Порада дня від психолога: коли точно треба звертатись до фахівця?

Як зрозуміти, що ще справляєтесь самостійно, коли вже точно треба до спеціаліста і як обрати свого фахівця

09.10.2023

Звернення за психологічною підтримкою, як не дивно, може викликати у людини додаткову тривожність та занепокоєння. І ще мільйон додаткових питань. Чи зі мною все добре, якщо я іду до психолога? Чи не засудить мене психолог, коли дізнається, що робиться в моїй голові? З чого почати? Як взагалі говорити про себе і що розказувати? Та й до кого йти, адже психологів навколо безліч, і вони всі такі різні, і стільки всього незрозумілого говорять? Та і взагалі, може не йти, бо кажуть, що треба все одно все вирішувати самому? Насправді список питань, який чують психологи від людей, які все ж таки доходять до консультації, набагато ширший. В результаті, виходить так, що людина потребує допомоги, але не звертається по неї через сором, страх або власні упередження.

Олеся Малецька

Олеся Малецька, психологиня та консультантка гарячої лінії Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців громадської організації «Громадський рух «Жіноча Сила України»

Може здаватись, що ще рано, «я ще тримаюсь» або «іншим важливіше, не буду займати чиєсь місце і час». Однак, якщо людина замислюється про допомогу, це може означати, що вона вже її потребує. Тож очікування може тільки загострити ситуацію. Крім того, ви можете уточнити у психолога, як він бачить ваш стан, поговорити про маркери ментального здоров’я, поставити просте запитання – «чи зі мною все нормально?», адже психолог – це людина, яка в практиці стикається з дуже великою кількістю людей, ситуацій і запитів. І те, що для самої людини може вийти за межі власної норми, для фахівця з ментального здоров’я буде більш зрозумілим явищем, і ви разом з’ясуєте, що саме з вами відбувається, і чому.

Чи думали ви, як собі уявляє консультацію психолога людина, яка не мала ніколи з цим справу? Телебачення та мас-медіа сформували в голові уявлення про типового психолога у кріслі, навпроти нього (здебільшого на канапі, хоча це вже не обов’язково) – клієнт, який щось розказує (звісно ж, про своє дитинство), і час від часу психолог додає коментарі на кшталт «і що ви при цьому відчуваєте?». Впізнали? Мабуть, ви бачили щонайменше декілька фільмів, де все відбувається саме так.

Але на практиці буває трохи інакше. А іноді – геть не трохи, адже консультативна діяльність в психології сьогодні має безліч розгалужень, підходів і методів, які передбачають можливість не тільки слухати клієнта, а й робити з ним вправи, давати завдання, малювати, писати, створювати щось власноруч, і вся ця діяльність базується на механізмах роботи психіки, вікових особливостях людини, численних експериментах і дослідженнях. І, звісно ж, на досвіді самого психолога. Але ви завжди можете уточнити, що і навіщо ви робите. І психолог має вам пояснити це.

Отже, як обрати свого психолога і що ще варто уточнити?

Професіоналізм психолога – багатокомпонентне явище, і воно складається з кількох базових позицій. Це, перш за все, профільна освіта, власна терапія і досвід. Не соромтесь уточнювати про наявність диплома, тривалість власної терапії, відвідування психологом супервізій і метод, в якому він працює. Це базові параметри, які допоможуть відрізнити фахівця від людини, яка у погоні за модою пропагує власні рішення, ніяк не підкріплені ні науково, ні практично.

А що ж психолог з інстаграму і тік-ток-експерти?

Сучасні соціальні мережі створили можливості для зручної і миттєвої взаємодії між людьми, для творчої самопрезентації та обміну даними. Люди використовують такі платформи по-різному, і часто інстаграм дійсно стає платформою, де можна не тільки споглядати гарні фото, а і попередньо ознайомитись з резюме обраного фахівця. Тож як бути, якщо психолог в інстаграмі здається досить привабливим?

поради психолога

Консультативна діяльність в психології сьогодні має безліч розгалужень, підходів і методів, які передбачають можливість не тільки слухати клієнта, а й робити з ним вправи та давати завдання

Придивіться, чи не обмежується діяльність такого психолога лише інстаграмом? Також запитайте про документи (перш за все, про базову освіту, та, можливо, додатково про підвищення кваліфікації тощо) і досвід. Загалом, не бійтесь питати. Кваліфікований фахівець має спокійно пояснити особливості своєї роботи, і ви зможете зважити те, наскільки вам це підходить, і прийняти рішення – співпрацювати з ним, чи ні. Також зауважимо, що робота психолога конфіденційна, тому тут не завжди вийде зорієнтуватись на відгуки або чиїсь підказки, скоріше треба визначити також власні вимоги і пріоритети.

Інше твердження, яке, на жаль, все ще іноді можна почути серед людей – якщо я іду до психолога, то зі мною щось не так.

Нагадаємо, що психолог працює з цілком здоровими людьми. Так, як перукар допомагає зробити кращою зачіску, а спортивний тренер — спланувати тренування саме для вас, психолог може допомогти людині не тільки легше пройти складний період її життя, але і досягти зростання у бажаній сфері діяльності тоді, коли у вас загалом все добре.

Навіщо мені психолог, якщо я маю вирішувати все самостійно?

