«Women in Tech» на саміті у Швеції: як жінки змінюють світ технологій в Україні та Європі у 2024?

24.02.2024

Привіт, мене звати Наталя Трубнікова і я СМО в технологічній компанії Gart Solutions. Нещодавно я повернулась з конференції 2nd Future of Ukraine Summit, яка проходила в Стокгольмі. Ця подія була присвячена економічній відбудові та розвитку України разом з можливостями поглиблення співпраці та налагодженням бізнес-зв’язків зі Швецією. 

Наталя Трубнікова,  CMO Gart Solutions

На конференцію зібралося неймовірне ком’юніті підприємців (засновники 24-х інноваційних українських стартапів (серед яких мали змогу “запітчити” і ми); а також — представники бізнесу у Швеції, інвестори, представники уряду та муніципалітетів Швеції, міжнародних організацій, акселераторів, інкубаторів та інші бізнес-лідери та “десіжн-мейкери”.

Я маю вже достатньо великий досвід відвідування подібних івентів і цього разу була враженна гендерним складом конференції. Хочу поділитись своїми спостереженнями та прогнозами. 

Трохи статистики

Якщо вірити DOU, то майже три чверті айтівців в Україні — чоловіки (74%). Цей показник дуже наближений до світового, де жінки займають 28%  серед технічних працівників. 

Загалом, в сучасному світі сфера технологій і досі вважається чоловічою. Хоча, звісно, тектонічні зсуви в цьому напрямку відбуваються постійно. 

Кількість жінок у світі технологій зростає кожного дня. Згідно зі статистикою, їх стало більше майже в усіх спеціалізаціях, навіть у таких традиційно «чоловічих», як розробка і DevOps

Конференція The Future of Ukraine на практиці показала — жінок в ІТ з кожним роком стає більше. І на це є об’єктивні причини. Гендерний паритет у бізнесі — не лише етичне чи моральне питання, а й економічне. Згідно з дослідженням McKinsey, до 2025 року глобальний ВВП може зрости на 12 трлн дол., якщо просувати гендерну рівність. Це означає, що гендерна нерівність — це  не тільки соціальна проблема, це серйозний виклик для світової економіки, в цілому. 

Саме тому в розвинених країнах приймаються закони по жіночій квоті — бо це економічно вигідно. Наприклад, в жовтні 2018 року в штаті Каліфорнія ухвалили закон: до складу рад директорів публічних компаній має входити хоча б одна жінка. Подібні вимоги є в деяких європейських країнах. Так у Норвегії, не менше 40% ради директорів публічних компаній складають жінки. Причина цих законів в тому, що основними перешкодами в кар’єрі часто виявляється не професійна невідповідність, а брак зв’язків і недовіра до фахівчинь.

The Future of Ukraine

В Україні IT ринок зазнає змін ще й через війну. Багато айтівців-чоловіків зі зброєю в руках зараз боронять нашу країну. А жінки обіймають все більше лідерських позицій та представляють свої компанії на міжнародній арені. Так з 7% до 9% зросла частка жінок серед СТО і Director of Engineering.

Якщо брати спікерів The Future of Ukraine, то серед них було 30 жінок і 27 чоловіків. Тобто, понад 50% — жінки. Крім самих спікерів, на саміті були представники 24 стартапів з України, серед яких знову ж таки третина — жінки. І я вважаю, що конференція від цього тільки виграла, бо рівень підготовки у жінок (частково через традиційне упереджене ставлення) часто значно вищий, ніж у чоловіків (стверджую на основі спостережень з презентацій та стартап-пітчів. Жінкам потрібно робити свою роботу на сходинку  краще, просто щоб залишатись “на рівні”у ментальному сприйнятті жінки бізнес-середовищем. 

Доповіді дівчат на The Future of Ukraine було не тільки приємно слухати, через гарні презентації та змістовність матеріалу, за рівнем підготовки та систематизації матеріалу, вони дали фору багатьом чоловікам на івенті. Щобільше, навіть в нашій суто технологічній компанії, яка надає DevOps послуги, є жінки не тільки на маркетингових чи сейлових позиціях, але і серед інженерів.

СТО and co-founder Gart Solutions, Роман Бурдюжа

Хочу додати, що попри поширену думку, що жінки в ІТ переважно обіймають нетехнічні посади, все ж, 66% від загальної кількості жінок  — це технічні фахівці. 59% жінок в ІТ зареєстрували ФОП за кодом «62.01 Комп’ютерне програмування». 

