Не бійтесь боятися: 10 найяскравіших думок з книжки про страх

Як прийняти бентежність життя і бути щасливими

12.08.2019

Все, що нам радять модні коучі, — «опанувати страх», підкорити, придушити, раціоналізувати його. І тоді ми зможемо хоробро йти назустріч перепонам і колекціонувати трофеї на шляху до успіху. Крістен Улмер, колишня професійна лижниця-екстремалка, яка робила у своїй кар`єрі абсолютно божевільні та небезпечні речі, вважає, що ці поради насправді не працюють і, більше того, — погіршать ваші стосунки зі страхом та іншими емоціями, що може призвести до руйнівних наслідків. То яким чином сприймати страх? Зазирнемо під обкладинку книжки Крістен «Не бійтесь боятися», що вийшла в 2019 році у видавництві #книголав.

На початку книги авторка просить нас уявити, що наш мозок працює як корпорація, а різні його функції та емоції — наші працівники. І вони всі дуже важливі для нашої життєдіяльності, але деяких ми несправедливо обмежуємо, хоча вони лише роблять свою роботу і бажають справедливого відношення до себе. Наприклад, ми замикаємо у підвалі Страх, бо вважаємо, що він заважає працювати іншим працівникам. Але боятися — його робота, і вона дуже важлива. Рептильний мозок, який випускає емоцію страху, — еволюційно набагато давніший за Мислячий розум, і саме завдяки страху живі істоти виживають. Отже, нам потрібно змінити своє ставлення до Страху і перестати його ненавидіти. Цілий філософський метод розробила Улмер, проілюструвавши його у книзі історіями з власного життя та ситуаціями власних клієнтів, яких вона вчить не боятися.

Знайомство зі Страхом

Саме відокремленість є неприємною реальністю нашого життя. Не Страх. Але відокремленість — це наша людська доля, сама сутність нашого життя. А оскільки ви не можете стверджувати, що все життя — погане, ви призначаєте винними вразливість, страх відмови, втрату, страх невідомого, інших людей чи речі, Рептильний Мозок, Его, Мислячий Розум чи зміни. Тепер більшість вашого земного досвіду стає «поганим». Особливо кепським є Страх, бо саме його ви відчуваєте внаслідок усіх цих процесів.

Внутрішній Контролер

Контролеру чудово вдається зранку витягти вас із ліжка, примусити почистити зуби та вчасно з’явитися на роботі. Він також придатний для того, щоб ви не вилаялись під час співбесіди. Але всі інші його намагання — наприклад, контролювати інших людей — це прямий шлях до біди. Погана новина для всіх прихильників ідеї тренування мозку: якщо уважно придивитися, Контролеру не дуже вдається контролювати ваш Мислячий Розум. Згідно з даними Лабораторії нейровізуалізації Університету Південної Каліфорнії, США, у нас з’являється близько 48-ми думок на хвилину. Це 2 880 думок на годину і майже 70 000 думок на день. Доволі-таки невпинний потік думок. Для Контролера спроби його опанувати рівносильні спробам контролювати кожну краплю, що вилітає з пожежного шланга. Що ж до Страху, Контролер може хіба що пригальмувати його (і вас).

Всепоглинаючий Страх

Немає ніякого всепоглинаючого Страху. Страх — це лише Страх, він не поглинає і не затоплює вас. Але якщо ви ведете війну зі Страхом, у якій неможливо перемогти, ця війна поглинає вас з головою. Ви намагаєтеся роздушити кульку, яка постійно надувається — це непосильне завдання, — а потім вона лопається. Всього цього не сталося б, якби ви просто відчували емоції, коли вони виникають, і супроводжували їх крізь наростання, пік та спад із повною увагою до процесу. Якщо ви відкриті до емоцій, вони не можуть вас потопити.

