Оголошено лауреата премії Шведського центрального банку з економічних наук на честь Альфреда Нобеля 2023 року. Нею стала Клаудія Голдін «за те, що вона покращила наше розуміння результатів ринку праці жінок».
Про це повідомляє прес-служба Фонду Нобеля.
Зазначається, що Голдін зібрала дані більш ніж за 200 років, щоб продемонструвати, як і чому змінилися гендерні відмінності у доходах та рівні зайнятості населення.
Читайте також: Премія «Кіноколо»-2023: повний список номінантів
Останні новини
- Soft Power як важливий інструмент лідера: конструктивні комунікації для взаємовигідних рішень
- LATEXFAUNA та Бадоєв: колаборація року і звабливий концерт уже на підході
- SkyUp Airlines™ розпродасть за донати валізи на “Куражі”
- ГО «Дівчата» спільно з World Vision провели дослідження гендерно зумовленого насильства в умовах війни в Україні
- Афіша тижня: що подивитися, послухати та куди сходити 14-20 жовтня Новости на главной
Її дослідження пояснюють причини гендерного розриву, що зберігається на ринку праці. Одна з робіт описує, що економічне зростання часто не призводить до збільшення доходу жінок.
Хто така Клаудія Голдін?
Клаудія Голдін народилася 14 травня 1946 року в Нью-Йорку. Вона американська економістка, історикиня економіки й фахівчиня з економіки праці, а також з гендерних питань.
Голдін є доктором філософії (1972), професор Гарвардського університету і співробітниця Національного бюро економічних досліджень. Її називали однією серед десяти найвпливовіших жінок-економістів у світі.
Читайте також: Національна кінопремія «Золота Дзиґа» оголосила лонглист номінантів за два роки
Лауреат премії з економічних наук 2023 року представила перший вичерпний звіт про заробітки жінок та їх участь на ринку праці протягом століть. Її дослідження розкриває причини змін і основні джерела гендерного розриву, що залишився.
Вона також дала глибше розуміння факторів, які впливають на можливості жінок на ринку праці, і наскільки затребувана їхня робота. Той факт, що вибір жінок часто був і залишається обмеженим шлюбом і відповідальністю за дім і сім’ю, лежить в основі її аналізу та пояснювальних моделей.
Читайте також: Нобелівська лауреатка Олександра Матвійчук: «У міжнародному трибуналі мають почути голос кожного постраждалого українця чи українки»
Дослідження Голдін також доводять, що зміни потребують часу, оскільки вибір, який впливає на всю кар’єру, ґрунтується на очікуваннях, які згодом можуть виявитися хибними. Її знання сягають далеко за межі США, і подібні моделі спостерігаються в багатьох інших країнах.
Нобелівська премія 2023: переможці
Наргес Мохаммаді — лауреат Нобелівської премії миру 2023 року
6 жовтня, Нобелівський комітет оголосив, кому буде присуджено Нобелівську премію миру цього року. Хоча президент України Володимир Зеленський і російський політик Олексій Навальний були одними з фаворитів, нобелівський комітет вирішив присудити Нобелівську премію миру 2023 року Наргес Мохаммаді – за її боротьбу проти гноблення жінок в Ірані та боротьбу за захист свободи та прав людини.
Мунгі Бавенді, Луї Брус та Олексій Єкімов — лауреати Нобелівської премії з хімії 2023 року
Нобелівську премію з хімії 2023 року отримали вчені Мунгі Бавенді, Луї Брус та Олексій Єкімов. Науковцям присудили премію за відкриття та розробку квантових точок, йдеться на сайті «Нобеля».
«Нобелівська премія з хімії 2023 року присуджується за відкриття та розробку квантових точок – наночастинок, настільки крихітних, що їхній розмір визначає їхні властивості. Ці частинки мають унікальні властивості і тепер поширюють своє світло з екранів телевізорів та світлодіодних ламп. Вони каталізують хімічні реакції, а їхнє прозоре світло може освітлювати пухлинні тканини для хірурга«, – кажуть у комітеті.
