Правозахисники зафіксували 345 випадків тортур цивільних українців з боку росіян

28.04.2023

На окупованих територіях України росіяни найчастіше катують цивільних електричним струмом, а також побиттям. Здебільшого армія рф затримує та знущається з колишніх військовослужбовців та учасників АТО, волонтерів, громадських і політичних активістів, а також представників органів влади та підприємців.

Про це під час пресконференції розповіли правозахисники Центру прав людини ZMINA і презентували дослідження про тортури та жорстоке поводження з цивільними на окупованих територіях України.

Читайте також: Евакуація дітей: у прифронтовій Авдіївці досі залишається одна дитина, яку переховують батьки

Дослідники ZMINA переконані, що становище цивільних на окупованих територіях не так залежить від конкретного підрозділу окупантів, який там розташований, як від тривалості окупації та інтенсивності ведення бойових дій у цьому районі. І більша кількість злочинів проти цивільного населення вчинялася у тих районах, які були окуповані найдовше.

Читайте також: Ув’язнена росією українка Леніє Умерова отримала ще 15 діб у СІЗО: подробиці

Тортури проти цивільних, за словами правозахисників, стали способом придушення цивільного спротиву, до масовості якого росіяни не були готові. Задокументовані випадки катувань показують, що росіяни найчастіше вдавалися до катування українців струмом.

«Крім того, дуже поширеними були різноманітні випадки побиття: ударами рук чи ніг, металевими або пластиковими трубами, дерев’яними битками чи спеціальними поліцейськими кийками», — розповів дослідник Борис Петруньок.

За його словами, постраждалі перебували під постійним психологічним тиском, були свідками катувань інших людей і стали жертвами різноманітних форм залякування. 30 задокументованих правозахисниками випадків тортур передали в Офіс генпрокурора. Чотири індивідуальні звернення від постраждалих невдовзі мають надіслати Спеціальному доповідачу ООН з питань тортур, а три індивідуальні заяви — у Міжнародний кримінальний суд.

Читайте також: Ракетний удар по Умані: кількість загиблих зросла до 10, серед них — дитина

За даними Нацполіції, наразі відомо про 52 місця так званих катівень росіян: найбільше їх у Харківській (27) та Херсонській (16) областях. Правоохоронці розслідують приблизно 5 тисяч фактів тортур та жорстокого поводження, які сталися після 24 лютого 2022 року.