме вони допомагають мені у, здавалося б, безвихідних ситуаціях. Я вмію заспокоїти свій розум завдяки заняттям з йоги та медитації. Я знаю: де б не перебувала, що б не сталося, тільки від мене залежить, якою буде ситуація у мене в житті та бізнесі. Я створюю своє життя, тому не піддаюся обставинам. Моя склянка завжди заповнена навпіл, а не напівпорожня. Але я відчуваю, що змінилася. Я стала більш вразливою, хоча цього зовні не видно. Я припинила миритися з прикрими ситуаціями чи спілкуватися з токсичними людьми, яких я могла раніше терпіти з ввічливості або не наважувалася розлучитися. Сьогодні я з такими людьми прощаюся. Я перестала соромитися звернутися по допомогу до людини, яку зовсім не знаю, але вона мені близька за духом. Чи це війна, чи переїзди з країни в країну, не знаю. Я тепер ще більше, ніж раніше, приймаю з вдячністю все, що відбувається у моєму житті, і дивлюся вперед з оптимізмом. 

 

Всі, у кого є бажання підтримати ініціативу Міжнародного благодійного фонду AHEAD Foundation, можуть пройти за посиланням у профілі сторінки Фонду (https://send.monobank.ua/jar/8A1TRs9N4Y) або написати листа на e-mail: [email protected] (https://[email protected]/).

 

 

Незламні

«А Сашка з 38 квартири разом з Богданом прибила ракета. Їм відірвало голови»: волонтерка Ольга Зайцева про життя українців у сірій зоні

Незламні

Після полону ви маєте розказати, як вас катували, бо інакше країна-агресор отримає менше покарання, ніж має: правозахисниця Юлія Полєхіна про те, як відновити права українців після неволі

Незламні

Моя мета на найближчі роки у професійній площині — притягнути рф до відповідальності не на папері, а на ділі. Я прагну і вимагаю справедливості для своєї країни і своїх людей: Ірина Мудра про створення міжнародної організації зі стягнення активів росіян та роботу у Мін’юсті

Незламні

Здавалося, що у 2017 році ставлення до жінок у ЗСУ почало покращуватись, але зараз воно погіршилося в рази: Ірина «Незламна» Терехович-Сопко про доленосні зустрічі під час війни

Незламні

Я ніколи не думала, що під час війни потрапити на війну так важко — Анастасія Блищик

Незламні

Я мріяла, щоб наша лікарня працювала з Гарвардом, Єлем, Стенфордом та Шаріте, і сьогодні це вже реальність: Мар’яна Свірчук про Національний реабілітаційний центр «Незламні», де вміють повертати людей до повноцінного життя