Порада дня від психолога: проста техніка, щоб врегулювати власне життя

Психологиня та методистка проєкту «Незламна мама» від «Фонду Маша» Ірина Басіста, дві зміни якої відбулися за сприяння Visa, розповіла про відому в усьому світі методику, що дозволяє подивитися на власне життя з боку, зрозуміти, чого в ньому бракує, та зробити перші кроки назустріч балансу

09.11.2023

Останні 20 місяців ми сконцентровані на одному — на виживанні. Не на житті, не на тому, щоб насолоджуватися цим життям, а щоб вижити. На жаль, неможливо просто взяти й смикнути тумблер «виживання» під час повномасштабної війни. Але можна навчитися додавати у цей режим трохи життя.

Ірина Басіста, психологиня

– На одній із зустрічей психологів нашого Фонду Маша Єфросиніна озвучила фразу «втрачене покоління». Я подумала, як легко ним стати, якщо сконцентруватися лише на виживанні, — говорить психологиня «Фонду Маша» Ірина Басіста. — Та життя триває, і воно значно більше, ніж просто виживання. Зараз, як ніколи, цінно проживати це життя. Тому сьогодні я хочу порушити тему життєвого балансу й пояснити, чому важливо його усвідомлювати та регулювати. У цьому нам допоможе «Колесо балансу». Ця практика і балансування нашого життя між різними сферами дає можливість почуватися краще та мати більше ресурсу, щоб справлятися зі щоденним стресом.

Методика «Колесо життєвого балансу»

Підготуйте ручку, різнокольорові олівці та папірець, намалюйте коло, розділіть його на 8 секторів. Кожен сектор відповідає за окрему сферу вашого життя:

  • здоров’я,
  • сім’ю (батьки, діти, партнер),
  • роботу,
  • хобі та відпочинок,
  • соціальні зв’язки,
  • тіло (спорт, доглянутість),
  • фінанси,
  • особистісне зростання.

Проаналізуйте кожну з описаних сфер життя й поставте їй оцінки від 1 до 10 залежно від того, наскільки вона наповнена та активна, скільки часу та зусиль ви докладаєте її розвитку. Зафарбуйте від центру кола кожен сектор на стільки рисочок угору, скількома балами ви його оцінили.

Коли ми бачимо на папері, як розподіляються наші сфери життя, то нам легше усвідомити, чого нам бракує, і працювати над цим. Якщо помітили, що у діаграмі чогось багато, а чогось замало, запишіть, за рахунок чого можете це збалансувати (збільшити або зменшити).