Чому раціоналізація не працює

Інтелект — це відмінний інструмент, але поганий вчитель, особливо коли йдеться про любов, емоції або отримання ширшого досвіду, ніж ваше Его. Насправді через саме міркування ви ніколи не зможете дістатись до ваших відчуттів. Інтелектуальна подорож веде вас усе далі від станції під назвою «Справжнє Я» — усе далі й далі від вирішення проблем.

Мудрість Тіла

Відчувати — це робота вашого Тіла, а не Розуму. Зрозумійте це. Ваш Розум мислить. Ваше Тіло відчуває. Саме тому, щоб відчути Страх, вам треба припинити думати про Страх. (…) Перетворіться на Тіло й відповідайте на запитання. Воно дає чудові поради, бо знає, що ви насправді відчуваєте. Ви можете бути впевнені, що все, що ви знайдете в Тілі, — стовідсоткова правда.

Єдина справжня мета

Помічати — ось єдине, що справді важливо. Через це я вважаю, що вам краще не ставити собі жодної мети. Але якщо вам все-таки необхідна мета, вона має бути такою: ми більше не намагаємося переступити через Страх, Гнів або будь-який різновид Страждання. Наша мета — це прийняти ці стани, задовольнитися ними, навіть радіти їм. Ступаючи на цей шлях, ви маєте намір із радістю прийняти жахливі умови людського існування. Намір любити все у своєму житті — і погане, і чудове. Ваша мета — навчитись радіти навіть жалюгідності. Хтось вважає, що це сумно, але в нашій практиці ми вважаємо це красивим. Це наш шанс нарешті сказати: «Диви-но, зі мною все гаразд». Ви досконало недосконалі і вже перебуваєте на вершині свого потенціалу. Ви просто не усвідомили це. Ви поводилися, наче жебрак, який благає про їжу, сидячі на мішку з золотом.

Робота з тінню

Визнавати своє лайно означає прокинутися й стати справжнім собою — не лише своїми славою і комфортом, а й з усіма жахами та дискомфортом. Саме в такий спосіб ваше життя перетворюється в усвідомлену практику. Саме тут ви запитуєте Страх: «Чого ти боїшся? Що ти бачиш такого, чого не бачу я? З чим мені треба розібратися?» Це ключ до свободи. Будь-що, на що ви не хочете звертати уваги, є ключем до вашої свободи.

Стати мудрішими

Не будьте нещасною істотою. Якщо ви маєте здорові стосунки зі Страхом, то відроджуєтесь через мудрість. Ви стаєте схожі на шаманів, мудреців і чарівників, які набувають мудрості через Страх. Дослухатися до Страху — це дослухатися до своєї душі, інтуїції та інстинкту. (…) Це так очевидно — чи треба мені взагалі це пояснювати? Страх — це ключ до вашого виживання. Якби не було Страху, людства взагалі б не існувало. Не існувало б нічого, складнішого за одноклітинну амебу. Вже тільки за це Страху варто вклонитися з повагою. [traqli_reldted]

Мотивація від Страху

Ніколи не забувайте, що Страх — неприємний та важкий. Це дискомфорт, який підштовхує вас до дії. Проте ця напруга — дар. Комфорт ніколи не зможе дати вам поштовх, якого ви потребуєте. На це здатен лише дискомфорт. (…) Ваша задача — зрозуміти повідомлення, яке вам надсилає цей дискомфорт, і почати рухатися. Однак не чекайте надто довго, інакше застрягнете у Стресі або дістанете ушкодження від колючок і шипів. Як казав Будда, «Добрий кінь біжить, коли бачить лише тінь від батога». Коли ви помічаєте лише тінь Страху, це означає, що настав час рухатися. Не проґавте цю нагоду. Поглинайте енергію Страху, як пальне, усім тілом.

  • Ціна: 250 грн
  • Де придбати: yakaboo.ua

Ілюстрація: Brittany England

— Читайте також: Сповідь прокрастинатора: Чому ви досі там, де ви є?