Порада дня від психолога: що робити, якщо ти не достатньо хороший?

Підвищення самооцінки є одним з найчастіших запитів, з яким працюють психологи, навіть під час війни

низкая самооценка
19.09.2023

І не дивно, бо самооцінка впливає практично на всі сфери нашого життя. Тому вкрай важливо, щоб вона була адекватною. Що ж робити та на що звернути увагу, щоб підняти її до належного рівня?

Надія Юр’єва

Надія Юр’єва, психологиня

Визнання своєї неідеальності. Перше, що треба зробити, це визнати свою неідеальність. Не буває людей, у яких немає недоліків. Мало того, ми всі унікальні у своїй неідеальності. Прагнення відповідати якомусь уявному «ідеалу» призводить до надмірної тривоги і бажання контролювати все і всіх.

Щоб себе цінувати, себе треба пізнати. Роздивитися свої сильні сторони і ті, які ви хочете розвинути.

У логотерапії Віктора Франкла є вправа «Swat-аналіз особисті», яку дуже раджу виконати кожному. Потрібно аркуш паперу розділити навпіл, зліва виписати ваші сильні сторони, а справа ті, які ви б хотіли розвинути. От ви й отримали своєрідну дорожню карту своєї особистості.

Також корисно для пізнання своєї особистості виписати свої цінності. Визначити свої цінності є вкрай важливо, тому що вони є основою людської діяльності. Пірамідально оцінювати цінності небезпечно, ризиковано. У цьому випадку, якщо втратиш найбільшу цінність, потрапиш у екзистенційний вакуум. Натомість краще розмістити свої цінності збалансовано «паралельно».

За Франклом цінності поділяються на:

  • творчі цінності
  • цінності досвіду
  • цінності ставлення

Ставлення до критики й помилок. Людина з адекватною самооцінкою сприймає критику тільки в тому випадку, якщо вона конструктивна. Пам’ятайте, що зовсім не всі, хто вас критикують, можуть бажати вам добра. Задавайте собі питання, людина, яка мене критикує, зацікавлена у моєму розвитку? Людину із заниженою самооцінкою помилки вибивають з колії, що може призвести до апатії, депресії. Як результат людина перестає щось робити, запевняючи себе, що в неї все одно нічого не вийде.

Низька самооцінка

Фото: Getty Images

Читайте також: ТОП-5 книжок про зухвалу силу людського духу

Пам’ятайте, що помилки – це наш шлях до розвитку. Не помиляється тільки той, хто сидить вдома і нічого не робить.

Не порівнюйте себе з іншими. Порівнюйте себе з собою вчорашнім. Порівнюючи себе з іншими ви втрачаєте час. Окрім того порівняння себе з іншими є часто несправедливим. Ми фокусуємося на своїх негативних рисах і порівнюємо їх з позитивними рисами інших людей.

Помічайте свої успіхи. Випишіть на аркуш паперу речі, якими ви пишаєтесь. Що у вас вийшло? Що вам вдалось? Добре, якщо пунктів з переліком здобутків вийде стільки, скільки вам років. Заведіть спеціальний блокнот і кожного дня продовжуйте цей список.

Хочу зазначити, що підвищувати самооцінку добре, але пам’ятайте також про важливість підвищення своєї компетентності. Висока самооцінка сама по собі не відкриє всі двері. Важко знайти професіоналів, які присвятили своїй справі менш як 10 000 годин.

Тож розвивайтесь, пізнавайте себе і свій потенціал, спирайтесь на свої цінності та частіше задавайте собі запитання: «чого це життя очікує від мене?», «якою людиною я можу і хочу стати?» І рухайтесь вперед.