Освіта без перевтоми: як гармонійно поєднувати навчання у школі та хобі дитини

Як вберегти дитину від перевтоми, допомогти їй встигати усюди й не вигоріти — розповідає Олена Самкова, Head of Teachers Care в онлайн ІТ-академії GoITeens для дітей та підлітків

Олена Самкова, Head of Teachers Care в онлайн ІТ-академії GoITeens для дітей та підлітків

Навчатися у школі, знаходити час для друзів і хобі, вчитися  розвʼязувати свої проблеми по-дорослому і перевіряти світ на міцність завдання, які постають перед сучасними підлітками чи не щодня. Здавалося б, у графіку сучасного школяра неможливо знайти місце ще й для повноцінного навчання на додаткових курсах чи у гуртках. Та насправді освіта без перевтоми ніякий не міф, а реальна перспектива для кожного, хто готовий осмислено підходити до планування часу.

Ключем до рівноваги між навчанням у школі, курсами та відпочинком може стати ефективний менеджмент часу школяра. Забезпечення балансу між різними завданнями знизить рівень стресу і покращить продуктивність. 

Зосередьтеся на якості, а не на кількості

Культуру «ворк хард, плей хард» поступово починає витісняти підхід «менше — більше». Його ідея полягає у тому, аби скоротити список справ до мінімуму, зосередитися лише на важливих речах та отримувати кращі результати у пріоритетних сферах.

Схема працює і для школярів. Разом з дитиною визначте, чого саме вона хоче досягти: опанування яких дисциплін є для неї найбільш важливим, якими навичками вона хоче володіти, які знання здобути. Щоб навчання було продуктивним, треба проранжувати завдання за першочерговістю, визначити головні цілі, відкинути зайве та знайти місце для якісного відпочинку.

Розваги та соціальні контакти також важливі компоненти розвитку дитини. Забезпечте їй можливість регулярно та якісно відпочивати, займатися улюбленими справами та проводити час із друзями та родиною. Збалансованість між навчанням і відпочинком допоможе дитині вберегти себе від перевтоми та надасть можливість встигати всюди без втрати бажання діяти.

Використовуйте сучасні технології

Не секрет, що інформаційне перевантаження шкодить як справам, так і здоров’ю. Тому інформацію, яку споживає дитина впродовж дня, слід відфільтровувати з особливою ретельністю. 

Насамперед визначте та усуньте «часові смітники» канали розваг та інформації, на які діти витрачають час безцільно. Наприклад, постійний скролінг соціальних мереж або перегляд стримів відеоігор забирають найпродуктивніші години, які школярі могли б витратити на навчання чи корисні хобі.

Може здатися, що причиною проблеми стали технології, адже саме через смартфони та інтернет діти марнують час на безперспективні речі. Та насправді саме гаджети можуть розвʼязати питання з інформаційним перевантаженням.

Сучасний цифровий простір переповнений безліччю корисних додатків для управління часом. Ви можете навчити дітей користуватися застосунками для створення розкладів, контролювати час виконання ними завдань і навіть блокувати доступ до розважальних сайтів та програм упродовж певних годин. Це допоможе вашій дитині краще планувати час і зосередитися на навчанні.

Крім того, онлайн-ресурси чудовий інструмент для здобуття нових знань. До занять на онлайн-курсах діти можуть долучитися у зручний для них час і вивчати новий матеріал відповідно до свого темпу і рівня розуміння. Уроки в сучасних онлайн-академіях можуть забезпечити додаткову підтримку у шкільних предметах, які даються складно, або допомогти набути абсолютно нових умінь у програмуванні, дизайні чи розробленні ігор.

Створіть розклад

Планування є невіддільною частиною філософії «освіта без перевтоми». Чіткий графік може стати саме тією основою, яка дозволить школярам грамотно й ефективно розподіляти час між навчанням у школі та поза її межами. 

Регулярно сідайте з дитиною і разом плануйте її розклад. Допоможіть їй визначити пріоритети та розподілити час між школою, курсами та відпочинком.

Для цього необхідною виявиться звичка занотовувати усі пріоритетні справи у старому-доброму блокноті, у замітках на телефоні чи в гугл-календарі. Навчившись переносити думки та плани на якийсь носій, діти почнуть все менше забувати щось зробити, не лякатимуться неозначених обсягів завдань та даватимуть мозку змогу відпочивати, а не перебувати у постійній напрузі.

Не забувайте вписувати у графік відпочинок. Нехай дитина саме обере, як розважитися у перерві між справами. Це мотивуватиме її дотримуватися плану й навчатися натхненніше.

Утім, зробити все заплановане вдасться лише тоді, коли графік не міститиме перебільшень і буде реальним до виконання. Адже з плану, що містить 20 пунктів, дитина не виконає й половини.

Активна пауза

Перерви бустять продуктивність. Між шкільними уроками та додатковими заняттями заплануйте для дитини коротку, але активну паузу.

Покращити кровообіг та допомогти «розворушити» тіло допоможуть прості стрибки, присідання чи танці під улюблену музику. Натомість, щоб заспокоїти розум і знизити рівень стресу, можна запропонувати дитині медитацію або глибоке дихання упродовж кількох хвилин.

Якщо є можливість, запропонуйте дитині вийти між заняттями на коротку прогулянку на свіже повітря це значно підвищить енергію та настрій навчатися далі.

Правильне планування, зменшення кількості речей, які відволікають, використання гаджетів для контролю часу та здоровий відпочинок допоможуть дітям бути набагато продуктивнішими упродовж дня. Увага до деталей планування допоможе школярам ефективно керувати своїм часом так, щоб встигати все: і опановувати шкільну програму, і приділяти час улюбленим хобі.