Переваги ароматерапії та ефірних олій у боротьбі зі стресом

Ароматерапія та ефірні олії здатні значно покращити рівень життя

08.05.2024

Олеся Чаюн-Король, сертифікована ароматерапевтка, авторка індивідуальних натуральних ефірних парфумів, аромадіагностка

Для початку поговорімо про те, чому не варто сприймати стрес як належне. Зі слів Роберта Сапольскі, нейроендокринолога та професора Стенфордського університету, хвороби сучасного світу характеризуються повільним накопиченням шкоди. Люди нечасто вмирають від лап хижаків, натомість вони поступово вгасають через такі захворювання як серцева недостатність, рак, гіпертонія. Для медицини було проривом усвідомити, що ці та інші хвороби можуть бути спричинені або значно ускладнені стресом. “Захворювання, повʼязане зі стресом, виникає переважно через те, що ми так часто активуємо фізіологічну систему, яка еволюціонувала для реагування на гострі фізичні надзвичайні ситуації, але ми включаємо її місяцями поспіль…”  Не для цього організм створив цей механізм. Будь-який інженер підтвердить, що система, яка весь час працює в режимі критичного навантаження, вийде з ладу раніше, ніж сплине закладений строк експлуатації.

Отже, стрес – це не тільки тривога і напруга в окремий момент. Він має властивість накопичуватися і руйнувати ефективну роботу органів та систем в нашому тілі.

Накопичений стрес, на жаль, сприяє розвитку аутоімунних хвороб, виразок, гормональних збоїв, мігреней, а також призводить до розладів харчової поведінки. Стрес пригнічує імунітет, прокладаючи шлях вірусним та бактеріальним інфекціям. Драматично, але без перебільшення можна сказати, що хронічний стрес поступово вбиває людину.

Як чинити опір? Вміти активувати реакцію розслаблення у поточний момент та довгостроково. З цим ефективно працюють автентичні ефірні олії.

Як саме ефірні олії впливають на організм?

Ми робимо подих, і молекули ароматичної речовини попадають на нюховий епітелій. На нюхову цибулину передається нервовий імпульс, і далі по нюховому тракту сигнал одразу потрапляє в амигдалу – частину лімбічної системи, яка повʼязана з формуванням емоцій, мотивації та памʼяті. Науковці припускають що фобії, тривога, аутизм і депресія виникають при порушенні функціонування амигдали. Іншими словами, ефірні олії здатні безпосередньо стимулювати частину мозку, яка відповідає за тривоги, страхи, а також за позитивні емоції.

Який існує образ людини, що живе без стресу? Я уявляю самотній дім поряд з лісом, людина, яка багато часу проводить на свіжому повітрі у власному саду. На природі. А натуральні ефірні олії – це і є представництво природи в нашій домівці, до того ж це субстанції дуже концентровані. Взаємодія з ними дійсно здатна заземлити та надати відчуття легкості, розслабленості.

Які ефірні олії працюють на полегшення стресу та тривожності?

Дослідження 2022 року, в якому вивчалися дані 3419 пацієнтів, підтвердило значну ефективність ефірних олій проти ситуативної та хронічної тривожності. Найкраще долає тривожність, згідно з цим дослідженням, ефірна олія Неролі. Експеримент довів не тільки короткострокове покращення, але й довгостроковий позитивний вплив на стан.

Римська Ромашка здатна помʼякшити будь-які емоції. Це основна олія для пропрацювання агресії. Римська Ромашка допомагає екологічно випустити накопичений гнів, роздратування, позбутися кошмарів, тривожності, вигоряння, емоційних гойдалок. Надійна підтримка у боротьбі проти панічних атак.

Ефірна олія Лайму прекрасно працює зі страхами та тривожністю.

Якщо сталося горе, прожити його та прийняти допоможуть Безсмертник та Іланг-Іланг.

Від знервованого стану – Мускатна Шавлія, Ладан, Лаванда, Сосна.

Для покращення сну – Солодкий Апельсин, Римська Ромашка, Лаванда, Неролі.

Є й інші ефірні олії, які допомагають справлятися зі стресовими ситуаціями, а також довгостроково роблять людину менш схильною до тривожних думок, здатною спокійніше реагувати на події. Це цитрусові олії (Мандарин, Апельсин, Грейпфрут), Герань, Жасмін, Роза, Срібляста Ялина, Кедрове Дерево, Мʼята, Пачулі та інші. В роботі з емоціями та стресом важливо, щоб аромат подобався, тому ароматерапевт підбирає формулу, яка підходить найкраще до ситуації та індивідуальних вподобань людини.

Як саме використовувати ефірні олії для отримання ефекту?

  • Нюхати за допомогою індивідуального інгалятора, або просто з пляшечки.
  • Розпилювати в кімнаті з використанням дифузора або аромалампи.
  • Приймати ванну з сіллю та ефірною олією. Можна обмежитись ванночкою для ніг.
  • Наносити на тіло, наприклад після душу, завчасно розвівши ефірну олію з базовою олією.
  • Підготувати індивідуальну суміш для масажу та просити масажиста використовувати її, або робити самомасаж окремих ділянок тіла.

Зверніть увагу, що ефірні олії – це дуже концентровані речовини й треба дотримуватися правил безпеки взаємодії з ними.

Найкраще обговорити їх з ароматерапевтом, але в загальних випадках:

  • не пити ефірні олії, не додавати їх до води та їжі, виключити будь-яке прийняття всередину (вони не розчиняються в воді, і можуть шкодити слизовим оболонкам);
  • не використовувати на тілі в чистому вигляді, тільки в розведеному;
  • концентрації олій мають бути дуже маленькі, особливо для вагітних жінок, дітей та людей у віці;
  • на жаль, наразі дуже часто неякісні продукти видають за ефірні олії. Тож варто знайти ароматерапевта, якому ви довіряєте, або виділити час на вивчення цього питання, щоб використовувати натуральні автентичні олії.

Додам у завершення трохи власного досвіду. Я людина, схильна тривожитися і розумію, як це заважає жити. Коли я регулярно взаємодію з оліями, мій стан піднесений, більш спокійний, і тривожні думки просто не проникають. Коли я вперше помітила, що в певних обставинах, в яких зазвичай я починаю себе накручувати, після взаємодії з ефірами цього не відбувається, це викликало в мене непідробне щастя. Бажаю, щоб кожний та кожна відчула те ж саме за допомогою ароматерапії або інших інструментів, які ви оберете.