Вигорання у батьків: що це і як з цим впоратися?

18.08.2023

Бути батьками – це радість, але разом з тим важка робота, за яку ніхто не платить. Тому іноді батьки за гонитвою «бути ідеальними» страждають від емоційного вигорання.

Щоб полегшити емоційне вигорання, слід дотримуватися певних рекомендацій, якими поділився наш експерт.

Правило 1. Дуже точно визначити мету!

Скажімо, коли я пишу про хвору дитину, я не ставлю за мету її вилікувати – лікувати дитину буде лікар. Я не ставлю за мету зібрати гроші – їх збиратиме фонд. Я ставлю за мету розповісти про дитину історію. Все, крапка. З вихованням дітей те саме. Коли я залишаюся з дітьми, я намагаюся чітко формулювати свої цілі. Для чого я тут? Щоб виростити щасливу людину? – Ні. Щоб виростити успішного? – Ні. Я просто стежу, щоб вони не вбилися. Це дуже допомагає заощаджувати сили.

Читайте також: Кожен другий житель Землі до 75 років страждатиме на психічні розлади – дослідження

Правило 2. Потрібно відмовитися від подяки!

Очікування подяки – це страшна річ, яка витягує купу сили. У моїй практиці була дівчинка, хвора на рак, на яку ми зібрали півтора мільйона доларів. Півтора мільйона! А вона вмерла. Так буває. Не чекайте від дітей, що вони відповідатимуть вкладеним у них зусиллям чи нервам, чи грошам. Собі я це просто заборонив.

Правило 3. Не намагайтеся «причиняти добро»

Не треба наздоганяти людину і говорити: «Зараз я зроблю тобі добре!». Причому нікого – дружину, чоловіка, дитину, тим більше. Діти самі тягнуться до знань, тому немає сенсу бігати за ними, які ще не навчилися ходити, зі словами: «Подивися, це буквар!», або: «Оце літери!», або: «Ходімо, я відведу тебе в сенсорну кімнату! ». Дитина не хоче в сенсорну кімнату, вона сама скрізь знаходить нові відчуття. «Причиняти добро» дітям не потрібно. Це витрачає дуже багато сил і не приносить жодної користі.

Читайте також: Тривожність: як виявити, на що звернути увагу та як впоратися

Правило 4. Потрібно обов’язково мати супервізора

Знайдіть когось, кому ви вірите. Когось, хто в потрібний момент зможе прийти і сказати: «Ти втомилася», — і ви повірите. Причому повірите, навіть якщо у вас остаточно «знесло вежу». Тому що у нормальному стані ви й самі розумієте, що втомилися. А ось у тому стані, коли ви так втомилися, що вже не здатні розуміти, якраз потрібна довірена людина. Хтось, хто зможе, не користуючись цим, від щирого серця дати вам слушну пораду або просто вислухати.

Читайте також: Видано унікальний практичний посібник «Поговори зі мною» про те, як надавати базову психологічну допомогу

Правило 5. Спорт

Алкоголь також гарна річ, але дає побічні ефекти. А ось спорт – те, що треба. Особисто я віддаю перевагу боксу. Знаєте чому? Потрібно вибирати види спорту, у яких важко халтурити. У боксі, як тільки починаєш халтурити, одразу отримуєш у ніс. Чудовий спорт!

Приєднуйтесь до наших каналів TelegramInstagramтаFacebook.