Лауреатами премії стали американці Мунгі Бавенді з Массачусетського технологічного інституту та Луїс Брус із Колумбійського університету, а також росіянин Олексій Єкімов з Nanocrystals Technology Inc.
У комітеті кажуть, що на початку 1980-х років фізику Олексію Єкімову вдалося створити в кольоровому склі квантові ефекти, залежні від розміру частинок. Колір походив від наночастинок хлориду міді.
Читайте також: За мужність та опір уряду: ув’язнена активістка з Ірану отримала премію PEN America 2023
Кілька років потому Луї Брус був першим вченим у світі, який довів, що квантові ефекти залежать від розміру частинок, що вільно плавають у рідині.
А у 1993 році Мунгі Бавенді здійснив революцію в хімічному виробництві квантових точок, що дозволило створити майже ідеальні частинки.
Дослідження трійки вчених принесло значну користь людству. Квантові точки тепер освітлюють комп’ютерні монітори та телевізійні екрани на основі технології QLED. Їх також використовують біохіміки та лікарі.
Йон Фоссе — лауреат Нобелівської премії з літератури 2023 року
Норвезький письменник і драматург Йон Фоссе став лауреатом Нобелівської премії з літератури 2023. Фоссе нагородили «за новаторські п’єси та прозу, які висловлюють невимовне». Також кажуть, що у своїх творах він «викриває людську тривогу та амбівалентність в її основі».
Йон Фоссе народився у норвезькому місті Геуґесунн 1959 року. Його називають одним із найпопулярніших європейських драматургів. Окрім п’єс, має у своєму доробку романи, поетичні збірки, есеї та дитячі книжки. Мова його текстів — нюношк. Це одна з двох письмових форм сучасної літературної норвезької мови.
Літературним дебютом Фоссе стало оповідання Han, видане у студентській газеті 1981 року. Свій перший роман Raudt, svart він випустив 1983-го. А першу п’єсу Nokon kjem til å kome — 1992 року.
Читайте також: Ув’язнені іранські журналістки отримали Всесвітню премію ЮНЕСКО
Українською є роман Фоссе «Ранок та вечір» у перекладі Ірини Сабор, який 2007 року опублікував журнал «Всесвіт».
Каталін Каріко та Дрю Вайсман — лауреати у галузі фізіології та медицини
Каталін Каріко та Дрю Вайсман допомогли у створенні вакцин Moderna та BioNTech/Pfizer проти коронавірусу. Вони зробили революційний внесок у забезпечення ефективного використання мРНК для вакцин та імунотерапії. Модифікована мРНК не є запальною та дуже ефективно перетворюється на білки при введенні тваринам, що відкриває потенціал для використання цієї нової технології мРНК для терапевтичного лікування.
Їхні дослідження показали, що нуклеозидно-модифіковану мРНК можна використовувати для вакцинації тварин проти різних патогенів, включаючи вірус грипу, ВІЛ, SARS-CoV-2 і малярію
П’єр Агостіні, Ференц Крауш та Енн Л’ульє — лауреати Нобелівської премії-2023 з фізики
Учені П’єр Агостіні, Ференц Крауш та Анн Л’улльєр, які розробили методи для створення найкоротших імпульсів світла в історії, були нагороджені Нобелівською премією з фізики 2023 року. Їхні досягнення дозволяють спостерігати невидимі процеси у речовині на атомному рівні
«Нобелівська премія з фізики 2023 року присуджена П’єру Агостіні, Ференцу Краусу і Ганні Л’юйе «за експериментальні методи, що генерують аттосекундні імпульси світла для вивчення динаміки електронів в речовині», — йдеться в повідомленні прес-служби Фонду Нобеля.
Відзначається, що робота цих вчених дала нові інструменти з дослідження світу електронів всередині атомів і молекул. Вони показали, як створюються надзвичайно короткі імпульси світла, які можна використовувати для вимірювання швидких процесів, в яких електрони рухаються або змінюють енергію. Завдяки цьому стало можливим дослідження процесів, які настільки швидкі, що їх раніше не могли відстежити.