Як жінці-лідеру почуватися на рівних у великому бізнесі

28.02.2024

Анна Нечаєва, СЕО «ТК-Домашній Текстиль»

Жінки в Україні очолюють понад третину підприємств. За даними Державної служби статистики, 35% діючих компаній перебувають під жіночим керівництвом. І хоча гендерний розрив досі суттєвий, він потроху зменшується. До прикладу, у 2019 році цей показник становив лише 29%. Я переконана, що найближчими роками успішних, талановитих і ефективних лідерок ставатиме дедалі більше. Тож хочу поділитися, до чого слід бути готовим, а також розповісти, які риси та підходи допомагають вдало керувати складними процесами та рухати свій бізнес уперед.

Як це — бути жінкою-СЕО у великому бізнесі

«ТК-Домашній Текстиль» — один із найбільших виробників текстилю в Україні. Тож позиція СЕО передбачає ухвалення багатьох стратегічних рішень (інколи одночасно), розвиток партнерських відносин, опрацювання та запуск нових напрямів і, звісно ж, взаємодію та менеджмент команди з кількох сотень професіоналів. Тож одразу скажу: керівні посади у такому бізнесі апріорі відповідальні й нелегкі, незалежно від того, хто їх обіймає. Тому тут радше йдеться про певний склад розуму і стиль мислення, а не про стать. 

Працюючи у сфері легкої промисловості, я почуваюся доволі органічно. Текстиль, домашній затишок, декор, комфорт — це все мені близьке, тож і щоденна робота над таким продуктом надихає. Та й колектив у нас здебільшого жіночий, усі на одній хвилі й добре ладнають. У цьому сенсі, напевно, сфера має певні переваги. 

Принципи, що сприяють стрімкому карʼєрному зростанню 

На ринку праці окрім гендерних стереотипів, на жаль, є і вікові упередження. У легкій промисловості, наприклад, середній вік директорів стартує від 40 років. Тож коли обійняла посаду СЕО у 30 — перший час не всі сприймали мене як серйозного та повноцінного професіонала, якому вдасться успішно виконувати свої обовʼязки. Мені пощастило: час та сумлінна якісна робота стерли ці упередження та побудували довірливі надійні відносини з командою. 

Хотілося б виділити пʼять основних якостей, які, на мою думку, допомагають впевнено рухатися карʼєрним шляхом і завойовувати довіру:

  • Ініціативність і небайдужість до всіх процесів, які відбуваються в команді та в компанії. Перспективного лідера виділяють готовність пропонувати нові ідеї, варіанти покращень і свіжих рішень рутинних завдань.
  • Готовність діяти та брати відповідальність, навіть попри страх. Особливо працює із завданнями, які робите вперше, однак все одно приймаєте виклик. Є певний азарт у тому, щоб втілювати щось нове, незвідане, навіть нереальне, на перший погляд. Якщо ви із захопленням братиметеся за перспективні проєкти — відзнака не забариться. 
  • Працелюбність — доволі очевидна риса для успішної керівниці. Той, хто готовий працювати і шукати шляхи вирішення, найімовірніше їх знайде. 
  • Продовжувати попри все — недооцінений принцип, на мою думку. Зі свого досвіду кажу: на перший погляд, безвихідна і заплутана ситуація часто потребує одного-двох додаткових кроків до успіху. На моєму шляху було багато показових випадків, коли от я думала, що все: замовлення прогоріло чи контракт зірвався, а довготривалі зусилля — марні. Однак, зрештою, вдавалося отримати результат. Головне — не опускати руки.  
  • Любити те, що робиш, важливо, це дає сенс і додаткову зацікавленість в роботі, мотивацію продовжувати та розвиватися. Коли любиш те, чим займаєшся, то з’являються оці додаткові сили – такі собі супер здібності, цікавість, бажання експериментувати, пробувати щось нове.

Чи поєднуються робота та особисте

Буду відвертою, балансувати складно. Все-таки коли карʼєра — це водночас і пристрасть, і велика відповідальність, так чи інакше чаша терезів зміщується на її користь. Тому щоб встигати жити життя та наповнювати його спілкуванням, хобі та якісним відпочинком, доводиться планувати все до дрібниць. І, відверто кажучи, ретельно розпланований календар непогано звільняє простір для думок, адже нема потреби тримати всі плани і задачі в голові, перейматися, щоб нічого не забути. Рекомендую заносити в планер навіть особисті зустрічі, відвідини концертів, театрів, бʼюті-процедур. Повірте, це допоможе не поринути з головою в роботу та не забути про важливе для вашого внутрішнього балансу. 

Жіноче та чоловіче бізнес-лідерство: чи доречно розділяти

У світі бізнесу виникає питання: чи варто визначати відмінності між жіночим та чоловічим лідерством? Можу відповісти, лише спираючись на власний досвід. Я все ж помітила певні розбіжності у стилі керівництва жінок і чоловіків. До прикладу, попри спільні цілі, погляди та методи для вирішення можуть різнитися. Жіноче лідерство часто гнучке, з низкою додаткових припущень та сценаріїв розвитку подій, чоловіки ж здебільшого більш категоричні у своїх рішеннях. Однак вважаю, що тут більшу роль відіграє особистість керівника, адже мʼякість, безапеляційність, поміркованість чи стрімке ухвалення рішень — це більше про характер і темперамент, аніж про гендер.