Видатні жінки про тривогу та депресію

Чому психічне здоров'я не повинно бути забороненою темою

24.03.2024

Люди рідко та неохоче говорять про свої симптоми депресії та тривоги, адже часто психічне здоров’я – заборонена тема. Тим не менш, визнати існуючу проблему і відкрито говорити про неї — це перший крок до одужання. Ми зібрали висловлювання та мудрі поради відомих жінок, які самі пройшли через скрутні часи і не бояться говорити про це.

Белл Хукс, письменниця, феміністка та соціальна активістка

circle-47

«Ізольованість від інших, самотність – головні причини депресії та розпачу. Це й не дивно: ми живемо в культурі, для якої речі означають більше людей. Матеріалізм породжує «нарцисів», і фокус зміщується на придбання та споживання. Серед «нарцисів» кохання не цвіте». (All About Love: New Visions, 2001)

Керрі Броунштейн, акторка, письменниця, комедіантка

circle-61

«Іноді мені здається, що боротьба з депресією — це боротьба довжиною в життя. Я борюся, займаючись медитацією, спортом, багато читаю. Я почала виходити в люди і намагаюся глибше вникати в історії інших людей, намагаюся не замикатися в собі. Це важко, але знання того, що я не одна і що багато хто пройшов через те саме, що і я, надає мені сил». (Pitchfork, 2015)

Анна Вінтур, головна редакторка американського видання журналу Vogue

circle-48

«Я вважаю, що психічне здоров’я – це тема, яка лякає людей… Вони не хочуть говорити про це. Вагомих причин багато, але психічне здоров’я, я думаю, це те, про що необхідно говорити. Особливо в період з 15-16 років і майже до 30, коли всі думають, що ти дорослий, а ти ще дитина». (New York Magazine, 2015)

Мара Вілсон, акторка

circle-52

«Я завжди була тривожною. У мене є обсесивно-компульсивний розлад, і я пережила депресію. Я б хотіла, щоб хтось тоді сказав мені, що в цьому нічого страшного немає, що не треба щосили чинити опір своїй тривожності, адже це все одно, що боятися страху. І я вважаю, що й у депресії немає нічого страшного, хоча в ній немає жодної романтики. Не треба себе в неї вганяти, не треба страждати від неї. Потрібно шукати допомогу і вийти з неї. Тривога — це «хибна тривога» у вашому організмі, коли ви це розумієте, ви можете з цим працювати». (Project UROK, 2015)

Крістен Белл, акторка

circle-54

«Я знаю, що здається дуже позитивною людиною, але я дуже багато над цим працюю і, якщо потрібно, приймаю медикаменти за рецептом. І мені не соромно за це. Моя мама якось сказала: якщо ти вирішиш приймати антидепресанти, то знай, що нічого соромного в цьому немає, бо ніхто б не відмовив діабетику в інсуліні. Якщо людині потрібний інгібітор серотоніну, це не означає, що він божевільний. Поговори про це зі своїм медиком, із психологом, щоб підібрати необхідний вид допомоги». (Off Camera With Sam Jones, 2016)

Дж. К. Роулінг, письменниця

circle-49

«Я думаю, що схильність до депресії я мала з юності. Загострилася вона в період коли мені було близько 25 років, це був дуже похмурий час. Повне відчуття відсутності надії. Погано, що людині, яка через це не проходила, не можна пояснити до ладу, як ти почуваєшся, бо ти не просто сумуєш. Сум — я з ним знайома — не таке погане почуття. Ви плачете і почуваєтеся живою. А ось холодна відсутність почуттів – це жахливо. Я звернулася за допомогою лише через дочку». (The Oprah Winfrey Show, 2010)

Глорія Стайнем, активістка феміністичного руху, журналістка

circle-41-300x300

«Я плакала, коли була в гніві, бо сама собі не могла пояснити, чому я злюся. Пізніше я зрозуміла, що це дуже поширений стан серед жінок. Гнів вважається «нежіночою» емоцією, тому ми його в собі пригнічуємо, він збирається всередині, доки не виплескується через край. Я бачила, що мовчання про це погіршило стан моєї матері. Так я зрозуміла одну з очевидних істин: депресія — це пригнічений гнів, який діє проти нас. Жінки вдвічі частіше страждають від депресії». (My Life on the Road, 2015)

Кейтлін Моран, журналістка, письменниця

circle-57

Автор бестселера «Бути жінкою» висловилася так: «Що сказати вам, добрі мої дівчатка? Ті, у яких зараз поганий рік, коли ви не пам’ятаєте, чому ви були щасливі у 12 років і не можете уявити, як бути щасливими у 21… Скажу, що паніка та тривога – це злі істоти, їхні поради неправильні. Адреналін – такий самий поганий порадник, як і кокаїн. Паніка і тривога – чокнуті наркомани. Не слухайте їх злісну нісенітницю. Пам’ятайте, що ви не народилися наляканими та з ненавистю до себе. Це все набуте, а значить цього можна позбутися. Це не так просто. Але ж вас не злякати важкою роботою після всього, що ви пережили». (Stylist UK, 2016)