Це теж вкрай популярне питання, бо дійсно жоден психолог не зможе сказати, що саме вам робити в тому чи іншому випадку. Однак, психолог може пояснити, що з вами відбувається і допомогти знайти причини, що заважає це рішення прийняти. 

Він навчить краще розуміти себе, запропонує бачення ситуації зі сторони, адже часто, знаходячись в середині проблеми, ми ніби ходимо по колу. Крім того, він не сприймає емоційно ті речі, які для нас болісні, і може дати більш ґрунтовний зворотний зв’язок. А якщо ж говорити про кризовий стан, то психолог ще й може допомогти людині стабілізувати  її емоційний стан, і вивільнити енергію для чогось цінного у вашому житті. 

Можна ж пожалітись подрузі або партнеру, навіщо ще хтось?

Як вже було зазначено, кваліфікований психолог — це спеціаліст, який знає закони і механізми роботи психіки. А психіка — це той тонкий інструмент, завдяки якому кожна людина унікальним, властивим тільки їй чином, сприймає світ. Так от, психолог вчиться налаштовувати цей інструмент, як налаштовується скрипка, щоб музика звучала гармонічно. Звісно ж, людині вкрай важлива підтримка, і це чудово, що у вас є з ким розділити щасливі і не дуже моменти. Для цього вам і потрібні близькі люди. А от звернення до спеціаліста з ментального здоров’я допоможе швидше, екологічніше та з меншими втратами повернути себе до ладу. Ваші близькі – це люди, які співпереживають разом із вами. Психолог же – це та людина, яка має мінімально занурюватись у переживання і емоції. Це людина за лаштунками процесу, і тільки так він зможе вам допомогти.

В моїй голові коїться щось жахливе, я не можу про це розповідати навіть психологу.

Психолог сприймає інформацію, яку надає клієнт, як інтелектуальну мапу, тобто він/вона тримає в голові систему критеріїв і причинно-наслідкових зв’язків, які зрештою вкладаються в систему рішень і побудову тактики і стратегії змін спільно з клієнтом. При цьому, психолога жодним чином не турбують жодні деталі вашого життя, окрім уточнення тих параметрів, які допоможуть розуміти картину більш повно щоб краще вам допомогти. 

Коли точно треба до психолога?

Звісно ж, якщо ваше життя здебільшого збалансоване, ви отримуєте від нього задоволення, знаходите час на відпочинок і улюблені справи — ви молодець, і в таких умовах похід до психолога може скоріше бути зумовленим бажанням зробити більше. Так теж буває.

поради психолога

Психологічний супровід може стати опорним у процесі відновлення

Але коли в житті повторюються одні й ті самі ситуації, і ви не бачите в них вирішення, коли повторюються помилки, хоча ви наче шукаєте інші  підходи до вирішення — тоді, можливо, вам потрібне бачення ситуації з боку. Тим більше коли починає здаватись, що маленькі дрібниці вже не викликають посмішку, а фарби життя вже не такі яскраві, як це було раніше, важливо звертати на це увагу і звертатись по підтримку, випереджаючи вигорання чи кризу. Також зауважимо, що якщо ви відчуваєте, що вас бентежать не тільки втома, пригнічений настрій чи похмурі думки, але і фізіологічні прояви, як, наприклад, посилене серцебиття, будь-який біль в тілі, порушення апетиту чи сну — тоді потрібно звертатись вже, в першу чергу, до лікаря. А психологічний супровід може стати підтримуючим у процесі відновлення, але він не замінить лікування.

Психолог – це дорого, і не кожен може собі його дозволити

Так, один з принципів роботи психолога – це оплатність, що, своєю чергою, забезпечує відповідальне ставлення клієнта до спільної діяльності. Однак, для тих, хто цього дійсно потребує, створюються різноманітні програми підтримки ментального здоров’я, в Україні зараз діють чимало проєктів і програм, особливо для тих, хто постраждав від наслідків війни.

Особливо важливо зараз підтримувати тих, хто є частиною нашого захисту – це військовослужбовці і їхні родини, і якщо ви або ваші знайомі належать до родин військовослужбовців, то вони можуть звернутися за якісною безоплатною психологічною допомогою до фахівців гарячої лінії Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців за безкоштовним номером 0 800 332 720. Служба працює щодня з 10:00 до 20:00 без вихідних. Тут кваліфіковані психологи-консультанти готові обговорити саме ваш стан, допомогти знайти рішення або просто стати тією людиною, хто вислухає і зрозуміє. Крім психологічної підтримки, спеціалісти також надають консультації та супровід із соціальних питань. Спілкування на телефонній лінії — конфіденційне. Також консультацію та підтримку можна отримати в Telegram @pidtrymkainua.

Своє коло порозуміння дружити та матері військових можуть знайти і у групах підтримки, які у форматі онлайн безплатно проводить ГО “Громадський рух “Жіноча Сила України” окремо для дружин та окремо для матерів. Зустрічі відбуваються у супроводі психологів. Тут жінки, які переживають схожі життєві виклики, можуть спілкуватися, дізнатися, як покращити свій емоційний стан, як підтримувати себе і свого рідного військового, а також відчути взаємопідтримку, отримати нові знайомства та знайти ”своїх”. Стати учасницею таких зустрічей можна, заповнивши анкету на сайті або зателефонувавши на лінію 0 800 332 720. Більше інформації про підтримку військових та їхніх рідних ви можете знайти на сайті Служби www.pidtrymka.in.ua.