Залежні: Чому жінки досі віддають гроші чоловікам

Три поради про те, як стати відповідальною за свої фінанси

24.04.2018

Тривала боротьба за ґендерну рівність дала жінкам в усьому світі безпрецедентний доступ до інструментів і навичок аби відстоювати свої права на роботі, вдома та в суспільному житті. Однак, незважаючи на це, у питанні грошей багато жінок все ще залишають право вирішувати фінансові питання чоловікам, як їх матері та бабусі. Про те, чому так відбувається та як зруйнувати цю сталу систему, розмірковували спікерки нью-йоркського саміту Women in the World.

Пола Політо

менеджерка з питань клієнтської стратегії фінансової компанії UBS

Сьогодні ми маємо дві важливі тенденції, що впливають на життя жінок. По-перше, жінки живуть довше за чоловіків. По-друге, зростає рівень розлучень. А це значить, що 8 з 10 жінок доживатимуть віку самотніми та в повній відповідальності за свої фінанси.

Коли в UBS ми стикнулися з цими тенденціями, то вирішили провести своє дослідження. Ми почали спілкуватися з жінками, які пережили розлучення чи смерть чоловіків. На запитання «що би ви змінили у своєму шлюбі?» 60% респонденток відповіли, що хотіли б мати більше контролю над своїми фінансами.

Чому жінки свідомо делегують фінансові обов’язки іншим? Тут, на мою думку, є три причини. Перша – історична. Якщо пороаналізувати минуле, то можна побачити, що з моменту, коли жінки досягли успіху в питанні самозабезпечення фінансового благополуччя, пройшло років 60. Небагато. Друга – суспільна. Деякі жінки дійсно хочуть, щоб про них піклувалися. Так само як і деякі чоловіки хочуть піклуватися про жінок. І нарешті третя причина полягає в питанні впевненості та компетенції. Інколи жінки вважають себе «неповноцінними». Однак це відбувається не тому, що вони не є компетентними, а тому, що вони вважають за потрібне постійно доводити свою компетенцію.

Фінансове питання не має лякати. В ньому є два боки – емоційний і раціональний. З точки зору емоцій варто запитувати себе про власні страхи, чи про речі, які є для вас важливими. А потім проговорювати відповіді на ці запитання зі своїм партнером. Раціональний бік проявляється, коли ви розумієте куди йдуть гроші, де є заборгованість, скільки ви готові витратити на благодійність, а скільки буде потрібно, коли прийде час йти на пенсію. Жінки мають бачити повну картину. Все просто.

Лора Воссер

сімейна адвокатка

Я працюю в Каліфорнії, де дуже розвинута індустрія розваг. Тож до мене постійно приходять жінки, більш відомі як місіс Виконавча Продюсерка, місіс Кінозірка, місіс Голова Студії. Це багаті та досвідчені жінки, які кажуть: «В мене немає кредитної картки з моїм іменем. Я використовую його картку». Є також ситуації, коли гроші в родині заробляє жінка, але вона віддає право контролювати фінанси чоловіку, який вирішив залишатися вдома з дітьми. Вони дозволяють їм піклуватися про це, і навіть не знають, що відбувається з грошима.

В обох випадках присутній брак комунікації. І це дуже велика проблема, якої, на мою думку, варто уникати. Розмовляючи з жінками про гроші, я не даю їм поради щодо того, хто має платити за вечерю під час побачення, проте я завжди говорю їм про шлюбну угоду. Навіть якщо подібний варіант не є прийнятним для вас і вашого нареченого, варто ініціювати розмову, на кшталт тої, яку б ви завели, збираючись укласти шлюбний договір. Звісно, питання грошей не є дуже сексуальним. Але в ситуації, коли ви вирішуєте жити разом, його треба обговорити якомога швидше. Таким чином ви зможете бути на рівних зі своїм партнером.

Розлучення може мати кілька позитивних моментів, один з яких – розуміння свого фінансового становища. Коли до мене приходять жінки зі словами: «Мені так соромно, я не розумію, що відбувається з моїми грошима». Я кажу їм: «Це добра новина. Більше в такій ситуації ви вже ніколи не опинетеся». Багатьом жінкам це дає сили рухатися далі.

Кармен Ріта Вонґ

журналістка

Я зростала в родині, де, крім мене, було ще п’ятеро дітей. Щотижня батько давав матері чек на господарські витрати. Звісно, я не засуджувала її за це: коли в тебе шестеро дітей і тобі треба залишатися з ними вдома – залишайся. Проте була одна річ, яка шокувала мене. Батько простягав чек, а у відповідь чув тільки тишу. Жодного діалогу. Жодних запитань. Лише покірність на обличчі моєї матері. При тому, що вона була дуже розумною та яскравою жінкою, яка виростила мене феміністкою. Мати покірно приймала ситуацію, в якій опинилася. Моя мати не мала власної кредитної картки. Проте сьогодні жінки мають доступ до тих самих інструментів і тієї ж самої інформації, що й чоловіки. Наш розум має встигати за цим.

У розмовах з молодими жінками я часто чую фразу «наші гроші». В цей момент у мене вибухає мозок. Треба чітко розуміти свою автономію. Я також бачу жінок, які впевнені, що їм нема місця у бізнесі: «Не лізь, дівчино. Займайся тим, що робиш завжди». Треба перестати так думати! Невміння вправлятися з грошима не закладено в нас на генетичному рівні.

Є річ, яку треба чітко усвідомлювати – ми ведемо боротьбу за рівність. І можливість мати свої гроші та знати, куди вони йдуть, ‒ це також наша рівність. Те, як ви вправляєтеся з грошима, повністю змінює ваше життя. Гроші впливають на ваше життя так само як і вода, їжа, сон чи секс. Коли ви розумієте це, то можете змінити екосистему в своїй родині.

Моя мати була представницею «старої школи», вона не розмовляла з нами ні про здоров’я, ні про гроші. Вона не сказала своїм дітям, що втратила медичне страхування. Вона не сказала нам, що погано почувається. Згодом в неї діагностували рак четвертої стадії. На моє запитання, чому вона не звернулася до лікаря, мати відповіла: «В мене не було страхування. В мене не було грошей». Нас шестеро дітей – ми могли б вирішити цю проблему. Але не змогли. Тому пам’ятайте: ви маєте тримати фінансове питання під контролем. Від цього залежить ваше життя.

Джерело: Women in the World

Фото Kersti K

— Читайте также: Спасение утопающих: Стоит ли ваш брак того, чтобы его сохранять?