Емі Тан, письменниця

circle-67

Автор бестселера «Клуб радості та удачі» говорить: «Хоч би що було причиною цього, депресія завжди приховується в мені. Частково через те, що моя мама наклала на себе руки, частково через мій особистий життєвий досвід. Як багато людей, я не хотіла вдаватися до антидепресантів, думаючи, що емоційні та психологічні проблеми — це те, з чим можна впоратися і без ліків. Але коли дійшло до медикаментозної терапії — боже мій, це ж зовсім інше життя! Я подумала: «Господи, наскільки щасливішим було б моє дитинство, якби моя мати приймала антидепресанти!» (Time, 2001)

Принцеса Діана

circle-66

«У мене була післяпологова депресія — а це те, що ніколи не обговорюється публічно… і це був важкий час. Вранці ти прокидаєшся і відчуваєш, що не можеш вибратися з ліжка, ти відчуваєш, що тебе розуміють хибно і сама себе ненавидиш. Можливо, я була першою людиною в цій сім’ї, у кого була депресія, або першою людиною, яка могла відкрито заплакати. І, звісно, їх це обурювало: якщо ніколи ти раніше такого не бачив, то як це можна терпіти? На мене наклеїли зручний ярлик: Діана нестабільна, Діана психічно незбалансована. І цей ярлик міцно причепився до мене на довгі роки». (BBC1 Panorama Interview, 1995)

Елізабет Гілберт, письменниця

circle-36-300x300

«Коли ти загубився в цих нетрях, то не одразу розумієш, що заблукав. Спочатку ти думаєш, що ненароком зійшов зі стежки, і якщо добре пошукати її, то скоро знайдеш і все буде знову в порядку. А потім настає ніч, знову і знову, а ти все ще не знаєш, де ти, і стає зрозумілим, що ти обманював себе так довго, що тепер навіть не знаєш, де встає сонце. Пам’ятаю, як я запитала себе, згорнувшись у позі ембріона на своєму старому дивані, замучена нескінченним повтором тих самих сумних думок: «Що ти можеш змінити прямо зараз, Ліз?». І я подумала, що можу встати (все ще схлипуючи) та постояти на одній нозі посеред кімнати. Це щоб довести, що я не можу припинити плакати, тому що не можу зупинити внутрішній діалог. Але я можу принаймні істерично плакати, стоячи на одній нозі». («Їж, молись, кохай», 2006)

Майлі Сайрус, співачка, акторка

circle-51

«Депресія – це не те, про що люди хочуть говорити. Тому що вони не знають, як про неї говорити, адже бути сумним нормально. Я пройшла через депресію. Зачинилась у кімнаті, і батькові довелося вибити двері. Я найбільша противниця ліків, але деяким потрібні антидепресанти, і був час, коли і мені вони були потрібні. Багато хто думає, що не було в мене ніякої депресії — просто дівчисько з жиру шаленіло. Але це зовсім негаразд. Хоча частина правди в цьому є: Всесвіт дійсно дав мені багато чого, а тому я можу тепер допомогти іншим людям не вдавати щасливих. Гірше за це нічого немає». (Elle, 2014)

Керрі Вашингтон, акторка

circle-58

Про відвідування психотерапевта: «Я розповіла про це публічно, тому що я думаю, що це дуже важливо зняти табу з теми психічного здоров’я. Моє психічне та емоційне здоров’я дуже важливі, і я не розумію, чому я не повинна звертатися за допомогою для здоров’я, як я звертаюся до дантиста, щоб підтримувати здоровими зуби. Я відвідую дантиста, чому б не відвідувати психотерапевта? (Glamour, 2015)

Крістен Стюарт, акторка

circle-59

«У період з 15 до 20 років мені було справді важко, я була постійно в тривозі. Я була справжнім control freak. Якщо я не знала точно, як і що має статися чи може статися, я впадала у ступор. Але у певний момент я відпустила ситуацію і довірилася життю. І воно багато чим обдарувало мене. Було нелегко, але я стала стійкою. У мене з’явилася завзятість, якої раніше не було. Це як впасти обличчям у підлогу і підвестися зі словами: «І що? Це зі мною вже траплялося, все гаразд». (Marie Claire, 2015)

