Фотокнига Ганни Грабарської «Моя мама хоче повернутися додому» номінована на премію фестивалю Les Recontres d’Arles

До коротких списків престижної премії потрапили також Владислав Краснощок з фотокнигою «Больничка» та Єлена Ємчук з виданням «Маланка»

13.06.2024

Фотокнига українки Ганни Грабарської «Моя мама хоче повернутися додому» потрапила до шортлісту книжкової премії одного з найпрестижніших фестивалів фотографії Les Recontres d’Arles. Про це фотографка розповіла на своїй сторінці у Facebook.

«Отримала e-mail від одного з найпрестижніших фестивалів фотографії у світі — Les Rencontres d’Arles — з привітаннями: моя книга пройшла в шортліст їхньої книжкової премії. Чесно кажучи, я настільки шокована цим. Не те щоб книга не вписувалася в їх рівень або була менш достойною за інші пройти в такий серйозний конкурс. Я цілком і повністю очікувала, що вона пройде. Просто це все відчувається як сюр. Арль завжди здавався мені недосяжною величиною. І ось — моя книга там», — написала вона.

Ганна Грабарська

Фото: Ганна Грабарська

На сайті премії Les Recontres d’Arles зазначили, що фотокнига «Моя мама хоче повернутися додому» змагатиметься за перемогу в одній з трьох номінацій — The Author Book Award, яка «нагороджує найкращий авторський проєкт за сучасну фотороботу».

Про фотокнигу

Фотокнига Ганни Грабарської – це своєрідний документальний щоденник у фотографіях. Він висвітлює період біженства жінок через війну в Україні після початку повномасштабного вторгнення. Робота над нею почалася в дорозі з Кривого Рогу до Нідерландів.фотокнига

«Уже півтора року я знімаю документальний щоденник про мою маму, разом з якою ми поїхали з України в перші дні березня минулого року. За цей час, навіть коли зовсім опускалися руки, моя камера і ця історія тримали мене на плаву», — писала фотографка у соцмережах.

«Моя мама хоче повернутися додому» вийшла друком у Нідерландах у квітні 2024 року. Для цього авторка відкрила передзамовлення на краудфандинговій платформі voordekunst, щоб зібрати гроші на видання. Для нідерландського видавництва Jap Sam Books ця фотокнига стала першим виданням українського автора. У Києві її можна придбати в книгарні «Збірка».

Про номінантів

Владислав Краснощок, фотокнига «Больничка».фотокнига

«Це фотографічний щоденник харківського художника та щелепно-лицьового хірурга Владислава Краснощока. Сюрреалістична розповідь, сповнена жорсткого лікарського гумору, ілюструє хворобливий стан пострадянської медичної системи в Україні: важка праця в умовах застарілої інфраструктури та мізерна заробітна платня медичних працівників неспівмірні з тією відповідальністю, яку вони мають на себе брати», — пишуть в анотації.

Єлена Ємчук, видання «Маланка»фотокнига

 

«Як і всі роботи Ємчук, “Маланка” — особиста, жіночна, сюрреалістична і оточена певною магією. Однойменне свято — це фольклорний ритуал, що відзначається етнічними румунами на заході України 14 січня, на старий Новий рік за юліанським календарем. Походження цієї пасіонарної традиції здебільшого невідоме. У 2019 та 2020 роках Ємчук відвідала Красноїльськ, щоб сфотографувати місцеву Маланку. По суті, йдеться про прогнання зими та відродження весни, відомий звичай, який нагадує повернення Персефони в грецькій мітології. Фотографуючи в Красноярську, Ємчук також створила короткометражний фільм, прем’єра якого відбулася під час її персональної виставки в Українському музеї в Нью-Йорку у 2023 році», — зазначають в анотації.

Про конкурс

Les Rencontres d’Arles — щорічний літній фестиваль фотографії. 1970 року його заснували арльський фотограф Люсьєн Клерг, письменник МішельТурньє та історик Жан-Моріс Рукетт.

Цьогоріч для конкурсу в трьох номінаціях журі відібрало 122 книги, які будуть продемонстровані протягом фестивалю у La Mécanique Générale. Переможці отримають нагороду в розмірі 6000 євро.

Rencontres d’Arles Book Awards відзначає фотобуки у категоріях:

  • Авторська книжка. Відзначає найкращий авторський проєкт сучасної фотографії;
  • Історична книжка. У її межах премію вручають за найкращу документальну книжку про фотографію або про фотографа. Це може бути як тематична, так і монографічна книжка;
  • Фототекстова книжка. Нагороджують найкраще видання, в якій фотографії та слова в рівній мірі сприяють створенню твору.

Читайте також: В Україні з’явилася перша фотокнига національного вбрання

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram