«Slavs not slaves»: про що книжка-дослідження ДНК слов’янських народів

12.11.2021

Слов’янські жінки – зовсім не такі, якими їх хочуть бачити в сучасному світі. Вони розумні, сильні волею, працелюбні, творчі та, звичайно, жіночні, вродливі, люблячі. Вони ніколи не стояли за спиною чоловіка — завжди поряд. А коли було потрібно — брали до своїх рук і владу! Саме про це книжка аналітика моди, випускниці інституту моди Marangoni (Італія), дизайнера та продюсера Катерини Костенко «Slavs not slaves”. Це книжка-дослідження ДНК слов’янських народів та її візуалізація через призму сучасності.

Під час вивчення стилів у італійському інституті дизайну Марагоні авторка проєкту задалася питанням: як так сталося, що ми вивчаємо історію Шумерського царства та історію Стародавнього Єгипту, а історію древніх культур, представники яких мешкали на теренах сучасної України упродовж понад 30 000 років, не викладають і не вивчають ніде – у жодному творчому виші?

З цього моменту була закладена перша цеглина в створення проєкту «Slavs not slaves”, головною метою якого є презентувати світові візуальні коди слов’янської культурної ідентичності, які було закладено ще в доісторичні часи. Авторка проєкту занурилася в емоційний і духовний світ різних культур, які протягом кількох десятків тисячоліть мешкали на землях слов’ян та знайшла відповіді на питання, які хвилюють кожного, хто замислювався над своїм корінням та походженням:

«Хто я такий? Чия кров тече в моїх жилах? Я предок славян? А якими  ж тоді були мої предки? Скільки культур  і традицій вшито в ДНК слов’ян?»

Книга дає можливість знайти відповіді на всі ці запитання, дослідити себе і, можливо, сказати собі: «Так от звідки в мене ця сміливість! Буяє скіфська кров!». Під час дослідження культурних кодів слов’янських жінок Катерина Костенко замислюється над місцем слов’янської жінки у сучасному світі та над поняттям слов’янського фемінізму. Публікуємо фрагмент книги.

Макоша

Макоша, Мокош, Мока, Макош — слов’янська богиня, яку шанували від початку часів, пряля долі, праматір усього живого. Культ Макоші виник 40-30 тисяч років тому та пройшов через тисячоліття. Макоша – богиня долі та чародійства, Велика Матір – образ Землі, з якої з’являється життя. Тому Макошу вважають ще й богинею материнства.

Макоша — це винятковий образ з-поміж жіночих слов’янських божеств. Вона здатна як подарувати щасливу долю, так і покарати злиднями та невдачами. Образ цієї слов’янської богині далекий від всепробачальної Богородиці. Ні, вона не любить усіх своїх дітей без винятку. Макоша відвертається від тих, хто опустив руки, втратив надію, втомився від життя. Вона опікується тільки тими, хто сильний духом і здатен поборотися за своє щастя. Тими, хто не зраджує свою мрію. Макоша – захисниця всіх жінок.

У східнослов’янській міфології одним із атрибутів богині Макоші був ріг достатку, півмісяць, розташований ріжками догори, лунниця. Лунниця – знак Місяця, що росте, традиційний жіночий оберіг – символ добра, сімейного щастя та добробуту. Лунниця символізує єдність жіночого єства з енергією Всесвіту.

Макошу уявляли як вродливу жінку з розпущеним волоссям, іноді з ріжками чи рогом достатку в руках. Це була краса жінки, а не дівчини.

Символ Макоші – дві лінії, які перетинаються та утворюють хрест – знак вогню, вияв однієї із найпотужніших енергетичних космічних сил. Краї хреста також можуть бути вигнутими, утворюючи символ свастики, який означає рух вогню.

Якщо до хреста додані 4 точки – це символ засіяного поля. Це знак Вселенського Творця, абсолютна енергія Світла Життя, це Душа, Дух, Свідомість і Тіло людини, це священний зв’язок у життєвому потоці чотирьох елементів – Вогню, Води, Землі та Повітря.

Образ Макоші у нашому проєкті втілила Ольга Сумська, народна артистка України. У зачісці ми інтерпретували лунницю. У макіяжі вдалися до стилізації давньослов’янських рунічних символів. Вбрання Ольги демонструє родючість Землі-Матінки, а блакитний колір символізує небо. Червоною ниткою через усі образи нашого проєкту проходять прикраси, які підкреслюють автентичну красу кожної героїні, розповідають про характерні для кожного образу символи. Макоші відповідає срібло, місячний камінь і гірський кришталь. Її стихії — Земля та Вода. Вісники Макоші – павуки, бджоли та мурашки, тобто тварини, які практично все своє життя проводять у праці.