Святослав Вакарчук, музыкант, фронтмен группы «Океан Ельзи», кандидат физико-математических наук, в рамках лекции «Незалежність: дар чи випробовування» поделился своим видением, какой должна быть реформа образования и какую роль в ней должны отыгрывать родители.
Я не є настільки ґрунтовним спеціалістом освіти, щоб давати рецепти. Але я просто точно знаю, що та система освіти, що є в Україні сьогодні, і те відношення до вчителів, і вибір вчителів, їхня мотивація, те, як вони підбираються, і ті відношення, що є між вчителем і учнем, не можуть існувати. З тих речей, що лежать на поверхні:
Ми продовжуємо жити в парадигмі, що вчитель завжди правий
Що є абсолютною неправдою і демотивує учнів. Дітей не вчать сперечатись, відстоювати свою власну думку. Діти після середньої школи вважають, що є начальник, який краще знає. І вчителі самі до цього підводять. Нам треба це змінити…
… І не тільки в школах, але й у вихованні батьками дітей
Я розумію, що це хороша традиція, що батьків треба шанувати. Але шанувати й беззаперечно підкорятися волі батьків — це різні речі. Потрібно розуміти, що власна свобода вибору — це є найважливіше. І батькам не треба боятися виховувати дітей у розумінні «твоє життя — то твоє життя»: «Я радий тобі допомогти, але тобі вирішувати, твоє щастя у твоїх руках».
Третя річ, яку потрібно змінити, це відношення до поняття, що таке «знання»
Сьогодні інформація — це не є знання, сьогодні є Google й інформація коштує нуль. Сьогодні не треба набивати голови дітей пустими речами, які кожен третьокласник, зайшовши у Вікіпедію, прочитає сам. Навчайте їх аналізувати світ, навчайте їх бути розумними, приймати рішення, розуміти, як влаштована природа, держава, суспільство. Не змушуйте їх завчати, що таке математичні формули, а навчіть їх користуватись математикою. Пояснюйте природу речей. У нас люди не вміють мислити практичними категоріями. Ну скажіть, навіщо завчати сотні тисяч дат, не пояснюючи, навіщо ці дати потрібні?
Останні новини
- Натхнені історії про величних жінок: 5 фільмів, які має переглянути кожна кар’єристка
- Рецепт сирного фондю у гарбузі
- «Жовтолика»: роман Ребекки Кван незабаром екранізують
- Мозаїка з орнаментами трипільської культури прикрасить місто Українка
- Єпископ УГКЦ Микола Бичок стане наймолодшим кардиналом у світі Новости на главной
Я розумію, що дуже добре, що у 988 році Україна прийняла християнство. Це знають більшість учнів. Але чому саме візантійське християнство вона прийняла? Чи був інший вибір? І на що це вплинуло? Учні не знають… А я вам скажу, що це найбільш визначна подія в історії України, яка зробила країну такою, як вона є, а не іншою. Про це в наших школах не вчать, а якщо вчать, то дуже поверхово. А можна цілий урок розповідати про це, а між іншим згадати дату, тому що дата важлива, але дата — це похідне. В американських школах не всі знають, у якому році була прийнята Декларація про незалежність, але всі знають фразу «Ми вважаємо самоочевидними істинами…» і так далі. Тому що це важливіше!
От що потрібно змінювати.
Фото: Виктория Квитка