Як пережити почуття невзаємності: поради психолога

28.02.2024

Ольга Корбут,  психоаналітикпсихологиня, керівниця платформи безплатної психологічної допомоги «Розкажи мені»

Впоратися з відторгненням часто буває дуже складно. Хтось може впоратися з ним і за день, проте багато хто застрягає в аналізі ситуації на тижні або навіть місяці.

Адже сходили на побачення, весело провели час, було добре і людина хоче продовжувати далі, але з іншого боку немає реакції у відповідь. Наштовхуватися на «я не хочу стосунків», часом дуже болісно, ​​особливо якщо відчуваєш, що вже закохуєшся чи закохана/закоханий.

І перше, що турбує майже кожного, це відповідь на запитання «чому?». Чому він/вона не схотів/захотіла?

По-перше, якщо вам не сказали про причину, скільки б ви не фантазували, швидше за все ви ніколи не дізнаєтеся її. Істина знаходиться на боці іншої людини. Можливо навіть, що вона сама не знає причини. Просто людина упіймала себе на якихось почуттях, відчуттях і вони були не про закоханість у вас.

Тому перебирати в голові причини і перетворювати потік на нав’язливі думки може лише виснажувати і не давати правильної відповіді.

І навіть якби ви дізналися про причину, то що?

Стали б змінювати себе, підлаштовуватися, вдавати, щоб досягти мети. Тоді питання в іншому, це бажання отримувати задоволення від стосунків чи бажання отримати того, хто відторгнув?

Також можна застрягти у почутті надії на довгий час. Прекрасне почуття, але часом дуже руйнівне.

Відмова однієї людини може сприйматися як тепер мені можуть сказати «ні» і всі інші. Тому я чекатиму і сподіватимусь, що людина передумає і повернеться. Але чи справді це так? Що якщо з одним/одною не вийшло, то тепер це правило поширюється на решту? Можливо біль від відгидиння настільки важко переносима, що не хочеться переживати це почуття ще раз.

Буває так ще, що хочеться знецінити стосунки, щоб було не так важко. «Не дуже й хотілося», «це довго не тривало б». Таким чином, людина займається самообманом і не дає можливості переживати втрату. Навіть якщо ви втратили того, кого знаєте тиждень. Для вас це все одно втрата. Тому дозвольте собі прожити всі почуття, які потребує психіка – біль, розчарування, жалість…

Себе обдурити не вийде, боротися з собою — означає відразу ж програти.

На що варто звернути увагу, так на те, якщо ви починаєте займатися самостійним тривалим самокопанням, де завжди виною у відмові іншого є ви.

Те, що вас не обрали не означає, що причина у вас. Це означає, що причина в тій людині, яка зробила такий вибір. Тобто це про неї, а не про вас.

Про вас може щось сказати те, що несвідомо ви чомусь вибираєте бути причиною будь-яких «бід і нещасть». І тут згадується дитина, яка вважає в якийсь період свого розвитку, що все, що відбувається у світі, це через неї. І добре, і погане. Така собі всемогутність та можливість впливати на рішення інших. Але поки ви не розібралися в тому, чому так відбувається в вашій психіці, змінити своє ставлення буде складно.