Маркіза де Помпадур: секрети фаворитки Людовіка XV

29.12.2023

Рівно 302 роки тому на світ з’явилася маркіза де Помпадур, найяскравіша жінка галантного віку. Її найчастіше згадують як підступну фаворитку Людовіка XV і законодавицю мод. Проте вона була однією з найвпливовіших жінок своєї епохи, яка сприяла розвитку мистецтва та наук, зробила певний вклад в архітектуру, захищала вчених і філософів та протягом 20 років керувала політикою Франції.

Завдяки своєму характеру, інтелекту, інтригам із коханки короля вона фактично перетворилася на правительку Франції. Її можна назвати легендою XVIII століття. Ця жінка змогла утримати увагу Людовіка XV протягом 20 років, не будучи ні його дружиною, ні коханкою протягом останніх 15 років. Як їй це вдавалося?

«Маленька королева»

Здається, у якийсь життєвий період дівчинки, яку звали Жанна-Антуанета, зірки зійшлися так, щоб вказати у майбутньому єдиний шлях. Коли їй було дев’ять років, ясновидця напророчила дівчинці нібито вона стане коханкою короля. Відтоді мати називала доньку «маленькою королевою» і намагалася дати найкращу для тих часів освіту. Можливо і сама майбутня маркіза вірила в силу пророцтва, оскільки за її заповітом якійсь дамі Лебон, провидиці, було призначено пенсію.

Читайте також: Едіт Піаф: гімн справжньому й короткому коханню

Від фаворитки до маркізи

У 19 років вона одружилася із багатим Шарлем Гійомом Д’Етіолем і захопилася світським життям. А згодом відкрила власний літературний салон, де бували відомі представники вищого світу.

Одного разу Жанну-Антуанетту запросили на костюмований бал у Версаль, куди вона з’явилася напівоголеною – у костюмі богині Діани і викликала фурор. Весь вечір король розмовляв лише з нею. Невдовзі 24-річна жінка офіційно розлучилася з чоловіком, оселилася у палаці та стала офіційною фавориткою імператора.

Жанна-Антуанетта Пуассон

Жанна-Антуанетта Пуассон

В епоху правління Людовика XV королівські шлюби були справою виключно політичною, коли певним союзом можна було зміцнити відносини між країнами та продовжити рід. Королі могли мати коханок, яких обирали серед знатних дам. На посаду «офіційної лідерки» присвячували під час спеціальних церемоній, таким чином король демонстрував найвищу довіру до жінки. Проте це не заважало королю міняти фавориток за першим бажанням.

Читайте також: Марлен Дітріх: справжні жінки не хвилюються

Щоб там не було, та Жанна-Антуанетта отримала дворянський титул маркізи з маєтком Помпадур і стала третьою за рахунком офіційною фавориткою Людовика XV.

Франсуа Буше

Портрет мадам де Помпадур, 1759

Сірий кардинал у спідниці

При дворі її відразу не злюбили за недостатньо знатне походження. Та маркіза не звертала на це жодної уваги. У неї були інші справи. Короля зовсім не цікавила політика, до того ж він був не надто розумним та працелюбним. Помпадур поступово почала цікавитися державними справами і з часом отримала велику владу. Багато хто вважає, що маркіза фактично управляла країною за короля. Вона насправді отримала велику владу і невдовзі занурилася у зовнішню політику та дипломатію.

Фактично мадам де Помпадур визначила політичний клімат у всій Європі та за океаном, змінивши орієнтацію французької політики. Саме вона сприяла початку кровопролитної Семирічної війни, у якому Франція програла та втратила свої колонії та престиж. Про ці події маркізі нагадували ще дуже довго.

Читайте також: Марко Вовчок: famme fatale українського письменства

Та попри все її ім’я швидко стало загальним. І хоча у першу чергу маркізу згадують першою серед найвідоміших куртизанок, з нею асоціюють назву зачісок, французьких блюд та жіночих аксесуарів, розквіт стилю рококо, архітектурні та декоративні новаторства палацових інтер’єрів та вбрання.

Маркіза де Помпадур

Покровителька вільнодумців

Разом з тим маркіза цікавилася науками та мистецтвом, була надзвичайно освічена і начитана та любила книги, на відміну від короля. Ії поважав Вольтер і шукав знайомства з нею ще до того, як вона залишилася при дворі. А французька енциклопедія епохи Просвітництва не побачила б світу, якби не Помпадур. До речі, маркіза підтримувала морально і матеріально багатьох французьких філософів-просвітителів, літераторів, художників і скульпторів та часто захищала їх від короля.

Читайте також: Ганна Барвінок – magnum opus Пантелеймона Куліша

Перші два томи «Енциклопедії» були надруковані лише завдяки маркізі. Але невдовзі їх заборонили, оскільки побачили загрозу для королівської влади. Помпадур довелося захищати перед Людовіком XV Вольтера і Монтеск’є.

«В душі вона була однією з нас», – говорив Вольтер про маркізу.

Та попри все вона залишалася привабливою жінкою із своїми слабкостями. Її вважали законодавицею мод, але багато критикували за марнотратство. Помпадур справді любила розкіш і витрачала величезні гроші на вбрання, шампанське, шоколад та трюфелі. Але не забувала про інших, зокрема сплачувала постановки й опери, допомагала художникам і стала найвпливовішою покровителькою мистецтв.

Маркіза де Помпадур

Маркіза завершила оздоблення Єлисейського палацу, хоча жила у Версалі. А згодом долучилася до заснування у Севрі фарфорової мануфактури, чий фарфор суперничав із мейсенським.

Жодних суперниць

У Помпадур було слабке здоров’я. Вона тричі не змогла виносити дитину, а потім почувалася все гірше. Від близьких стосунків із правителем прийшлося відмовитися. Та маркіза знайшла спосіб зберегти свій статус та вплив на короля. Поруч з Версалем за наказом маркізи збудували особняк, в якому вона відкрила пансіонат для дівчат знатного походження. Згодом вони ставали коханками Людовіка XV, а маркіза контролювала всіх фавориток, щоб не допустити серйозної суперниці. Коли чергова дівчина набридала королю, їй сплачували фінансову допомогу і обирали вигідну партію. Маркіза вже не була коханкою правителя, але і надалі залишалася його другом і жила при дворі.

Читайте також: Долорес Ібаррурі: пристрасна й незламна авторка гасла No pasarán!

Маркіза де Помпадур

Останній портрет маркізи де Помпадур

Королева без корони

Хоча стосунки маркізи з королем перетворилися на суто платонічні, вона все ж таки зберегла свій авторитет, залишалась довіреною особою і другом государя та впливала на французьку політику.

В останні місяці життя Помпадур почувалася дуже слабкою, важко дихала і страждала на жахливі мігрені.

«Вона здалася мені такою нещасною, такою надламаною і такою розчавленою своєю неймовірною владою, що після годинної розмови я пішла з почуттям, що смерть є для неї єдиним порятунком», — пригадувала подруга маркізи мадам д’Ембо.

Але до самої смерті вона цікавилася державними справами. І навіть в останні часи вислуховувала доклади дипломатів і таємних агентів.

Після смерті  у короля з’явилися інші відомі фаворитки, зокрема мадам Дюбаррі. Однак жодна з них не цікавилася нічим, окрім розваг. Маркіза де Помпадур увійшла в історію як сильна та розумна жінка і назавжди залишилася одним із символом французької доби Просвітництва.

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram