Оргазм, кіно та торпеди: як Геді Ламарр стала матір’ю Wi-Fi

Ім'я Геді Ламарр пов'язане з інноваціями та винаходами, які суттєво вплинули на технологічний прогрес

09.11.2023

У 1940-х роках ім’я Геді Ламарр асоціювалося з красою та голлівудською кар’єрою. І ніхто навіть не міг уявити, що ця жінка стане не лише іконою кіно, але й інноваторкою, яка змінить технологічний світ. Її пристрасть до науки та винаходів виявилася важливою для розвитку бездротового зв’язку, який сьогодні став невід’ємною частиною нашого життя.

Гедвіг Єва Марія Кіслер народилася 9 листопада 1914 року у Відні, Австрія, а згодом емігрувала до США. З дитинства дівчина захоплювалася театром, кіно та акторською майстерністю. У 12 років вона перемогла на конкурсі краси у Відні. Важливу рольу у її житті зіграв батько, з яким Геді проводила багато часу. Саме він заохотив її до винахідництва, адже щоденним ритуалом родини були прогулянки, впродовж яких батько пояснював, як працюють ті чи інші технології.

У 1933 році Геді Ламар зіграла головну роль у чеському фільмі «Екстаз». Це був перший в історії кіно фільм з оголеним жіночим тілом та епізодом з оргазмом. У США та Європі фільм був або заборонений, або скорочений цензурою. Після виходу стрічки Геді вийшла заміж за фабриканта зброї, австрійського мільйонера Фріца Манделя. Мандель намагався викупити всі копії фільму «Екстаз» з віденського прокату, однак оригінал йому не дістався.

Зйомки у фільмі «Екстаз» відкрили дорогу Геді Ламар у Голлівуд

Протягом своєї кар’єри Геді знялася у понад 25 фільмах та спілкувалася з видатними особистостями, як-от президент США Джон Ф. Кеннеді та Говард Хьюз.

Але Ламарр завжди мріяла про наукові досягнення. Одного разу вона сказала: «Покращувати речі для мене природно». Геді створила оновлений світлофор і таблетку, яка розчинялася у воді, щоб зробити схожу на Coca-Cola газованку. Однак  її справжнім внеском був винахід у галузі бездротового зв’язку. Разом із Джорджем Антейлом вона розробила систему стрибкової зміни частоти, яка стала основою технологій Wi-Fi, Bluetooth та GPS. Цей винахід був важливим для військових, зокрема, він допомагав керувати торпедами.

Під час Другої світової війни Геді дізналася, що торпеди, які на той час були новими й керувалися радіосигналами, можна було легко заглушити та збити з курсу. Вона хотіла створити радіосигнал, який неможливо відстежити або заглушити, і попросила свого друга, піаніста Джорджа Антейла, допомогти їй це зробити.

На жаль, цю технологію не визнали важливою, Геді ніколи не отримала за неї прибуток, а почали її використовувати лише десятиліттями пізніше. Попри те що Ламарр дожила до 2000 року, до Зали слави національних винахідників США за розроблення технології стрибкоподібного перемикання частоти її внесли 2014 року. Саме тому Ламарр назвали матір’ю Wi-Fi та інших засобів бездротового зв’язку, як-от GPS і Bluetooth.

Люди відмовлялися вірити, що Ламарр така ж розумна, як і красива, тому її ідеї та винаходи не сприймалися серйозно. Коли Геді представила свій винахід стрибкової зміни частоти, їй порадили використовувати свою красу, щоб продати військові облігації, а не мозок, щоб допомогти виграти війну.

Цікаві факти:

  • Геді Ламарр втекла від свого першого чоловіка до Парижа, переодягнувшись служницею.
  • Вона зіграла у більш ніж 30 фільмах і стала «найкрасивішою жінкою світу» як виконавиця головних ролей.
  • Вона змінила своє ім’я на Геді Ламарр, коли прибула до Голлівуду.
  • У проміжках між фільмами вона спроєктувала та розбудувала гірськолижний курорт і винайшла кілька речей, зокрема світлофор і капсулу для приготування газованої води.
  • Виходила заміж 6 разів і мала 3 дітей.
  • У 1997 Геді стала першою жінкою, яка отримала нагороду, відому як «Оскар винахідництва», BULBIE Gnass Spirit of Award.