Блискуче: 15 книжок, які радять українські науковиці

Природа усіх речей та коротка історія всього на світі

28.01.2019

Адекватне розуміння світу неможливе без його знання. Блискучі жінки в українській науці радять пізнавальні книжки з різних сфер знань для різних вікових груп читачів. Математика, біологія, хімія, фізика, астрономія — починайте ближче знайомитись з оточуючим світом та долучайте до цієї захопливої пригоди дітей.

#Щотакематематика?

Кузько Кузякін, «Талант»

Олена Ванєєва, кандидатка фізико-математичних наук, старша наукова співробітниця Інституту математики НАН України: «Нарешті в Україні з`явилась популярна книжка про математику українською мовою, та ще й написана українським автором, а не перекладена з інших мов. Автор зібрав чимало математичних цікавинок та історичних фактів, що трошки підіймають завісу над таємничим питанням #щотакематематика? Чи знали ви, що коло можна намалювати без циркуля, використовуючи лише лінійку, або те, що математику використовують для створення музичних композицій? І що то за задачі, за розв`язання яких обіцяють нагороду в мільйон доларів? Якщо ні, то читайте книжку Кузька Кузякіна «#щотакематематика?»! Окрім цікавих фактів в книжці можна знайти і веселі задачки (тільки не звіряйтесь з правильними відповідями, бо принаймні одна з них невірна). Думаю, що видання зацікавить не тільки дітей, починаючи з сьомого класу, але й батьків.»

Цікава хімія

М.Д. Василега, «Рад. школа»

Наталія Щербань, кандидатка хімічних наук, старша наукова співробітниця Інституту фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАН України: «Можу порекомендувати такі науково-популярні книги для дітей з хімії, як «Цікава хімія» — книга про відкриття хімічних елементів, походження їх назв, способи синтезу, властивості та галузі застосування неорганічних та органічних сполук.

Друга книга — В.І. Попов, Р.З. Левчин, «Цілюща хімія». Це книга про зародження і становлення фармацевтичної хімії, пошуки нових синтетичних лікарських препаратів. У ній наведено класифікацію та хімічний склад ліків, розглядається їх дія на організм людини.

Марія Байляк, кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника радить цілу добірку книжок для різних вікових груп.

Хто живе в тобі. Історії про мікробів, для яких ти рідний дім

Клер Імер, «Моя книжкова полиця»

«Знайомство зі світом біології найчастіше розпочинається з вивчення тварин чи рослин, а у цій книжці автор знайомить ще з одними мешканцями – мікроорганізмами, які невидимі нашому оку, але повсюдно живуть, зокрема і у тілі людини. Авторка у доступній й легкій формі відкриває таємниці природи і розповідає, хто такі мікроби, як вони проникають і що роблять у нашому тілі. Думаю, що книжка буде цікавою для найменших читачів, які хочуть знати більше про дивовижний світ живого».

Солоденьке на денці пирога

Алан Бредлі, «Клуб сімейного дозвілля»

«Це книжка у жанрі моїх улюблених книжок дитинства, де поєднуються пригоди, допитливість та наукові факти. Книга про те, як важливо вчити хімію та інші предмети у школі. Думаю, що маленька дівчинка, яка взялась за розслідування недитячої справи, припаде до вподоби юним читачам».

Геном. Автобіографія виду у 23 главах

Метт Рідлі, «КМ-Букс»

«Це вже серйозна книга, з великою кількістю термінів з генетики, але надзвичайно цікава. У книзі йдеться про те, як успадковуються ознаки організми і про те, що власне гени є носіями ознак організму. Весь набір генів формує наш геном і всі гени розташовані у 23 хромосомах. Кожній хромосомі автор присвятив окремий розділ. Видання зацікавить тих, хто переймається питаннями, чому люди відрізняються і чому у людей можуть бути різні спадкові дефекти».