Шеріл Стрейд, письменниця

circle-65

Автор бестселера «Дика» знає про подолання болю не з чуток: «Ніхто не захистить вас від вашого страждання. Ви можете виплакувати його, заїдати його, морити голодом, вибивати його і навіть лікувати. Воно є, і ви маєте пережити його. Пройти через нього і навіть полюбити його, стати краще завдяки йому і бігти туди, де лежать ваші мрії, бігти мостом, що побудувало ваше власне бажання зцілення». (Tiny Beautiful Things: Advice on Love and Life From Dear Sugar, 2012)

Мішель Обама, адвокатка, дружина 44 президента США

«Я прокидаюся посеред ночі через переживання або через відчуття тяжкості», — каже Мішель Обама. «Я знаю, що у мене депресія в легкій формі. Не тільки через карантин, а й через расовий конфлікт, спостерігати день у день лицемірство адміністрації [Трампа] дуже обтяжливо», — зізнається Мішель Обама. Ключ до виходу з депресії, за її словами, – підтримання стабільного порядку дня і дотримання певного розкладу. «Крім того, щоб впоратися з емоційними підйомами та спадами, потрібно знати себе і розуміти, що приносить тобі радість». (ВВС, 2020)

Дженіфер Лопес, акторка і співачка

«Ви знаєте, це було досить важко. Під час пандемії, я думаю, у всіх був такий момент, коли вони усвідомили, що перебувають у депресії та серйозно переживають за своє майбутнє. У мене було багато моментів, коли я почувала себе справді погано. Мої діти теж відчули це на собі. У ті дні, коли вам дійсно погано, особливо важливо встати і зробити хоча б щось». (El Zol 107.9, 2020)

Наталія Могилевська, співачка

«Лягаєте спати рано чи пізно? Я за здоровий сон, хоча 10-15 років тому в шаленому ритмі без відпустки і вихідних, виділяючи на сон по дві-три години на добу, я загнала себе на межу нервового виснаження: долали депресивні думки, снилися страшні сни, були галюцинації. . Це дуже страшно. Згодом зрозуміла, що бути щасливим та здоровим просто. Три кити здоров’я — сон, харчування та фізичні навантаження». (Instagram, 2020)

Дакота Джонсон, акторка

«Я боролася з депресією з самого раннього віку — відтоді, як мені було 15 чи 14 років. З часом я навчилася знаходити в ній позитивні сторони, тому що це те, як я відчуваю світ. Думаю, у мене багато складнощів, але я не виношу свої проблеми на інших людей. Це стосується тільки мене самої», — зізналася зірка фільму «50 відтінків сірого». «Я постійно думаю про стан справ в світі просто зараз.  Вона не дає мені спати по ночах. Мій мозок йде в божевільні, темні місця. Мені доводиться проробляти велику роботу над собою, щоб очистити думки і емоції. У цьому мені допомагає терапія». (Marie Claire, 2020)

Леді Ґаґа, співачка, акторка

Зірка вже багато років веде боротьбу з важкою формою депресії. «Бути щасливим – це не так просто. У мене клінічна депресія. Щось не так з процесами в моєму мозку: гормони радості дофамін і серотонін не працюють так, як треба. Так що, коли хтось говорить мені: «Давай, просто будь щаслива!», мені хочеться відповісти: «Ось і будь щасливий сам». Я все ще працюю над собою постійно. У мене бувають погані дні, але бувають і хороші», — зізналася співачка. (Paper, 2020)

Злата Огнєвіч, співачка

 

«Після того, як в моєму житті була глибока депресія на фоні різних невдач, настільки глибока, що я намагалася піти додому, на небо, прийшовши до тями і відчувши, що я все ще дихаю, першим мені захотілося побачити безкрає сонце, щоб воно заливало собою все навколо! То був сильний поштовх, я немов прокинулася від хворобливого сну, усвідомивши, як же сильно я люблю життя. І тоді я вирішила, що хочу бути кращою версією себе. Саме це і стало головним девізом, моєю мотивацією!». Співачка зауважила, що дуже важливо себе хвалити, навіть за маленькі перемоги. (Instagram, 2020)

Кара Делевінь, модель

«Я не вміла говорити нікому «ні» взагалі нікому. І вже дуже скоро я захворіла, у мене сталося загострення псоріазу. Я перестала відчувати зв’язок зі своїм тілом, а моя агенція просто відправила мене до лікаря, який почав колоти мені кортизон. Насправді весь цей час я хотіла, щоби хтось зупинив мене, але ніхто цього не зробив». Вийти дівчині з депресії допомогла її старша колега модель Кейт Мосс. «Я почувала себе так, ніби проживаю чиюсь чужу мрію. Мене врятувала Кейт – вона просто прийшла і практично підібрала мене з землі». Іншими ліками від депресії для моделі стала йога та письменство. (Daily Mail, 2015)

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram