Едіт Вортон — особиста драма та літературні шедеври представниці вищого світу

Едіт Вортон була поетесою, есеїсткою, письменницею оповідань і прозаїком. У 1921 році вона стала першою жінкою, яка отримала Пулітцерівську премію з літератури за роман «Епоха невинності». Детальніше про її особисте життя та творчість читайте в нашому матеріалі.

24.01.2024

Романи Едіт Вортон, написані понад 100 років тому, переживають період культурного відродження, гучний серіал HBO «Позолочене століття» 2022 року це підтверджує.

Хто така Едіт Вортон?

Едіт Вортон (Едіт Ньюболд Джонс) — видатна американська романістка, авторка тринадцяти великих романів, найвідомішим з яких є «Епоха невинності». Завдяки цій книзі письменниця у 1921 році стала першою жінкою, яку нагородили Пулітцерівською премією.

Читайте також: Книжкові бестселери: що найчастіше читали і купували українці у 2023 році

Едіт Вортон народилася 24 січня 1862 року у Нью-Йорку, в заможній аристократичній родині. Дитинство і юність вона провела в Європі, де зійшлася з багатьма знаменитими письменниками того часу, зокрема із Генрі Джеймсом, класиком англо-американської літератури.

У 1908 році, вже як відома письмення, вона покинула чоловіка і втекла до Франції, де почався її багаторічний таємний роман із Мортоном Фуллертоном, журналістом британської «Таймс». У роки Першої світової війни Едіт Вортон працювала журналісткою «Таймс», майже постійно перебуваючи на лінії фронту.

Читайте також: Більшість літературних бестселерів у 2023 році написали жінки

За самовіддану допомогу біженцям із районів бойових дій у 1916 році уряд Франції нагородив її орденом Почесного легіону. До кінця днів Вортон жила у Франції, лише одного разу — в 1923 році — відвідала США, щоб узяти участь у церемонії вручення їй почесного докторського ступеня Єльського університету.

Кілька книг письменниці вже у наші дні покладено в основу фільмів і серіалів, серед яких особливе місце посідає блискуча екранізація «Епохи невинності», яку зняв у 1993 році Мартін Скорсезе з Мішель Пфайффер і Вайноною Райдер у головних ролях. Фільм зібрав величезну кількість престижних нагород і премій, та запорукою його успіху були насамперед чудовий сюжет і майстерність письменниці.

Читайте також: 20 потужних цитат Хаяо Міядзакі про життя

Літературні шедеври Едіт Вортон

Події всіх найважливіших романів Вартон — «У будинку веселощів», «Звичай країни» та «Епоха невинності» — частково чи повністю розгортаються у Нью-Йорку. Це місто було центральним у розумінні світу Вартон.

«Епоха невинності» принесла письменниці Пулітцерівську премію у 1921 році. Вона стала першою жінкою, яка отримала цю літературну нагороду.

«Епоха невинності»

В «Епосі невинності» (1920) соціальні звичаї та сімейна відповідальність розлучають двох закоханих протягом трьох десятиліть. Ньюленд Арчер, багатий юрист і один із найпривабливіших холостяків Нью-Йорка, збирається одружитися з Мей Велленд, невинною дівчиною з однієї з найкращих родин. Однак їхнє незабаром подружнє щастя порушує приїзд чудової та екзотичної кузини Мей, графині Еллен Оленської, яка покинула свого жорстокого чоловіка, польського графа. Неминуче Ньюленд закохується в Еллен, що призводить до сумного любовного трикутника, наповненого тугою та нездійсненим бажанням.

Читайте також: Найкращі цитати Едгара Аллана По — батька сучасного детектива

«Звичаї країни»

Ані низький соціальний статус, ані нещасні партнери не можуть утримати Ундіну Спрегг, амбітну молоду жінку із Середнього Заходу, від підйому соціальною драбиною Нью-Йорка. У романі Спрагг орієнтується у суворих правилах вищого суспільства, дізнавшись, що нове багатство її родини не зовсім відповідає старому соціальному родоводу блакитної крові.

Читайте також: Кістки — мовчазні свідки людського життя. Уривок із книги «Закарбовано на кістках», #книголав

Звичаї країни

«У будинку веселощів»

Вортон критикувала вище суспільство і те, наскільки ворожим воно може бути до жінки, попри її соціальне становище чи багатство, у романі «У будинку веселощів» 1905 року. У центрі трагічна історія про Лілі Барт, привабливу молоду жінку, але з фінансовими труднощами, яку розгромили суворі соціальні звичаї та жорстока образа вищого суспільства Нью-Йорка. Коли Лілі дорослішає і перспективи вийти заміж за багатого чоловіка з хорошими зв’язками починають слабшати, вона виживає завдяки дотепності та надії на життя з більшою свободою, але світ, яким вона його знає, стає все меншим і меншим, поки у неї не закінчаться варіанти життєздатного майбутнього.

Читайте також: В Україні вийшла книга рецептів за всесвітом «Відьмака»

Долучайтеся до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram