Права жінок — це права людини: Звіт Amnesty International за 2018 рік

Перспективи та загрози рівності в Україні

15.02.2019

У річній доповіді міжнародної правозахисної організації Amnesty International йдеться про те, що 2018 рік пройшов під знаком боротьби жінок за свої права в усьому світі. Марія Гур’єва, речниця Amnesty International Україна, висвітлює найголовніші виклики і проблеми захисту прав жінок в нашій державі.

Ситуація в Україні та в світі

В Аргентині, Ірландії та Польщі відбувалися масові демонстрації з вимогою скасувати заборону абортів. В Ірані та Саудівській Аравії активістки, попри арешти та переслідування, боролись за своє право керувати автомобілем та не носити хіджаб. У США, Європі та Японії мільйони взяли участь у другому Жіночому марші проти мізогінії та насильства.

В Україні 8 березня в багатьох містах, не зважаючи на напади і погрози, відбулись акції та інші події, присвячені правам жінок. На Марш рівності в 2018 році вийшли тисячі людей, не злякавшись погроз та нападників, що чатували поряд. Набирає потужності та видимості низовий рух за права жінок та проти гендерно обумовленого насильства. Жінки стають дедалі більш видимими в тих сферах, які раніше були для них майже недоступні. ЗМІ публікують більше матеріалів, присвячених правам жінок та ЛГБТІ, випадки сексуального насильства та дискримінації обговорюються більш відкрито та викликають справедливе обурення.

Але говорити про грандіозний підйом жіночого активізму та активізму за права людей неможливо, якщо водночас не розуміти, чому жінки та представники ЛГБТІ спільноти мають настільки відчайдушно боротися.

Зміни у законодавстві

На жаль, у 2018 році влада багатьох країн відкрито підтримує закони, що дискримінують та пригноблюють жінок, а жорстокі напади на ЛГБТІ людей є прикрою реальністю сьогодення.

В Україні були прийняті достатньо прогресивні закони, з протидії домашньому і сексуальному насильству, проте держава досі не здійснює системних кроків для захисту дітей та жінок від гендерно обумовленого насильства, зокрема відмовляється ратифікувати Стамбульську конвенцію.

Організації та групи, що виступають проти рівності та прав людини по всьому світ,у обрали нову тактику пригнічення: тепер вони називають феміністок, ЛГБТІ активістів та активісток, «прихильниками гендерної ідеології» та стверджують, що вони несуть загрозу «традиційній сім’ї». Такі групи часто, вдаючись до цькування в інтернеті, намагаються змусити замовкнути тих, хто обстоює права людини. Особливо активно такі об’єднання виступають в латинській Америці та Європі. Не винятком тут є і Україна, проте такі угрупування не обмежуються лише словами, але вдаються до насильницьких дій: фізичних нападів та погроз.

Поступ

Так, за минулий рік в Україні стались десятки нападів на активісток та активістів за права жінок, на ЛГБТКІ людей, ромські родини. В абсолютній більшості випадків нікого з нападників правоохоронні органи не притягли до відповідальності. Відповідно, у 2018 році, радикально налаштовані угрупування почувались впевнено, атакуючи активісток, викладаючи відео та фото своїх нападів онлайн. Проте той факт, що цього, 2019 року, активістки в різних містах вже розпочали готувати акції за права жінок до 8 березня свідчить, що вони не бояться і готові і далі відстоювати свої цінності та права, не зважаючи на погрози та напади.

Наступний рік — це рік надії на те, що в нашій державі розпочнуться системні зміни, спрямовані на побудову рівності та поваги до прав людини не залежно від її походження, кольору шкіри, сексуальної орієнтації, гендеру і т.д. Нові закони з протидії домашньому насильству, що ввійшли в дію в 2019 році, мають шанс зробити країну безпечнішою для жінок та забезпечити тим, хто постраждав від гендерно обумовленого насильства шанс на правосуддя. Важливо щоб запрацювали механізм, необхідні для ефективної реалізації цих законів. Крім того, правоохоронні органи мають покласти край системній безкарності та захистити права людей від посягань.

Фото: Amnesty International Україна

— Читайте також: Люди в белом: Конгрессвумен выступили за равную оплату труда и репродуктивные права