Підлітки та догляд за шкірою: поради косметолога

24.04.2023

Редакція WoMo поспілкувалась із лікарем-дерматологом та дізналась відповіді на хвилюючі питання стосовно підліткового догляду за шкірою. Дарія Тіщенко, лікар-дерматолог косметолог, експерт, член Української асоціації лікарів дерматовенерологів і косметологів розповіла чого бажано уникати, аби мінімізувати запалення та підліткові висипання.

Дарія Тіщенко, лікар-дерматолог косметолог, експерт, член Української асоціації лікарів дерматовенерологів і косметологів

З якого віку потрібно починати доглядати за шкірою? 

Перша доглядова косметика з’явилась у мене з 12 років. Я б теж радила починати саме з цього віку. Догляд може починатися з гелю для вмивання, а вже згодом можна додати тонік та крем. Правильний догляд — це дисципліна і результат, адже, юнацьке акне — це розповсюджене захворювання у дітей та підлітків (тут звертаю увагу батьків), що проявляється у дівчаток у період 12-14 років, у хлопців — 14-15 років.

Чи є різниця у догляді для хлопчиків та дівчат? 

Ні. Все залежить від складу засобів і типу шкіри. 

Деякі бренди виділяють окремо лінію для жінок і чоловіків, але насправді це просто маркетинг. 

З якого віку краще починати відвідувати косметолога? 

Якщо немає дерматологічних захворювань, то з 18-20 років. А вдома можна користуватися професійним домашнім доглядом. 

Якщо ж є висипання, почервоніння, чорні цятки, жирна або суха шкіра, то звертатись по допомогу потрібно як тільки-но з’явилася проблема.

Які продукти краще виключити із раціону підлітків, щоб у майбутньому не мати проблем зі шкірою? 

Список «продуктів-ворогів» для нашої шкіри невеликий, але він корисний не лише підліткам, а й жінкам та чоловікам у будь-якому віці. Це не означає, що ви маєте забути про них: все у міру! Отже, поділимо небажані продукти на чотири групи:

 ☑️ «Надмірно жирні»: фастфуд, снеки, тваринні жири, напівфабрикати

 ☑️ «Надмірно солодкі»: мають високий глікемічний індекс, складаються переважно з вуглеводів, що швидко розщеплюються та спричиняють підвищення рівня глюкози в крові

 ☑️ «Надмірно молочні»: тверді та екзотичні сири, жирний сир або молоко (своїм пацієнтам дозволяю іноді купувати кисломолочні вироби з козячого молока)

 ☑️ «Надмірно кавові»: кавові напої, смузі та інше. Чому? Бо кавові зерна мають у складі органічну кислоту, яка підвищує рівень кортизолу (гормону стресу) і тим самим сприяє надмірно активній роботі сальних залоз.

Як впливають солодощі та випічка на висипання шкіри? 

Погано. Тісто (глютен), цукерки та тістечка викликають передчасне старіння шкіри, шкіра втрачає свій тонус, зʼявляються висипання, бо солодке — цукор, цукор — це глюкоза, а бактерії дуже це люблять. Наслідком є висипання, тьмяна шкіра, зморшки, набряклість. 

Що не слід робити?

  • Давити, дерти запалення.  Це також стосується чорних цяток та підшкірних «закритих комедонів»
  • Припікати спиртом, йодом, зубною пастою
  • Самостійно призначати собі домашній догляд
  • Чекати, що висипання пройдуть самостійно
  • Проводити чистки, пілінги в домашніх умовах

Чому не можна видавлювати прищі?

Чи помічали ви, що коли ви «давите» запальний елемент, через деякий час навколо нього з’являються нові запалення, а ситуація з першим не покращилась? Травмувати шкіру буде помилкою, що призведе до погіршення ситуації, виникнення пігментації та навіть рубців, через поширення інфекції по кровоносних судинах! Мої поради: по-перше, чистка, видавлювання — це не панацея від висипань; по-друге, якщо чистка обличчя і необхідна, то виконувати може тільки лікар-косметолог.