Мікроби гарні та не дуже. Здоров’я і виживання у світі бактерій

Джессіка Снайдер Сакс, «Клуб сімейного дозвілля»

«У цій книзі – знову про мої улюблені мікроорганізми. Зазвичай, коли ми чуємо «мікроби», то одразу виникає асоціація, «що це щось погане». Ось у цій книжці авторка у зрозумілій, можливо, дещо спрощеній, формі розказує про ті функції, які мікроби виконують для нас, оскільки синтезують вітаміни, допомагають травленню і т.д. Багато корисної інформації можуть отримати не лише школярі, а й всі, хто цікавиться біологією».

Твій мозок суперзірка: використовуй на повну!

Кайя Норденген, «K-Fund»

«Останнім часом я працюю над дослідженнями мозку, і відповідно почала більше читати літератури про те, щоб краще зрозуміти, як працює наш мозок. Наш мозок – це скриня, що ховає великі таємниці, які на сьогодні лише частково розгадані. От і в цій книзі авторка спробувала пояснити, за якими принципами працює наш мозок. Книжка дуже цікава, містить багато фактів, зрозумілі пояснення, дуже легко читається. Раджу всім!»

Ми — це наш мозок

Дік Сааб, «Клуб сімейного дозвілля»

Євгенія Яніш, учена-зоолог, кандидатка біологічних наук, співробітниця Інституту зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України: «На сьогодні, на жаль, ніша науково-популярної літератури в Україні майже не зайнята. Але є ряд чудових науково-популярних видань закордонних авторів, перекладених українською. Особисто мене дуже зацікавила книга «Ми — це наш мозок» Діка Сааба – нідерландського нейробіолога, який спеціалізується на дослідженні мозку. Тому якщо ви бажаєте дізнатися, чи є морфологічна різниця між мозком хлопчика та дівчинки, коли формується сексуальна орієнтація і чи можна її змінити, що відбувається у передлобній корі головного мозку у підлітків, або що робили фермери, щоб вівця прийняла чуже ягня, як своє, що є причиною шизофренії та як почувається людина перед смертю – вам варто зазирнути до цієї книги! Думки автора інколи провокативні, але за ними стоять години наукових досліджень. Книга, яка ламає стереотипи та дозволяє зрозуміти себе та оточуючих!»

Наталія Атамась, учена-орнітолог, наукова співробітниця лабораторії популяційної екології Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України, кандидатка біологічних наук також радить невеличку колекцію цікавих книжок.

Риба, що всередині нас

Ніл Шубін, «Komubook»

«Якщо ви вважали біологію у школі нудною та нецікавою, ця книга змінить ваше ставлення. Всі ті складні незрозумілі штуки, — розвиток організму, яка тварина від якої походить і чому, чим займаються палеонтологи, — автор викладає легко, ніби граючись. Книжка невелика, містить купу інформації, написана жваво та невимушено, насичена різними цікавинками та байками з життя польових біологів. І при тому – бездоганно наукова. Автор – американський викладач анатомії та відомий палеонтолог. Наклад невеликий, книга видана за рахунок краудфандінгу на платформі KomuBook».

Правила розвитку мозку дитини

Джон Медіна, «Наш Формат»

«Я — мати однорічного хлопчика, і одночасно я біологиня, тому витратила купу часу, аналізуючи різні книжки про ранній розвиток дитини. І це таки єдина з них, яка влаштувала одночасно і мати-єхидну, і науковицю всередині мене. Джон Медіна – нейробіолог. Він не сюсюкає з батьками, не лякає їх, не завалює тисячами порад. Він дуже просто и зрозуміло викладає, що наразі тисячі досліджень та вчених точно знають про ранній розвиток мозку, і чого вони не знають. Після цієї книжки дуже складно відчути себе поганою матір’ю, це точно».

Фрікономіка

Cтівен Д. Левітт, Стівен Дж. Дабнер, «Наш Формат»

«Якщо ви хочете трохи розгрузити мозок, але звикли читати саме нон-фікшн – оце воно. Фактично, це низка практично не зв’язаних одних з одним економічних байок та веселих історій. Як влаштовано економічну модель банди торговців креком? Як легалізація абортів зупинила ріст вуличної злочинності у Штатах? Як можна вирахувати шахрайство у боротьбі сумо та американській системі державних шкіл? І моя особиста улюблена історія – про бізнес на бубликах, який дозволяє викрити рівень махінацій у державних американських компаніях. Легка, абсолютно не нудна книжка, яку можна відкласти будь-який момент, а потім знову повернутися».

Джордж та блакитний супутник

Стівен Гокінґ , Люсі Гокінґ, «Видавництво Старого Лева»

«Серія про пригоди Джорджа у Всесвіті Люсі та Стівена Гокінґів, «Видавництво Старого Лева» — це пригодницькі книжки для дітей молодшого та середнього шкільного віку. Я, доросла жінка та кандидатка наук, не могла від них відірватися. Навіть якщо би там не було купи цікавезної науково-популярної інформації про будову та походження Всесвіту, космічні місії, Сонячну систему та квантові комп’ютери, я би із захватом слідкувала за пригодами хлопчика Джорджа та його друзів та ворогів. Тут є космічні мандрівки, підступні злочинці, загадки та таємниці, відважні науковці, борці за природу, штучний інтелект (і не один), і навіть кабанчик на ім’я Фредді. Книжки прекрасно ілюстровані. А кому важко дається впадіння у дитинство, то у спеціальних вкладках є прекрасні кольорові фотографії космічних місій, планет та туманностей. А також науково-популярні дописи про все на світі – чорні діри, темну матерію, вулканічну активність на Землі та інших планетах, універсальну машину Тюрінга та шифрування, життя на Марсі – і все це написано просто».

Літо довжиною в ДНК

Аліна Штефан, «Лакі Букс»

Катерина Листван, учена-біотехнолог, наукова співробітниця відділу генетичної інженерії Інституту клітинної біології та генетичної інженерії НАН України: «Ніша науково-популярної літератури з біології в Україні на разі світить пустками. Тому не можна обійти увагою новинку – книгу дитячої письменниці Аліни Штефан «Літо довжиною в ДНК», що з’явилась на ринку в 2018 році. Книга позиціонується як дитяча, адже головні її герої – підлітки, захоплені біотехнологією і ладні розповідати про неї всім навколо. Проте ця сюжетна лінія книги, як на мене, слугує лише рамкою для викладення саме біологічної інформації. Виходить така собі мозаїка з цікавих фактів про сучасні біотехнологічні розробки.

Читати книгу пересічному читачеві може бути не надто легко, адже трапляється досить багато біологічних термінів, з котрими треба бути хоч мінімально обізнаним. Замість вікового обмеження «10+» хочеться поставити обмеження «базові біологічні знання+». Проте це чудова книжка, З одного боку, від неї не слід очікувати простих пояснень складних біологічних речей. Але натомість вона захоплює можливостями і перспективами біотехнологій, залишає враження, що біотехнології – це круто і сучасно, може мотивувати дізнаватись більше і зародити мрію про якнайшвидше втілення всіх цих цікавих штук в наше життя».

Коротка історія майже всього на світі

Білл Брайсон, «Наш Формат»

Олександра Іванова, учена-астрофізик, старша наукова співробітниця лабораторії фізики малих тіл Cонячної системи Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України, кандидатка фізико-математичних наук: «Специфіка моєї роботи вимагає читати багато наукових статей та книжок з астрофізики, однак в подорожах я зазвичай намагаюся почитати щось науково-популярне, чи таке, що може зовсім не бути пов’язане з роботою. Остання книга, яка мене зачепила та викликала бурхливу дискусію в моїй родині, — це «Коротка історія майже всього на світі» Білла Брайсона. Надзвичайно легка книга, цікава та захоплююча. Мені вважалося, що не можливо описати все про все в одній книзі, так щоб це було з одного цікаво та пізнавальною, а з іншого — науково коректно, але… Брайсону це вдалося! Гарно структурована, послідовна із легким гумором, — все що потрібно, щоб зацікавити людей різного віку наукою. Думаю, що і моєму синові ця книга буде до вподоби з часом. Рекомендую та бажаю і вам приємної подорожі до світу надзвичайної науки!»

— Читайте також: Золотий запас: 7 книжок для набуття несподівано корисних навичок

Новини партнерів