Жінки частіше за чоловіків працюють за напрямами «63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на вебвузлах і пов’язана з ними діяльність» і «62.02 Консультування з питань інформатизації». Такі відділи як HR/рекрутинг/Learning and Development — майже суто жіночі напрямки. Крім того, багато дівчат у Customer Success (73%), маркетингу та PR (63%), продажах (62%) і дизайні (52%). 

Цікавий факт: обсяг ринку ФемТех індустрії коливається від 500 мільйонів доларів до 1 мільярда, а прогнози свідчать про можливості двозначного зростання доходів. І це при тому, що  термін «FemTech» вперше вжила Іда Тін, співзасновниця додатка для жінок Clue лише у 2016 році! ФемТех включає в себе широкий спектр технологічних продуктів і рішень для споживачів-жінок і звісно ж, відсоток  залучених до розробки продуктів жінок у таких продуктах — високий. Більша різноманітність означає, що те, що виробляється, є більш актуальним і репрезентативним для суспільства в цілому.

Виклики

Нещодавно з одним моїм знайомим стався прикрий випадок. Йому довелось вибачатися через комплімент спікерці на технічній конференції. Ще 10 років тому IT сфера жила за патріархальними законами. Сьогодні світ змінився і чоловікам потрібно адаптуватися та приймати нові правила гри (нижче один з прикладів дискусій такого типу на різних тематичних майданчиках та в соціальних мережах).

Але це не найбільший виклик, з яким стикаються жінки в технологічних компаніях. 

На конференції в мене склалося відчуття, що український бізнес поки ще тільки починає усвідомлювати всі переваги, які додають жінки у якості лідерів. Низький відсоток жінок у технічній сфері ІТ-сектора, певна сегрегація за професіями — усе це, багато в чому, наслідки сексизму.

До того, дуже часто зарплатні очікування жінок на 10–30% нижчі, ніж у чоловіків. В числовому еквіваленті, за даними Djinni, різниця у зарплаті коливається між $200 та $500 на користь чоловіків на рівні junior, $500-1000 на рівні senior. Цікавий момент — 63% жінок не знають, скільки заробляють колеги на тій самій посаді та з тим самим рівнем досвіду. Тобто, багато компаній мають труднощі з прозорістю. 

Історична перспектива та можливості

Мало хто знає, але Україна може пишатися своєю винахідницею у сфері IT. Катерина Ющенко (1919–2001) розробила програмне забезпечення для першого в континентальній Європі комп’ютера ЕОМ «Київ». А ще — наукову школу теоретичного програмування. 

Сьогодні важливо розвивати спільноту жінок в IT і певні кроки на цьому шляху вже є.  

Наприклад, Women Who Code — міжнародна некомерційна організація, яка прагне допомогти жінкам будувати кар’єру в технологічних сферах. Організація проводить офлайн-мітапи, зокрема в Україні.

WTech — клуб для жінок-керівників та інвесторів з ІТ-сектору.

European Women in VC — спільнота жінок-інвесторів європейських країн.  

Technovation Ukraine — спільнота професіоналів, мета якої — надихнути та підтримати жінок зі сфери ІТ. 

«Дівчата STEM» — проєкт, покликаний подолати гендерні стереотипи при виборі професії. 

Список можна продовжувати, бо, на щастя — з’являється все більше і більше спільнот, організацій, івентів та проєктів. 

P.S. Якщо у вашій компанії є жінка-лідер (або може нею стати) — не забувайте моніторити ці можливості. 

“Вигоди” починаються від знижок на квитки на конференції (наприклад, Websummit: у 8 разів квиток Women in Tech дешевше від звичайного), так і, часто, зустрічаються повністю безоплатні можливості участі в ком’юніті, можливість отримання менторингу чи грантів.

***Несмішна правда. 

Британські вчені (нормальні, а не ті що з мему) встановили, якщо прогрес продовжуватиметься такими темпами, які були зафіксовані в останні роки, знадобиться близько 283 років, щоб представництво жінок в ІТ вирівнялось з чоловічим.

Саме тому, коли на конференціях без фокуса на гендер (як було з The Future of Ukraine) стається таке жіноче свято — це привід сподіватись, що британські вчені дещо помилились в розрахунках.